Array ( [type] => 8192 [message] => mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead [file] => /home/viablogi/domains/viablog.ir/public_html/blog/tag.php [line] => 43 )  بذر گل بذر گل

گل و گیاه ظرافت

گل داوودي

گل داوودي

گل داوودي گياهي علفي با ارقام و گونه‌هاي مختلف كه به شكل گلداني، كشت در باغچه و يا به‌عنوان شاخه بريده استفاده مي‌گردد. گل‌هاي داوودي تنوع بالايي دارند؛ اما بايد توجه داشت كه همه آنها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ يك گروه گل‌هاي باغي هستند كه مي‌توان در فضاي سبز كشت نمود چون در فصل سرما اگرچه اندام هوايي‌شان از بين مي‌رود اما اندام زيرزميني آن زنده مانده و در بهار دوباره گياه جوانه ميزند به همين دليل اكثراً چندساله هستند. گروه دوم داوودي‌هاي نمايشگاهي هستند كه حساس بوده و شرايط گلخانه‌اي براي رشد را نياز دارند و معمولاً در گل‌فروشي‌ها استفاده مي‌گردند. گل‌هاي داوودي يا تك‌رنگ هستند و يا الوان كه در يك بوته رنگ‌هاي مختلف ديده مي‌شود.

گل داوودي الوان از گياهان زيبا و زينتي است كه گل‌هاي آن در انواع گل داوودي اعم از گل داوودي قرمز، گل داوودي سفيد، گل داوودي زرد، گل داوودي بنفش و … ظاهر مي‌ شود و به هنگام شكفتن منظره زيبايي را پديد مي‌آورد. اين گياه داراي 200 گونه مختلف يك‌ساله، چندساله، گلخانه‌اي و … است. داراي برگ‌هاي سبز تيره مي‌باشد. در فصل سرما اندام‌هاي هوايي گياه از ميان مي‌رود ولي اندام‌هاي زيرزميني اين گياه زنده مي‌مانند و در فصل بهار دوباره سبز مي‌شود. اگر گل‌هاي يك گياه در يك بوته بيش از يك رنگ باشد به آن الوان گفته مي‌شود. قابليت كشت در حياط خانه، فضاي سبز و … را دارد. با گل داوودي الوان زيبايي را به محيط زندگي خود هديه بدهيد.

گل داوودي

كاشت

زمان مناسب كاشت بذر گل داوودي اواسط بهار است. ساده‌ترين تركيب خاك مناسب براي كاشت گل داوودي عبارت است از: خاك باغچه 60 درصد، ماسه 20 درصد و كود حيواني 20 درصد اين موارد با هم خوب تركيب شود. اگر قصد كاشت زياد و توليد اين گل را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد، سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذرها را روي خاك بپاشيد سپس بهتر است روي آن حدود نيم سانتيمتر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد. اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از اين روش زير استفاده كنيد. در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود نيم سانتيمتر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به‌آرامي با آبپاش آب بدهيد.

گل داوودي

اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كمپوست استفاده نماييد و اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي‌اي كه استفاده مي‌كند چندساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به‌هيچ‌عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد. بعدازاينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود 5 تا 8سانتيمتر رسيدند آنها را از خزانه درآورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آنها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها را درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

براي خريد بذر گل داوودي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/10/23 ساعت: ۱۷ توسط:zerafatcom :

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس يا آمارانتوس تاج خروس گونه خوشه‌هايي از برگ‌هاي جديد و داراي رنگ صورتي و قرمز بر روي ساقه‌هاي بلند آمارانتوس مشاهده مي‌شوند. اين گياه يك‌ساله به‌واسطه رنگ‌هايش در باغچه‌ها كاشته مي‎شود و ريشه در بخش‌هاي استوايي قاره آسيا دارد. اكثراً آن را به‌عنوان يك سبزيجات برگ‌دار مي‌كارند. اين گياه كه سريع رشد مي‌كند و گرما را دوست دارد، برگ‌هاي بيضوي يا تخم‌مرغي‌ شكل دارد كه بر روي ساقه‌هايي شق مي‌رويند. اين رقم از گياه تاج خروسي از تابستان تا فصل سرما مشاهده مي‌شود. در فصل تابستان، خوشه‌هاي فوق‌العاده‌اي از گل‌هاي سبز و قرمزرنگ بر روي نوك ساقه‌ها و در محل تلاقي ساقه با برگ مي‌رويند. كپسول‌هاي كوچكي كه حاوي يك دانه قهوه‌اي يا مشكي هستند ايجاد شده و در پي آن‌ها گل‌ها ظاهر مي‌شوند. گاهي اوقات همين دانه‌ها روي زمين افتاده و به‌صورت خودكار يك گياه جديد را به وجود مي‌آورند.

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس يا تاج خروس گونه در خاك غني و داراي زه‌كشي خوب بهترين عملكرد را دارد. بهتر است كه پس از گرم‌شدن خاك آن را در محيط بيرون بكاريد. البته مي‌توانيد كمي زودتر و در گلخانه گرم نيز كار كاشت را آغاز كنيد. گياهان بالغ در برابر خشكي مقاوم بوده اما اگر آبياري منظم برايشان صورت بگيرد، رشد و گل‌دهي بهتري دارند. اين گياه يك‌ساله در مناطق نيمه‌گرمسيري و گرمسيري رشد مي‌كند. برگ‌هاي خودنما و چهره گرمسيري و روشن اين گياه مي‌تواند نماي زيبايي را به منظره‌ها بدهد. همچنين وجود اين برگ‌ها در سالاد نيز بر زيبايي آن مي‌افزايد. آمارانتوس پابلند الوان، آمارانتوس ابلق، آمارانتوس نخلي قرمز، آمارانتوس زرد از جمله انواع گل آمارانتوس هستند.

نحوه كاشت بذر

تركيب خاك مناسب براي كاشت بذر آمارانتوس عبارت است از ۶۰ درصد خاك باغچه، ۲۰ درصد ماسه و ۲۰ درصد كود حيواني. اگر قصد كاشت گل آمارانتوس را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد. سپس سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذر گل آمارانتوس را روي خاك بپاشيد. بهتر است روي آن حدود نيم سانتي­متر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد. اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از روش زير استفاده كنيد.

در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود نيم سانتي­متر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به آرامي با آبپاش آب بدهيد. اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كومپوست استفاده نماييد و اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي كه استفاده مي‌كنيد چندساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به‌هيچ‌عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد. بعد از اينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود ۵ تا ۸ سانتي­متر رسيدند آن‌ها را از خزانه در آورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آن‌ها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها رو درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

به اين نكته هم حتماً توجه شود كه هيچ‌وقت اقدام به نگهداري گل و گياهان بيروني در منزل نكنيد چون درون منزل نور و تهويه هواي كافي براي رشد گياهان و درختان بيروني وجود ندارد حتي كاشت بذر هم ممكن است با مشكل مواجه شود در كل اگر مكاني براي كاشت بذر نداريد و مجبور هستيد كه در منزل اين كار را بكنيد بهتر است گلدان خزانه را روي پنجره جنوبي بگذاريد تا نور كافي به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گياهاني كه بيروني هستند آن‌ها را به بيرون از خانه انتقال بدهيد اگر (به بيرون انتقال ندهيد ساقه‌ها دراز شده و كم‌كم از بين مي‌رود).

گل آمارانتوس

براي خريد بذر گل آمارانتوس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/10/21 ساعت: ۱۰ توسط:zerafatcom :

گل ساعتي

گل ساعتي

.

گل ساعتي گياهي زينتي و همچنين دارويي و خوراكي است كه به خاطر گل‌هاي درشت و شبيه به ساعت آن به اين اسم نام‌گذاري شده است. به خاطر پيچك‌هايي كه از روي ساقه رشد كرده و به اجسام و گياهان كنارش مي‌پيچد و بالا مي‌رود به آن پيچ ساعتي هم گفته مي‌شود و جزو گياهان بالارونده و مناسب براي سر درب منازل، حصارها، نرده‌ها و سايبان‌ها محسوب مي‌شود. ساقه‌هاي اين گياه نازك بوده و نياز به قيم يا تكيه‌گاه دارد و در صورت مناسب بودن شرايط رشد تا ۱۰ متر هم مي‌تواند رشد كند. گل‌هاي درشت و زيباي آن كه با گلبرگ‌هايي با آرايش مدور ميله‌هاي ابريشمي شعاعي و مادگي آن، شكل ساعت را در ذهن تداعي مي‌كنند. انواع گل ساعتي در گونه‌هاي مختلف با مخلوطي از رنگ‌هاي سفيد، ياسي، آبي، ارغواني و بنفش خودنمايي مي‌كنند. گل‌ها پس از گرده‌افشاني تبديل به ميوه مي‌شوند كه رنگ ميوه در بيشتر گونه‌ها سبز تا نارنجي است و در تعدادي از گونه‌ها اين ميوه‌ها خوراكي و حتي داراي خواص دارويي هستند. گل ساعتي حاوي فلاونوئيد و آلكالوئيدهاي گروه هارمالا و اسيد سيانيدريك و ميوه آن داراي اسيد سيتريك، پرولين و مالتول است كه هم برگ‌ها و هم ميوه آن داراي خواصي همچون آرام‌بخش، خواب‌آور، ضد اضطراب و همچنين ضد درد و اسپاسم هستند. اين گياه هم در باغچه و هم در گلدان توانايي رشد دارد و يك گياه نيمه هميشه سبز محسوب مي‌شود. در مناطق معتدل به‌صورت هميشه سبز و در مناطق با زمستان‌هاي سرد داراي خزان شاخسار است. گونه P.caerulea كه گل ساعتي آبي خزان‌دار هم ناميده مي‌شود يكي از فراوان‌ترين گونه‌هاي اين گياه است. در زمان خشك شدن شاخسار بايد ساقه‌هاي خشك را هرس و با كوددهي و تقويت گياه به آن براي رشد مجدد در بهار كمك كرد.

كاشت و نگهداري

گل ساعتي را به‌وسيله بذر و قلمه مي‌توان تكثير كرد. قلمه گيري معمولاً در فصل بهار يا اوايل پاييز انجام مي‌شود. قلمه‌ها از نوك يا طول ساقه به طول حدوداً ۱۰ تا ۱۵ سانتيمتر به‌طوري كه روي آن حداقل دو گره (ناحيه اتصال برگ به ساقه) وجود داشته باشد؛ جدا مي‌شوند. برگ‌هاي پاييني قلمه حذف و برگ‌هاي بالايي اگر خيلي بزرگ هستند؛ تا نيمه برش زده مي‌شوند. بستري از مخلوط كوكوپيت يا پيت ماس و شن و ماسه آماده مي‌كنيم و قلمه‌ها را تا يك‌سوم طول داخل آن فرو مي‌بريم. بستر را آبياري كرده و سعي مي‌كنيم تا زمان ريشه دهي قلمه‌ها آن را به‌طور نسبي مرطوب نگه داريم و نه غرقاب. براي حفظ رطوبت قلمه مي‌توانيد يك روكش پلاستيكي شفاف بر روي ظرف قلمه بكشيد. تكثير گل ساعتي به‌وسيله بذر هم يكي از راه‌هاي تجاري و مطمئن براي گل ساعتي است.

براي اين كار بذرها را لابه‌لاي يك دستمال يا كوكوپيت قرار داده و آن را با اسپري آب مرطوب نگه مي‌داريم و به مدت يك ماه داخل كيسه‌اي در يخچال با دماي ۵ درجه نگه‌داري مي‌كنيم. بعد از اين مدت آن را از يخچال خارج كرده و در ظرفي با مخلوط خاك كوكوپيت به همراه ۱۰ درصد شن و ماسه مي‌كاريم. فقط به‌اندازه سه برابر قطر بذر بايد روي آن خاك بريزيد نه بيشتر. بستر را آبياري كرده و در مكاني روشن با دماي حدوداً ۲۰_۲۳ درجه قرار مي‌دهيم. در طي مدت زمان جوانه‌زني بستر را به‌وسيله اسپري آب مرطوب نگه مي‌داريم. بعد از جوانه‌زني آبياري را با ميزان بيشتر و دفعات كمتر ادامه مي‌دهيم تا گياهچه كمي بزرگ شود و قابل انتقال به محل اصلي بگردد.

فاصله كاشت بذر گل ساعتي بين ۲۰ تا ۴۰ سانتي‌متر است. عمق كاشت بذر پيچ گل ساعتي ۱ سانتي‌متر است. پيچ گل ساعتي براي رشد به خاك رسي، لومي ماسه‌اي و كمي اسيدي نياز دارد. تركيبي از خاك باغچه، كمپوست يا خاك‌برگ به همراه مقداري شن و ماسه برايش ايده آل است. توجه داشته باشيد كه خاك مورد كشت بايد از زهكشي مناسبي برخوردار باشد.

دماي ايده آل براي رشد اين گياه ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتي‌گراد است. گل ساعتي از گياهان آفتاب دوست مي‌باشد كه براي رشد به نور زياد خورشيد نياز دارد. اين گياه به نور مستقيم آفتاب روزانه به مدت ۴_۶ ساعت نياز دارد. البته گياهان كوچك بهتر است در طول تابستان به‌وسيله سيد يا سايبان از اشعه مستقيم آفتاب به‌خصوص در هنگام ظهر محافظت شوند. تأكيد مي‌شود كه اين گياه يك گياه فضاي باز بوده و داخل آپارتمان قابل نگهداري نيست. زمان گلدهي پيچ گل ساعتي از اوايل تابستان شروع و تا شروع فصل سرما در اواسط پاييز ادامه دارد. بيشترين گلدهي آن در زماني كه دماي هوا بين ۲۰_۲۵ درجه سانتي‌گراد باشد اتفاق مي‌افتد. پيچ گل ساعتي به آبياري كم و متوسطي نياز دارد.

گل ساعتي به دليل رشد سريعي كه دارد براي رشد مناسب و رسيدن نور و مواد غذايي همه قسمت‌هاي آن بايستي به‌طور منظم و يكنواخت هرس و نگهداري شود. هنگام هرس شاخه‌هايي كه باعث تراكم بيش از اندازه مركز گياه شده‌اند را حذف كنيد. بهتر است هرس به‌صورت خلوت كردن شاخه‌هاي در هم تنيده و حذف شاخه‌هاي خشك انجام شود. در مناطقي كه داراي زمستان‌هاي سرد هستند؛ مي‌توان در صورت خزان گياه، شاخسارهاي خشك را هرس و همراه با كود حيواني پوسيده در اطراف طوقه گياه ريخت تا ريشه‌ها از سرما محافظت شوند. استفاده از كودهاي با درصد پتاسيم بالا كه به‌صورت چالكود و براي درختان ميوه نيز مصرف مي‌شود. به همراه كود حيواني پوسيده مي‌تواند رشد متعادل رويشي و گلدهي مطلوب آن را در پي داشته باشد.

خواص گل ساعتي

درمان اضطراب و افسردگي

گياه، بذر و ميوه گل ساعتي اضطراب و افسردگي را برطرف مي‌كند. آلكالوئيدهاي موجود در گل ساعتي مانند كريسين و بنزوفلاون (گاما آمينو بوتريك اسيد) فعاليت هورمون‌هاي مغزي را افزايش مي‌دهند و مي‌توانند سلول‌هاي عصبي مغز را آرام كنند. دمنوش گل ساعتي مانند گل گاو زبان سيستم عصبي را آرام مي‎كند و همچنين به اعصاب كمك مي‌كند تا پيام درد را دريافت نكند.

درمان اختلال خواب

اگر مشكل اختلال خواب داريد، دمنوش گل ساعتي را امتحان كنيد. گل ساعتي مثل يك ديازپام قوي و شل كننده عضلات عمل مي‌كند و مي‌تواند شما را به يك خواب عميق و طولاني فرو ببرد. بهتر است قبل از خواب يك فنجان چاي گل ساعتي بنوشيد.

كاهش علائم يائسگي

گل ساعتي يك گياه مفيد براي قاعدگي و يائسگي خانم‌ها و كاهش علائم و درد مربوط به آن‌ها است. اين گياه علاوه بر خاصيت آرام‌بخشي علائم يائسگي مثل تعريق شبانه و گرگرفتي را از بين مي‌برد.

درمان بيش فعالي

اگر شما يك كودك بيش فعال داريد يا خودتان به اين عارضه مبتلا شده‌ايد، دمنوش گل ساعتي مي‌تواند هورمون‌هاي بدن شما را تنظيم و بيش فعالي و علائم آن را كنترل كند.

كنترل قند خون با ميوه گل ساعتي

پوست ميوه گل ساعتي زرد مي‌تواند به كاهش مقاومت انسولين در افراد مبتلا به ديابت درجه دو كمك كند. ميوه گل ساعتي مثل باميه به‌عنوان يك جايگزين مناسب براي كنترل قند خون شناخته شده است.

خاصيت ضد سرطاني گياه و بذر گل ساعتي

ويتكسين و آپيژنين موجود در بذر گل ساعتي اثرات قوي ضد سرطان دارند؛ نوشيدن يك فنجان گل ساعتي به‌صورت روزانه مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هاي مختلف مثل سرطان كبد، سرطان روده بزرگ، سرطان سينه و سرطان پروستات را كاهش دهد. همچنين برگ گل ساعتي اثر شيمي درماني را روي فرد بيمار افزايش مي‌دهند و باعث تقويت سيستم ايمني و دفاعي بدن مي‌شوند.

سلامت قلب با دمنوش گل ساعتي

دمنوش گل ساعتي مثل چاي ترش، گياه بابا آدم و ديگر گياهان دارويي دوست قلب شما است. ويتكسين موجود در گل ساعتي از تصلب شرائين قلب و گرفتگي عروق جلوگيري مي‌كند، آپيژنين و كريسين هم خطر حملات قلبي را كاهش مي‌دهند.

مضرات گل ساعتي

از جمله عوارض گل ساعتي اين كه مصرف بيش‌ازحد گل ساعتي يا تداخل دارويي با اين گياه (مثل زعفران) مي‌تواند مشكلاتي چون خواب آلودگي، سرگيجه و حالت تهوع را در پي داشته باشد؛ بنابراين در مصرف اين دمنوش گياهي زياده‌روي نكنيد.

براي خريد بذر گل ساعتي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۱۶ توسط:zerafatcom :

گل آشلانتوس

گل آشلانتوس

گل آشلانتوس گياهي از تيره آمارانتوس است كه سال‌ها در ايران كشت و كار مي‌شود و كشت آن در حاشيه‌هاي گل‌كاري شمال كشور رايج است. گياهي چندساله است كه به‌صورت يك‌ساله كشت و كار مي‌شود. بسيار كوتاه است و به خاطر برگ‌هاي آن‌كه به رنگ سبز زيتوني و زرد، باريك و قاشقي شكل است كشت مي‌شود. برگ‌ها به طول ۲.۵سانتي‌متر و داراي لكه‌هايي به رنگ قرمز، بنفش و برنزي است. گل‌هاي آن سفيد و غيرقابل تشخيص بوده و روي سنبله جانبي تشكيل مي‌شوند. باغبان‌هاي ايران اصطلاحاً به اين گياه آشلانتوس مي­ گويند. آشلانتوس گياه يك‎ساله با نام علمي Amaranthus cruentus از خانواده Amaranthaceae است كه به‎صورت طبيعي در نواحي گرم و مرطوب و شبه گرم و مرطوب آمريكاي جنوبي مي‎رويد. اين گياه به‎عنوان گياه زينتي در مناطق مختلف كشور كاشته مي‌شود.

گل آپارتماني آشلانتوس بيشتر به خاطر برگ‌هاي قرمز زرشكي و زيبايي كه دارد كاشته مي‌شود و كشت آن در حاشيه‌هاي گل‌كاري در شمال كشور رايج است، گياهي است چندساله كه به‌صورت يك‌ساله كشت و كار مي‌شود. آشلانتوس به‎عنوان گياه زراعي دانه‎اي (جهت استفاده از دانه‎ها) و گاهي به‎عنوان علوفه‌اي در تعدادي از كشورهاي دنيا از جمله پرو، اكوادور، آرژانتين، چين، آمريكا و … كاشته مي‎شود. گياه تا ارتفاع ۱۰۰ سانتيمتر و گاهي تا ۱۵۰ سانتيمتر رشد مي‎كند و براي رشد مناسب به آفتاب كامل نياز دارد. گياه در هر دو منطقه خشك و مرطوب به‎آساني پرورش مي‎يابد. براي جلوگيري از تنش در شرايط خشك، آبياري بايد به‎طور منظم صورت گيرد. تكثير گل آشلانتوس به‌آساني از طريق دانه صورت مي گيرد و پرورش‌دهندگان غيرمتخصص نيز به‌راحتي مي‌توانند از كاشت آن در باغچه‌هاي خود لذت ببرند. در مناطق معتدل مي‌توان قبل از آغاز بهار گياه را در داخل خانه و يا گلخانه كشت نمود و در اوايل بهار آن را به زمين اصلي منتقل نمود. بسته به منطقه كاشت، گياه ۶۰-۱۱۰ روز پس از كاشت وارد مرحله گلدهي مي‌شود كه در شرايط ايران گلدهي ۲-۳ ماه به طول مي‌انجامد. گونه‎هاي متعددي از اين جنس به‎صورت طبيعي و خودروي در ايران رويش مي‎يابند كه در موارد بسياري به‎عنوان گياهان هرز باغ‎ها و مزارع مطرح هستند. قدرت رشد سريع، توانايي توليد بذر زياد و سازگاري با اقليم‎هاي متنوع رمز موفقيت اين گياه است؛ به‌طوري‌كه از ارتفاع صفر در كنار دريا تا ارتفاعات ۳۵۰۰ متري مناطق كوهستاني ديده مي‎شوند.

كاشت گل آشلانتوس

خاك‌هاي غني از مواد آلي و حاصلخيز مناسب پرورش اين گياه زيبا هستند. هر چند گياه كم‌توقعي است و در خاك‌هاي فقير نيز رشد مي‎كند. خاك‌هاي خنثي تا كمي اسيدي (۶/۵-۵/۷) با زهكشي خوب، مناسب رشد اين گياه هستند. گياه حتي در خاك‎هاي با شوري كم نيز سازگاري خوبي نشان داده است. خاك‌هاي غني باعث رشد سريع و توسعه اندام‌هاي هوايي گياه مي‎شوند. براي تقويت خاك و جلوگيري از سله بستن آن‌كه مانع جوانه‌زني و رشد گياهان جوان مي‌شود استفاده از مواد آلي راه‌حل كارآمدي است. اين گياه براي توليد مناسب و انجام فرايند فتوسنتز نياز مبرمي به دماي مناسب دارد بنابراين يكي از عوامل محدودكننده رشد، دماهاي پايين است. دماي مناسب رشد در اين گياه ۲۰-۳۰ درجه سانتي‌گراد و حتي كمي بيشتر است. باوجوداين، به‎خوبي با مناطق مختلف كشور سازگار شده است. دماهاي زير ۱۵ درجه سانتي‌گراد مناسب رشد اين گياه نيستند و محدودكننده رشد محسوب مي‎شود. در دماي ۴ درجه سانتي‌گراد رشد گياه متوقف مي‎شود و در دماي زير صفر درجه سانتي‌گراد از بين مي‎رود. آشلانتوس نياز به نور كامل خورشيد دارد و در شرايط نيم‎سايه رشد مناسبي ندارد. گياه در نور ضعيف اندام‎ها و گل‎آذين ضعيفي توليد مي‎كند. به دليل اينكه يك گياه C4 است بنابراين راندمان توليد در اين گياه بالا است. براي بهره‌گيري از توانايي بالقوه گياه، آب و مواد غذايي، دما و نور كافي بايد در اختيار گياه قرار گيرد. گياه روزكوتاه است و رشد زايشي (توليد گل) معمولاً با كوتاه شدن روزها در اوايل تابستان آغاز مي‎گردد.

دانه‎ها پس از سپري شدن آخرين يخبندان در بهار كاشته مي‎شود كه در صورت دريافت دماي مناسب ۱۰-۱۴ روزه جوانه مي‎زند. حداقل دماي خاك براي جوانه‎زني ۱۵ درجه سانتي‌گراد است و اين دما زماني حادث مي‎شود كه دماي محيط ۲۰-۲۵ درجه سانتي‌گراد باشد. در صورت خراش دادن سطح بذر با اسيد سولفوريك غليظ و يا كاغذ سمباده، درصد جوانه‌زني بذرها افزايش مي‎يابد. بهترين عمق كاشت بذر گل آشلانتوس ۱-۵/۱ سانتيمتر است و در صورت كاشت عميق درصد سبز كردن بذرها كمتر مي‎شود. علاوه بر كاشت بذر گل آشلانتوس به‎صورت مستقيم، ۶-۸ هفته قبل از پايان يخبندان نيز مي‎توان دانه‎ها را در گلخانه و يا منزل كشت و پس از سپري شدن خطر سرمازدگي، در زمين اصلي نشا نمود كه در اين مدت ارتفاع گياه تقريباً به ۸ سانتيمتر مي‎رسد. گياهان جوان حداقل يك‌بار به وجين (مبارزه با گياهان هرز) و سله‎شكني (در خاك‎هاي سله‎دار و سنگين) نياز دارند و زماني كه ارتفاع گياه به ۳۰ سانتيمتر برسد به‎خوبي بر گياهان هرز چيره مي‎شود. با توجه به اينكه گياه در تراكم بالا كشت مي‎شود و گياهچه‎ها به تعداد زياد سبز مي‎شوند، پس از اطمينان از خطر حمله حشرات، سرمازدگي، گياهان هرز و … نسبت به تنك كردن آن اقدام نماييد.

براي نگهداري گل آشلانتوس، اين گياه براي رشد مناسب نياز به آب كافي دارد كه بهتر است به‎صورت قطره‎اي و يا سيستم نشتي و در غير اين صورت از آبياري جوي و پشته‎اي استفاده شود. براي جلوگيري از تنش آبياري هنگام صبح و يا در پايان روز انجام شود. خاك‎هاي آلي توانايي حفاظت آب بيشتري در خاك دارند و مناسب پرورش گل آشلانتوس مي‎باشند. حتي‌الامكان از بروز تنش خشكي در اين گياه خودداري شود چرا كه باعث كوتاهي قامت و توليد تاج گل ضعيف در گياهان مي‎شود؛ بنابراين به آب كافي و منظم نيازمند است.

پوسيدگي ريشه و لكه برگي قارچي شايع‎ترين بيماري‎هاي گياه مي‌باشند كه ناشي از آلترناريا و مايكوپلاسما مي‎باشند. براي مقابله با اين بيماري توصيه مي‌شود از تراكم مناسب، عدم استفاده از آبياري باراني، حذف برگ‌ها و شاخه‌هاي اضافه (به‌هيچ‌عنوان سرشاخه اصلي را هرس نكنيد) به‌منظور كاهش رطوبت در كانوپي، استفاده از سموم قارچ‌كش و ... استفاده شود. لارو آگروتيس و اِمنيا كه در مرحله جوانه‎زني خسارات زيادي وارد مي‎كنند؛ همچنين كرم‎هاي برگ‎خوار، سرخرطومي، ملخ‌ها و شته‎ها ازجمله مهم‎ترين آفات آشلانتوس مي‎باشند. نكته قابل‌ذكر اينكه آفات و بيماري‎هاي گياهي، معمولاً بوته‎هاي ضعيف را موردحمله قرار مي‎دهند و گياهان قوي و سالم در برابر آن‌ها مقاومت مي‎كنند.

خواص گل آشلانتوس

در بسياري از ممالك دنيا دانه‌هاي اين گياه در تهيه حريره، سوپ و يا در پخت نان كاربرد دارد. جوانه دانه‌ها به‎عنوان سبزي مغذي در سالاد استفاده مي‌شود. برگ‌ها نيز به‌عنوان سبزي قابل استفاده مي‌باشند. علاوه بر آن ريشه به‌عنوان ملين و دانه براي خروج كرم كدو و درمان بيماري‌هاي چشم و اسهال خوني آميبي استفاده مي‌شود. در هند اين گياه به‌عنوان يك ادرارآور و درمان‌كننده زخم استفاده مي‌شود.

براي خريد بذر گل آشلانتوس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۱۵ توسط:zerafatcom :

گل مغربي

گل مغربيگل مغربي گياهي علفي و گل‌دار از خانواده Onagraceae و بومي آمريكاي شمالي و جنوبي بوده كه بيشتر به‌عنوان گياهي دارويي كاشته مي‌شود ولي مي‌توان به جهت گل‌هاي زيبايش آن را به‌عنوان گياهي زينتي مورد كاشت قرار داد. گل مغربي داراي گونه‌هاي فراواني (حدوداً ۱۵۰ تا ۲۰۰ مدل) و دو رنگ گل مغربي زرد و گل مغربي صورتي است كه به‌صورت يك‌ساله يا چندساله كشت مي‌شود. گل مغربي اوايل قرن هفدهم به‌عنوان گياه زينتي در باغ گياه‌شناسي به اروپا معرفي شد و پس از حدوداً ۱۰۰ سال بعد خواص دارويي آن كشف شد و به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد. تمامي قسمت‌هاي گياه گل مغربي مصارف دارويي، آشپزي، خوراكي، پزشكي دارد. اين شامل ريشه‌ها، برگ‌ها، شكوفه‌ها، جوانه‌هاي گل و دانه مي‌شود.

ريشه‌هاي گل مغربي ضخيم و گوشتي و به رنگ قرمز است. ريشه‌ها مي‌توانند خام يا پخته‌شده مانند سيب‌زميني مصرف شوند. برگ‌هاي گياه گل مغربي در سال اول و تا قبل از رويش گل‌ها مي‌تواند به‌صورت خام به‌عنوان سالاد يا در سوپ و مانند اسفناج مصرف نمود. در برخي قبيله‌هاي آمريكايي از برگ‌هاي آن نوعي چاي تهيه مي‌كنند. گل‌هاي زرد گياه مغربي معمولاً پس از غروب آفتاب شكوفا مي‌شود و دليل نام‌گذاري آن نيز همين است. گل‌هاي آن داراي عطر مطلوبي است و جذب كنده پرنده‌ها و پروانه‌ها و زنبورها است كه معمولاً در طول روز به‌صورت جمع و پژمرده ديده مي‌شود و بعد از غروب آفتاب تا طلوع آن شكوفا مي‌شود. ارتفاع اين گياه حدوداً ۴۰ تا ۱۵۰ سانتي بوده و برگ‌هاي كشيده و بيضوي دارد و گل‌هاي آن به رنگ زرد و در برخي گونه‌ها به رنگ سفيد يا صورتي بوده كه از اواخر بهار تا اواسط يا اواخر تابستان ظاهر مي‌شود. گل‌ها در برخي گونه‌ها درشت‌تر و در برخي گونه‌ها كوچك‌تر ظاهر مي‌شود.

گل مغربي در اصل گياهي دارويي بوده ولي از اين گياه براي كاشت در حاشيه باغ‌ها نيز مورداستفاده قرار مي‌گيرد. كشور چين بزرگ‌ترين توليدكننده گياه مغربي است. از اين گياه در صنايع عطرسازي، داروسازي و لوازم آرايشي استفاده مي‌شود. ساقه گل دهنده گل مغربي كه داراي كرك‌هاي ريزي است گاهي در سال دوم كاشت ظاهر مي‌شود. گل‌ها داراي چهار گلبرگ بوده و معمولاً به‌صورت گل آذين خوشه‌اي ظاهر مي‌شود. كپسول‌هاي بذر اين گياه نيز حاوي دانه‌هاي ريز و قهوه‌اي‌رنگ مي‌باشد كه به‌سرعت بعد از رسيدن به روي زمين پخش مي‌شود و يكي از مشكل‌هاي برداشت بذر است.

گل مغربي گياهي مقاوم به خشكي و كم‌آبي است و به غرق آبي بودن خاك حساس است همچنين نسبت به سرما نيز مقاوم بوده اگرچه سرما باعث كاهش مواد مؤثر در دانه‌ها و گياه مي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است كه معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملكرد بذر گل مغربي در چين بين ۱۱۲۵ و ۱۵۳۰ كيلوگرم در هكتار است. نام‌هاي ديگر گياه گل مغربي عبارت‌اند از: Narrow leaf evening، primrose، sun drops، Evening primroses، narrow leaved sundrops و حشيشه الحمار.

كاشت

گل مغربي به‌راحتي از طريق بذر تكثير مي‌شود. ولي قلمه‌زني و خوابانيدن نيز روش‌هاي رايج براي ازدياد اين گياه است. كاشت بذر نيز هم به‌صورت مستقيم و هم غيرمستقيم (نشاء كاري) انجام مي‌شود كه معمولاً كاشت غيرمستقيم پيشنهاد مي‌شود و رايج‌تر است. بذر معمولاً در فصل بهار يا پاييز كشت مي‌شود. تقسيم بوته در اوايل بهار و قلمه‌زني كه از گياه‌هاي چندساله گرفته مي‌شود در اواخر بهار صورت مي‌گيرد. قبل از كاشت بذر گل مغربي را به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت در آب خيس نماييد. سپس بذر گل مغربي را در عمق ۰٫۵ تا ۱٫۵سانتي‌متري بكاريد. بهترين فصل براي كاشت بذر گل مغربي بهار و تابستان و در مناطق گرمسير پاييز است هنگامي‌كه دماي هوا بالاتر از ۱۵ درجه شد و سرماي زمستان به اتمام رسيد مي‌توانيد بذرهاي خود را مستقيم در زمين اصلي يا گلدان موردنظر بكاريد.

براي كاشت در گلدان بايد گلداني با حداقل سايز ۱۰ انتخاب نماييد و به‌طوركلي در هر سايز گلدان، بذرها را به فاصله ۵ تا ۱۰سانتي‌متر در گلدان بكاريد بعدازاينكه گياهان رشد كردند مي‌توانيد گياهان اضافي را براي رشد بهتر باقي گياهان حذف نماييد. براي كاشت خانگي در فصل بهار يا تابستان بذر گل مغربي را ۶ تا ۱۲ ساعت در آب خيس نماييد سپس در سيني نشاء يا ليوان‌هاي يك‌بار مصرف كه با خاك تميز ترجيحاً تركيب (كوكوپيت + پرليت + پيت ماس) پرشده در عمق ۰٫۵ تا ۱٫۵سانتي‌متري بكاريد. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها كافي است اجازه ندهيد خاك خشك شود بعد از رشد كامل گياه آبياري هنگامي انجام شود كه خاك كاملاً خشك شده است. بعد از رشد گياهان و رسيدن به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متر آن‌ها را به زمين اصلي يا گلداني با سايز حداقل ۱۰سانتي‌متر منتقل كنيد يا اينكه از همان ابتدا بذرها را به‌صورت مستقيم در محل اصلي بكاريد تا نياز به جابجايي نباشد.

براي كاشت خانگي و به‌صورت محدود در تمامي طول بهار و تابستان مي‌توان اقدام به كاشت در باغ (باغچه) و گلدان نمود يا در كل طول سال با ايجاد شرايط كاشت اقدام به پرورش اين گياه نمود. براي كاشت بذر گل مغربي در باغچه و مزرعه ابتدا خاك (بستر كشت) را به عمق ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متر زيرورو كنيد و با كود حيواني پوسيده يا كمپوست مخلوط كنيد. بعد از رشد جوانه‌ها و آماده شدن نشاءها يعني رسيدن گياه به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰سانتي‌متر، آن‌ها را به محل اصلي كاشت منتقل كنيد. تا قبل از جوانه‌زني بذر گل مغربي، بستر كشت هميشه بايد مرطوب باشد ولي غرق آبي نه. براي تسريع در جوانه‌زني بذرها مي‌توانيد بر روي بستر كشت يك مشما شفاف بياندازيد. توجه كنيد كه با اين كار دما زير مشما بالا مي‌رود و درصورتي‌كه هوا خيلي گرم باشد از انجام اين كار پرهيز كنيد و تنها مراقب باشيد كه خاك خشك نشود.

علف‌هاي هرز را از همان ابتدا حذف كنيد. وجود علف هرز باعث رقابت در جذب مواد مغذي خاك ميان گياه و علف هرز مي‌شود و باعث كاهش مواد دريافتي موردنياز گياه مي‌شود. گل مغربي را هم به‌صورت كرتي و هم به‌صورت رديفي مي‌توانيد كشت كنيد. براي كاشت رديفي فواصل بين رديف‌ها را ۵۰ تا ۷۰ و فواصل بين گياهان را ۲۰ تا ۳۰سانتي‌متر در نظر بگيريد. گل مغربي گياهي مقاوم بوده و تقريباً دچار آفات خاصي نمي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است كه معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملكرد بذر گل مغربي در چين بين ۱۱۲۵ و ۱۵۳۰ كيلوگرم در هكتار است.

شرايط محيط و نگهداري

خاك

براي كاشت و رشد نياز به خاك نيمه سبك و با زهكشي مناسب دارد كه خيلي آب را در خود نگه ندارد. خاك شني ماسه‌اي و لومي مرطوب و داراي زهكشي مناسب با ph حدوداً ۶ براي رشد گل مغربي ايده آل است. اين گياه تحمل خاك‌هاي آهكي، شور، صخره‌اي، خشك و كم‌عمق را نيز دارد و به‌طوركلي نسبت به نوع خاك حساس نيست.

آبياري

تحمل خشكي و كم‌آبي گياه گل مغربي نسبتاً خوب است ولي در كل نياز به آبياري آن متوسط است و آبياري منظم باعث افزايش عملكرد آن مي‌شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها كافي است اجازه ندهيد خاك خشك شود بعد از رشد كامل گياه آبياري هنگامي انجام شود كه خاك كاملاً خشك شده است.

نور

نياز به محيطي كاملاً پرنور و روشن و آفتاب كامل و مستقيم دارد. رشد و عملكرد آن در سايه كاهش مي‌يابد.

دما

گل مغربي گاهي تا دماي ۵- درجه را نيز تحمل مي‌كند. دماي مناسب براي جوانه‌زني بذر گل مغربي ۱۵ تا ۲۰ درجه بوده و دماي مناسب براي رشد اين گياه حداقل ۲- و حداكثر ۳۵ درجه است.

خواص دارويي و نحوه مصرف

همان‌طور كه گفته شد در ابتداي كشف گل مغربي اين گياه بيشتر به‌عنوان گياهي زينتي كاشته مي‌شد و صد سال بعد به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد و به فوايد گل مغربي پي بردند. امروزه از اين گياه در قالب كپسول گل مغربي، قرص گل مغربي، پماد گل مغربي ، روغن گل مغربي و لوسيون گل مغربي يافت مي‌شود. دانه‌هاي رسيده اين گياه بخش اصلي دارويي اين گياه را تشكيل مي‌دهد. ذرت‌هاي اين گياه داراي ۲۰ تا ۳۰ درصد روغن هستند كه يك منبع تجاري مهم جهت گاما لينولنيك اسيد (GLA) مي‌باشند. برخي از محققين عنوان كرده‌اند كه باوجود حضور سطوح بالاي گاما لينولنيك اسيد در بذر گياهاني مانند گل‌گاوزبان به نظر مي‌رسد روغن بذور گل مغربي فعال‌ترين فرم بيولوژيكي گاما لينولنيك اسيد را دارا است.

در ادامه به برخي خواص گل مغربي اشاره مي‌كنيم:

بهبود و التيام دهنده زخم‌ها

خاصيت ضدالتهابي

بهبود درمان بيش فعالي كودكان

آرام‌بخش و ملين

براي درمان بيماري آرتريت روماتوئيد و بيماري اسكلروز مفيد است

درمان بيماري‌هاي پوستي و اگزما

كاهش آسيب عصبي ناشي از ديابت

درمان عفونت‌هاي ويروسي

درمان بيمارهاي ناشي از كم‌كاري سلول‌هاي كبدي

تأمين‌كننده اسيدهاي چرب ضروري بدن

ضد سرطان و كاهش‌دهنده سطح كلسترول

كاهش‌دهنده فشارخون

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۲۱ توسط:zerafatcom :

گل حسن يوسف

گل حسن يوسفحسن يوسف با نام علمي Solenostemon scutellarioides در گروه گياهان آپارتماني برگ رنگي و داراي ۱۵۰ گونه است. حسن يوسف براي كاشت در گلدان، باغ و باغچه بسيار مناسب است و چشم انداز بسيار زيبايي به وجود مي‌آورد و درصورتي‌كه زمستان در معرض سرما نباشد به‌صورت چندساله رشد مي‌كند. حسن يوسف‌ها به خاطر زيبايي رنگ برگ‌هايشان هم درون آپارتمان و هم در بيرون در رديف گياهان پرارزش و دوست داشتني قرار مي‌گيرند. وجه تمايز حسن يوسف با بسياري ديگر از گياهان خانگي برگ‌هاي رنگارنگ آن است كه مي‌تواند در بين گياهان ديگر متمايز باشد. جلوه گياه حسن يوسف به برگ‌هاي زيباي آن است؛ بنابراين در داخل خانه بايد در محل روشن نگهداري شود تا برگ‌ها رنگ خود را حفظ كنند. حسن يوسف رنگين كمان ميكس مخلوطي از بهترين و زيباترين رنگ‌ها است. گياه حسن يوسف براي برگ‌هاي زيبايي كه به جاي گل رشد مي‌كنند پرورش داده مي‌شود. حسن يوسف رنگين كمان ميكس براي كاشت در گلدان، باغ و باغچه بسيار مناسب است و چشم انداز بسيار زيبايي به وجود مي‌آورد. گياه حسن يوسف در صورتي كه زمستان در معرض سرما نباشد به‌صورت چندساله رشد مي‌كند.

كاشت

كاشت حسن يوسف از بذر بسيار آسان است و اگر طبق دستورالعمل ذيل مراحل كاشت را انجام دهيد به‌راحتي طي ۲ تا ۳ هفته شاهد جوانه‌زني خواهيد بود. گياه حسن يوسف هم براي كاشت در گلدان و هم براي كاشت در زمين مناسب است. درصورتي‌كه قصد داريد گياه را در خانه نگه‌داري كنيد هر زمان از سال مي‌توانيد اقدام به كاشت نماييد. اگر مي‌خواهيد حسن يوسف را در زمين بكاريد بذرها را ۶ تا ۸ هفته قبل از پايان سرما نشا كنيد و سپس نهال‌ها را بعد از رفع سرما در بهار به زمين انتقال دهيد.

بذر حسن يوسف را روي يك خاك سبك قرار دهيد، سپس آن‌ها را با لايه بسيار نازكي خاك بپوشانيد. تا زمان جوانه‌زني خاك حسن يوسف را مرطوب نگه داريد. دماي مناسب براي جوانه‌زني بذر حسن يوسف ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتي‌گراد است. جوانه‌زني بذر حسن يوسف ۱۲ تا ۲۱ روز طول مي‌كشد. به‌محض اينكه جوانه‌ها ظاهر شدند، گلدان را در يك پنجره آفتابي قرار دهيد. درصورتي‌كه از چراغ رشد استفاده مي‌كنيد، روزانه ۱۲ ساعت بايد روشن باشد. درصورتي‌كه بذرها را در سيني نشا كاشته‌ايد بعد از اينكه گياه دو برگ تشكيل داد، هر نهال را در يك حفره از سيني نشا قرار دهيد يا هر نهال را در يك گلدان بكاريد. ۳ تا ۴ هفته بعد از جوانه‌زني از يك كود كامل طبق دستورالعمل شركت سازنده استفاده كنيد. نهال‌هاي حسن يوسف را بعد از اتمام سرما به زمين منتقل كنيد. قبل از انتقال نهال‌ها به زمين بايد آن‌ها را مقاوم كنيد. به اين صورت كه به مدت يك هفته در يك مكان سايه‌دار قرار دهيد (جايي كه از باد و آفتاب شديد محافظت شود).

اگر شب‌ها سرد باشد نهال‌ها را شب به خانه منتقل كنيد و سپس در روز بيرون از خانه قرار دهيد. بعد از يك هفته يك مكان داراي آفتاب كامل يا سايه-آفتاب براي كاشت نهال حسن يوسف انتخاب كنيد. خاك بايد غني و داراي زهكشي خوب باشد. بهتر است قبل از كاشت خاك را به عمق ۲۰ سانتي‌متر شخم بزنيد. علف‌هاي هرز و سنگ‌ها را از آن بيرون آوريد و خاك را با كودهاي ارگانيك يا كمپوست مخلوط نماييد. يك گودال در زمين حفر كنيد و هر نهال را در آن قرار دهيد به‌گونه‌اي كه ريشه به‌خوبي پوشيده شود. فاصله بين نهال‌هاي حسن يوسف را ۳۰ سانتي‌متر در نظر بگيريد. خاك را به‌طور مرتب مرطوب كنيد. مواظب علف‌هاي هرز باشيد و آن‌ها را كنترل نماييد. براي حفظ رطوبت و جلوگيري از رشد علف‌هاي هرز مي‌توانيد در اطراف نهال‌هاي حسن يوسف مالچ اضافه كنيد. بعد از مشاهده رشد جديد در گياه از يك كود متعادل استفاده نماييد.

هر زمان در گياه گل مشاهده كرديد بلافاصله آن را قطع كنيد، زيرا گياه به‌جاي توليد ريشه قوي‌تر و برگ‌هاي ضخيم، شروع به توليد دانه مي‌كند. درصورتي‌كه قصد داريد گياه حسن يوسف را در گلدان نگه داريد بايد هر نهال را در يك گلدان با قطر و عمق حداقل ۲۵ سانتي‌متر بكاريد. اگر از گلدان‌هاي بزرگ‌تر استفاده مي‌كنيد بين نهال‌ها ۲۰ تا ۳۰ سانتي‌متر فاصله قرار دهيد. از خاك غني با زهكشي خوب براي پر كردن گلدان استفاده كنيد. گلدان را در يك پنجره آفتابي بگذاريد. در طول فصل رشد هر دو هفته يك‌بار به گياه كود مايع متعادل دهيد. از كودهاي آهسته نيز مي‌توانيد استفاده نماييد. خاك را مرطوب نگه داريد ولي از خيس كردن خاك اجتناب كنيد.

شرايط پرورش و نگهداري گل حسن يوسف در منزل و آپارتمان

نحوه آبياري حسن يوسف: بستر كاشت حسن يوسف بايد مرطوب نگه‌داشته شود كه البته اين به معني خيس و غرقاب شدن خاك نيست. گياهان جوان در برابر خشكي كشيدن حساس‌تر از گياهان بالغ هستند. بهتر است قبل از آبياري سطح خاك را بررسي كنيد و اگر سطح خاك رطوبت خود را تا حدودي از دست داده بود گياه را آب دهيد. در طي زمستان از آبياري گياه كم كنيد اما مراقب خشكي نكشيدن گياه باشيد.

غبار پاشي و رطوبت حسن يوسف: در روزهاي گرم رطوبت مكان نگهداري حسن يوسف را افزايش دهيد و بهتر است كه اين كار را با روش زيرگلداني و سنگريزه انجام دهيد تا در اثر غبارپاشي و مرطوب شدن برگسار، بيماري‌هاي قارچي شيوع نيابد. دليل ديگر اين است كه اگر در زمان غبارپاشي از آب‌هاي با املاح و همچنين سرد استفاده كنيد احتمال ظهور لكه‌هاي سفيدرنگ بر روي برگ‌ها وجود دارد؛ بنابراين براي افزايش رطوبت هواي اطراف گياه بدين‌صورت عمل كنيد كه ابتدا يك زيرگلداني را كه بزرگ‌تر از زيرگلداني گياه است تهيه كنيد و داخل آن را تا لبه آن سنگريزه‌هاي درشت بريزيد. سپس زيرگلداني را تا نيمه ارتفاع ديواره آن آب بريزيد و گلدان حاوي گياه را بر روي سنگريزه‌ها قرار دهيد. مراقب باشيد تا ته گلدان حاوي گياه با آب موجود در زيرگلداني دوم، تماس نداشته باشد. گرماي محيط آب داخل زيرگلداني دوم را به‌تدريج تبخير كرده و رطوبت موردنياز برگسار گياه را فراهم مي‌كند.

نور مناسب حسن يوسف: نور مناسب حسن يوسف مي‌تواند مكان‌هاي نيمه سايه باشد و در چنين شرايطي رشد رويشي خوبي خواهد داشت. در چنين مكاني آفتاب صبح نسبت به آفتاب بعدازظهر ارجحيت دارد. اگر مكان نگهداري بيش‌ازاندازه سايه و تاريك باشد از ميزان رشد گياه و همچنين درخشندگي رنگ‌هاي اين گياه كم مي‌شود، برگ‌ها كم‌رنگ مي‌شوند و يا حتي تغيير رنگ مي‌دهند و ساقه‌ها نيز بلند و ضعيف شده و فاصله بين برگ‌ها نيز زياد مي‌شود. اگر به آبياري و همچنين حفظ رطوبت برگسار توجه شود مي‌توان در مكان‌هاي آفتاب‌گير هم اين گياه را نگهداري كرد اما رنگ برگسار آن گياه با زماني كه در مكان سايه و نيم‌سايه نگهداري شود متفاوت خواهد بود. اشعه مستقيم آفتاب در روزهاي گرم موجب سوختن و قهوه‌اي شدن برگ‌ها خواهد شد. همچنين براي رشد يكنواخت برگسار و عدم انحراف آنان به‌سوي نور هرچند وقت يك‌بار گلدان را ۱۸۰ درجه بچرخانيد.

دما مناسب براي حسن يوسف: دماي نگهداري گل حسن يوسف براي روز ۲۹- ۲۳ درجه سانتي‌گراد است و دماي مناسب شبانه براي اين گياه ۲۱ – ۲۰ است. البته دماي گل حسن يوسف اگر از ۲۴ درجه بالاتر برود بايد به تأمين رطوبت هواي مكان نگهداري گياه نيز توجه كرد. دماي زياد و خشكي هوا موجب چروكيدگي و خشكيدگي برگسار و در نهايت مرگ گياه مي‌شود. سرماي هوا در طي شب موجب زرد شدن برگ‌ها و يا اصولاً كم‌رنگ شدن رنگ برگ‌ها خواهد شد. در طي زمستان بهترين دما براي حسن يوسف ۲۰-۱۵ درجه سانتي‌گراد است و البته اين گياه تا ۱۰ درجه سانتي‌گراد را نيز مي‌تواند تحمل كند اما دما در ۴ درجه سانتي‌گراد موجب از بين رفتن گياه مي‌شود. با فرارسيدن بهار زماني گلدان را به محيط بيرون از خانه منتقل كنيد كه دماي هوا به بيش از ۱۵ درجه افزايش يافته باشد.

خاك مناسب گلدان حسن يوسف: خاك حسن يوسف بايد زهكشي مناسبي داشته و مرطوب باشد. از جمله تركيبات بستر خاك حسن يوسف مي‌توان به يك قسمت پيت، ۳ قسمت خاك معمولي باغچه، ۲ قسمت پوسته پوسيده درختان، يك قسمت خاك‌برگ و يا مخلوطي از خاك معمولي باغچه، خاك‌برگ و ماسه اشاره كرد. حسن يوسف به خاكي با كمي قليايت نياز دارد بنابراين كاربرد آب‌هاي املاح دار اشكالي ايجاد نمي‌كند و معمولاً از موادي همانند پيت موس كه منجر به اسيدي شدن خاك مي‌شوند براي تركيب بستر كاشت اين گياه استفاده نمي‌شود.

كود مناسب براي حسن يوسف: در طي فصل رشد بهار و تابستان مي‌توان از كودهاي محلول مخصوص گياهان آپارتماني البته با نصف غلظت معمول، براي غذادهي اين گياه استفاده كرد. استفاده از كودهايي با ميزان نيتروژن زياد موجب آبكي شدن و عدم استحكام ساقه‌ها مي‌شود و برگ‌ها نيز بدرنگ خواهند شد.

روش هرس گل حسن يوسف: براي آنكه گياه به شكل بوته رشد كند مي‌توان از ساقه‌هاي مركزي گياه در حدود ۱۵-۱۰ سانتيمتر باقي گذاشت و بقيه را قطع كرد تا رشد جوانه‌هاي جانبي تحريك شود. البته شاخه را از نزديكي سطح خاك هم مي‌توانيد قطع كنيد و مشكلي براي رشد بعدي اين شاخه ايجاد نمي‌شود. عمل كوتاه كردن شاخه‌هاي حسن يوسف عملي اجتناب‌ناپذير است در غير اين صورت شاخسار بيش‌ازاندازه بلند و علفي خواهند شد و بخصوص در گياهاني كه اصطلاحات پير شده‌اند موجب بدشكلي گياه خواهد شد. براي حفظ قدرت رويش گياه زماني كه ساقه‌هاي گل شكل گرفتند مي‌توان آنان را جدا كرد.

دليل ريختن برگ حسن يوسف: يكي از شايع‌ترين آفات حسن يوسف شپشك آردآلود است كه معمولاً در برگ ساقه و زاويه بين برگ و ساقه مستقر مي‌شود و از شيره گياهي تغذيه كرده و موجب زردي، بدشكلي، پژمردگي و دليل ريزش برگ حسن يوسف است.

علت زرد شدن برگ‌هاي حسن يوسف: اگر برگ‌هاي پاييني و پير هستند كه به‌نوبت زرد شده و مي‌ريزند كه روندي كاملاً طبيعي است، (زيرا با رشد گياه و درصورتي‌كه مواد غذايي به‌طور مرتب به گياه نرسد. مواد لازم از برگ‌هاي پير به برگ‌هاي جوان منتقل مي‌شوند و برگ‌هاي پير به‌مرور زرد شده و ريزش مي‌كنند. براي به تأخير انداختن روند ريزش برگ‌هاي كهنه مي‌بايست از تغذيه كامل گياه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌هاي ديگر رفت) اما اگر چند برگ با همديگر به اين عارضه مبتلا مي‌شوند احتمال افراط در آبياري و برعكس خشكي ديدن گياه فراوان هست.

بهترين روش تعيين زمان مناسب براي آبياري اين است كه سطح خاك را به اندازه ۲-۳ سانتي­متر كنار بزنيد و خشكي را بررسي نماييد. با انگشت خاك را لمس كنيد درصورتي‌كه خاك به دست شما نچسبد شروع به آب دادن كنيد. سوراخ‌هاي زهكش ته گلدان را كنترل و از باز بودن سوراخ‌هاي انتهايي گلدان و خروج آب اضافي از گلدان مطمئن شويد. از جمع شدن آب در زيرگلداني جلوگيري كنيد و يا داخل زيرگلداني (بين گلدان و زيرگلداني) يك لايه سنگريزه قرار دهيد به‌نحوي‌كه خاك گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد. اين كار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاك مؤثر است.

آفت گل حسن يوسف: رطوبت بيش از اندازه خاك و همچنين سرد بودن هوا در طي ماه‌هاي سرد يكي از دلايل شيوع بيماري‌هاي قارچي و پوسيدن ساقه‌هاي اين گياه است. مگس سفيد از جمله آفات گل حسن يوسف است كه از شيره گياه تغذيه مي‌كند و ماده چسبناك عسلك را توليد مي‌كند كه محل مناسبي براي رشد برخي از قارچ‌ها هستند. شته يكي ديگر از آفات گياه حسن يوسف است كه از شيره گياهي تغذيه مي‌كند كه در نتيجه برگ‌ها بخصوص برگ‌هاي نواحي جوان زردرنگ و چروكيده مي‌شوند. شته‌ها عسلك نيز توليد مي‌كنند كه درنتيجه سطح برگ‌ها چسبناك مي‌شود و محل مناسبي براي رشد برخي از انواع قارچ‌ها است. كنه‌هاي تارعنكبوتي نيز يكي از آفت‌هاي گل حسن يوسف است كه براثر فعاليت آن علاوه بر تشكيل تار در قسمت‌هاي بسيار جوان گياه و همچنين نواحي زيرين برگ‌ها، برگ‌ها بدرنگ، چروكيده و خشكيده مي‌شوند و درنهايت زردرنگ شده و مي‌ريزند.

يكي از بيماري‌هاي قارچي حسن يوسف سفيدك پودري Podery mildew است كه در ابتدا بر روي برگ‌ها لايه‌اي سفيدرنگ تشكيل مي‌شود و به‌تدريج قهوه‌اي رنگ مي‌شود و ممكن است برگ‌ها به هم بپيچند و چروكيده شوند. سفيدك دروغين Downy mildew نيز بيماري ديگر اين گياه است كه منجر به شكل‌گيري لكه‌هاي قهوه‌اي رنگ بر روي پشت و روي برگ و ريزش برگ‌ها مي‌شود. بيماري ديگر بيماري ويروسي لكه نكروزه گل حنا است كه منجر به بروز لكه‌هاي قهوه‌اي و يا زرد نامنظم بر روي برگ‌ها و كوتاهي قامت و بدشكلي گياه خواهد شد. حشره تريپس عامل اصلي شيوع اين بيماري است.

خواص گل حسن يوسف در خانه

۱-القاي حس شور و نشاط در محيط

گل حسن يوسف از گل‌هاي برگ زينتي است كه برگ‌هاي رنگي آن جذابيت فوق‌العاده‌اي در محيط ايجاد مي‌كند. رنگي بودن برگ‌هاي حسن يوسف شورونشاطي فوق‌العاده به محيط مي‌بخشد و محيط را سرشار از انرژي مي‌كند. گل حسن يوسف، با توجه به برگ‌هايي سرشار از رنگ‌دانه در رنگ‌هاي گرم و انرژي‌بخش همچون ارغواني، صورتي، قرمز، نارنجي، زرد و سبز به‌خوبي هيجان و نشاط فوق‌العاده‌اي را در محيط ايجاد مي‌كند.

۲- ايجاد طراوت و سرزندگي

گل‌هاي طبيعي سرشار از حس طراوت و سرزندگي‌اند. گل حسن يوسف با توجه به گونه‌هاي متنوعش و برگ‌هاي رنگي‌اش با قرار گرفتن در محيط منزل به‌خوبي محيط را سرشار از حس طراوت و سرزندگي مي‌كند.

۳-تصفيه هوا

تقريباً اكثر گياهان با جذب دي‌اكسيد كربن و آزاد كردن اكسيژن در فضا، هواي محيطي كه در آن قرار دارند را تصفيه مي‌كنند. همچنين با جذب گازهاي آلوده محيط و به‌جاي آن آزاد كردن اكسيژن تأثير زيادي در تميز كردن هواي اطراف خود دارند. گل حسن يوسف از اين قاعده مستثني نبوده و نقش به سزايي در تصفيه هواي محيط دارد.

۴-ايجاد حس آرامش و بهبود سلامت روان

گياهان و گل‌ها سرشار از حس آرمش‌اند. گل حسن يوسف نيز مي‌تواند به‌خوبي احساس امنيت و آرامش را به شما ببخشد. مشاهده گل‌ها و گياهان در طول روز به‌خوبي مي‌تواند حس آرامش را در افراد ايجاد كند. معمولاً محيط‌هايي كه داراي تعدادي گل و گياه هستند نسبت به محيط‌هاي خشك و بي‌جان حس آرامش و نشاط بيشتري دارند.

۵-افزايش رطوبت منزل

گل‌ها و گياهان مقداري از ميزان آب دريافتي خود را توسط تعريق از دست مي‌دهند كه موجب مي‌شود رطوبت محيط اطراف خود را افزايش دهند. گل حسن يوسف از گياهان نيازمند آبياري و رطوبت بالا است. تأمين آب و رطوبت موردنياز گل حسن يوسف موجب مي‌شود كه محيط اطراف آن رطوبت بيشتري پيدا كند.

۶- كاهش گردوغبار

سطح برگ‌هاي گل حسن يوسف حالتي كرك دار و مخملي شكل داشته كه تأثير به سزايي در جذب گردوغبار دارد و موجب مي‌شود كه آلودگي و گردوغبار محيط كاهش پيدا كند. حسن يوسف پس از جذب گردوغبار به‌واسطه برگ‌هايش اكسيژن تازه در محيط آزاد مي‌كند كه مي‌تواند محيط را پاكيزه‌تر كند.

۷- افزايش اكسيژن محيط

گل‌ها و گياهان با جذب دي‌اكسيد كربن و آزاد كردن اكسيژن نقش به سزايي در افزايش اكسيژن محيط دارند. گل حسن يوسف نيز با آزاد كردن اكسيژن بالا در محيط به‌خوبي محيط را تميزتر و سرشار از اكسيژن تازه مي‌كند. همچنين وجود اكسيژن تازه در محيط هواي محيط را سبك‌تر مي‌كند كه در زمان تنفس كاملاً حس خواهد شد. تنفس در محيط‌هايي كه داراي گل و گياه هستند بسيار راحت‌تر و عميق‌تر خواهد بود.

براي خريد بذر گل حسن يوسف و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۲۱ توسط:zerafatcom :

گل ابري

ابريگل ابري گياهي يك‎ساله با نام علمي Ageratum houstonianum، متعلق به تيره آفتابگردان (Asteraceae & Cmpositeae) مي‎باشد كه بومي جنوب غرب آمريكا و مكزيك است و در ساير نواحي دنيا مانند بخش‎هايي از اروپا و بريتانيا، به‎صورت فرار از كشت به‎عنوان گياه خودروي (هرز) ديده مي‎شود. گل ابري به‎طور طبيعي در ايران نمي‎رويد ولي به‎عنوان زينتي در مناطق مختلف كشور كاشته مي‎شود. گياه به‎دليل سهولت تكثير و داشتن گل‎هاي رأسي الوان موردتوجه پرورش‎دهندگان گل و گياه در سراسر جهان قرار گرفته است.

گل ابري نام گلي زيبا و زينتي است كه بومي مناطق مكزيك است و از آنجا به ساير كشورها به دليل تنوع رنگ و زيبايي كه دارد صادر شد. گل ابري بوته‌اي شكل و به‌صورت دائمي است ولي معمولاً آن را هرساله كشت مي‌كنند. اين گل به‌صورت متراكم مي‌باشد. گل‌هاي اين گياه لوله‌اي سفيد، قرمز، آبي و بنفش است. زماني كه گل‌هاي گل ابري شكفته و باز شوند تمامي سطح برگ را همچون ابريشمي پوشانند، طوري كه بوته غرق در گل مي‌شود. گل ابري گياه پر رشدي است. از گل ابري كه داراي واريته بلندي مي‌باشند براي حاشيه‌ها و تپه‌هاي استفاده مي‌شود و گل‌هاي ابري كه واريته كوتاهي دارند براي تزئين فضاي پارك‌ها و همچنين نقشه‌هاي موزاييكي استفاده مي‌شود. تلفيق رنگ‌هاي گل ابري يك فضاي رؤيايي و رمانتيكي را به وجود مي‌آورد.

امروزه ارقام متنوعي از نظر فرم بوته و رنگ گل‎ها توسط متخصصين اصلاح و نبات توليد شده و به‎عنوان گياه زينتي مورداستفاده قرار مي‎گيرد. ارتفاع بوته در اين ارقام از ۳۰ تا ۱۰۰ سانتيمتر متغير است. فرم‎هاي پابلند، پاكوتاه و پا متوسط با رنگ هاي گل ابري آبي، گل ابري صورتي، گل ابري نقره اي و گل ابري سفيد بيشتر موردتوجه است. رقم‎هاي پابلند علاوه بر استفاده به‎عنوان زينتي در فضاهاي سبز، باغچه‎ها و پارك‌ها مي‎توانند به‎عنوان گل شاخه بريده استفاده شود. ارقام پاكوتاه را نيز مي‎توان در فضاهاي سبز، گلدان‎ها، حياط و يا بالكن منازل كشت نمود. دوره گلدهي پايداري دارد و از اواخر بهار شروع و تا اواخر فصل رشد يعني پائيز ادامه مي‎يابد حتي در آذر ماه گل ابري در باغ جلب توجه مي‌كند و در اين روزها بذر فراواني دارد.

در صورتي كه اين گياه ۸-۱۰ هفته قبل از كاشت در زمين اصلي، در اواخر زمستان و يا اوايل بهار در گلخانه كشت شود، گلدهي از اواسط بهار آغاز و تا پايان فصل رشد ادامه مي‎يابد. براي گلدهي بهتر گياه و رشد بوته‌اي مي‌بايست بعد از پژمرده شدن گل‌ها نسبت به سرزني گياه اقدام كرد تا گل‌هاي جوان‌تر ظاهر شوند.

كاشت

گياه تا حد قابل قبولي در مقابل كم‌آبي مقاوم است اما وجود رطوبت مناسب در محيط ريشه باعث رشد بهينه و بروز استعدادهاي گياه مي‎گردد. دور آبياري در گياه كاملاً وابسته به ميزان مواد آلي خاك است. خاك‎هاي غني از مواد آلي با درصد مناسبي از رس، توانايي بالايي در حفاظت آب در خاك دارند و در اين قبيل خاك‎ها دور آبياري بيشتر از خاك‎هاي شني سبك، در نظر گرفته مي‎شود. براي اجتناب از بروز بيماري در گياهان، از آبياري باراني كه شرايط مناسب براي بيماري‎ها بخصوص بيماري‎هاي قارچي را فراهم مي‎كند، حتي‎الامكان استفاده نشود. آبياري قطره‎اي، نشتي و جوي‎‎پشته‎اي بهترين روش آبياري در اين گياه مي‎باشند. در روزهاي گرم تابستان براي جلوگيري از ايجاد تنش در گياه، بهتر است گياه آب بيشتري دريافت نمايد. اين گياه به‌خوبي در شرايط مختلف نوري رشد مي‎كند، اما براي رشد ايده‎آل نياز به آفتاب مناسب دارد. با وجودي كه در آفتاب كامل گل­ساره‌هاي پرپشتي توليد مي‎كند اما به راحتي در نيم‎سايه نيز قابل‌كشت است. در صورت كاشت گل ابري در مناطق سايه‎اي ارتفاع گياه بيشتر و تعداد گل در بوته‎ها كمتر از شرايط آفتابي است. دماي مناسب براي جوانه‎زني بذر گل ابري ۱۸-۲۱ درجه سانتي‌گراد است. دماي بهينه رشد گياه ۱۶-۲۱ درجه سانتي‌گراد مي‎باشد و در زير دماي ۱۶ درجه سانتي‌گراد گلدهي گياه به‎دليل عدم دريافت مجموع دماي موردنياز گلدهي به تأخير مي‎افتد. گياه تا دماي ۳۰ درجه سانتي‌گراد و حتي كمي بيشتر را به‌خوبي تحمل مي‎كند.

گل ابري در هر خاكي با زهكشي مناسب رشد مي‎كند. حتي در خاك‎هاي ضعيف قادر به تخليه مواد غذايي خاك است. در خاك‎هاي رسي سنگين به‎دليل عدم زهكشي مناسب رشد ريشه به تأخير مي‎افتد و نياز اكسيژن ريشه به‎خوبي تأمين نمي‎شود. اين عامل باعث كاهش رشد و ايجاد بيماري در ريشه گياه مي‎شود. گياه براي رشد مطلوب، خاك غني از مواد آلي كه قبل از كاشت گل ابري به خاك اضافه مي‎شود، نياز دارد. مواد آلي در خاك باعث ايجاد خلل و فرج و تأمين هواي موردنياز در خاك مي‎شود و از پوسيدگي ريشه جلوگيري مي‎شود.pH خاك براي رشد مطلوب ۸/۵-۲/۶ است و گياه خاك‎هاي نسبتاً اسيدي را براي رشد ترجيح مي‎دهد. در خاك با pH بالا (خاك‎هاي قليايي) كمبود آهن در خاك احساس مي‎شود كه با اضافه كردن سولفات آهن مشكل حل مي‎شود. گياهاني كه كمبود آهن دارند شاخ و برگ رنگ‎پريده و زرد دارند. البته شاخ و برگ زرد ممكن است با كمبود ازت نيز ايجاد شود كه در اين حالت تمامي سطح برگ برخلاف كمبود آهن كه رگبرگ‎ها سبز هستند، تمامي سطح برگ سبز كم‎رنگ يا زرد مي‎شود.

گل ابري از طريق بذر در اواخر زمستان (بهمن ماه) در شاسي و يا به‎صورت مستقيم در زمين اصلي در اوايل ارديبهشت‎ماه كشت مي‎شود و از طريق قلمه نيز تكثير مي‎يابد. قلمه‎ها را از روي پايه مادري كه در گلخانه نگهداري مي‎شود در اواخر زمستان برداشت و در شاسي نيمه‎گرم مي‎كارند و پس از ريشه‎دهي در گلدان مي‎كارند تا براي بهار آماده شود. دانه‎ها (بذرهاي) گياه براي جوانه‎زني نياز به نور دارند بنابراين نبايد عميق كاشته شوند. براي پرهيز از كاشت عميق پس از افشاندن بذر گل ابري ها، روي آن‌ها را با لايه نازكي از كود دامي مي‎پوشانند. نكته قابل‌توجه در مورد اين گياه اينكه براي داشتن گل‎هاي متعدد و باكيفيت و تحريك گياه براي گلدهي زياد بهتر است فواصل بوته‎ها از يكديگر كمي بيشتر در نظر گرفته شود. براي داشتن تراكم مناسب معمولاً ميزان بذر را كمي بيشتر در نظر گرفته و پس از سبز كردن اقدام به تنك كردن و اصلاح تراكم مي‎نمايند.

بيماري‎هاي اصلي اين گياه كپك پودري و بوته‎ميري با عامليت قارچ Pythium است كه تحت تأثير مستقيم نحوه آبياري و رطوبت قرار مي‎گيرد. كپك پودري به‎صورت قارچ سفيد در سطح فوقاني برگ ظاهر مي‎شود و ممكن است در گل‎آذين نيز تشكيل شود. پيتيوم نيز باعث مرگ گياه از ناحيه طوقه (محل تماس ريشه و ساقه در نزديكي سطح خاك) و ريشه مي‎شود كه در آن گياه به‎كلي از بين مي‎رود. بهترين روش پيشگيري استفاده از آبياري قطره‎اي و انجام حداقل آبياري باراني و پرهيز از تماس آب با اندام‎هاي هوايي گياه است. حذف گياهان هرز كه باعث تضعيف گياه و ايجاد رطوبت و سايه در كانوپي (سايه‎انداز) گياهان مي‎شوند، از شيوع بيماري مي‎كاهد. همچنين مي‎توان از سموم قارچ‎كش براي مبارزه با بيماري‎هاي قارچي استفاده نمود. شته‎ها، مگس سفيد، تريپس و كنه‎هاي تارتن آفات مهم ابري هستند. تريپس‎ها با مكيدن سلول‎هاي گياهي و استفاده از مواد غذايي آن‌ها باعث تضعيف گياه مي‎شوند. ايجاد لكه‎هاي خاكستري- نقره‎اي بر روي شاخ و برگ از علائم وجود تريپس است. در سطوح بالاتر آلودگي، برگ‎ها پژمرده مي‎شوند. تريپس‎ها همچنين يك كانال براي انتقال ويروس به داخل گياه هستند. وجود پيچش در برگ و عسلك نشانگر حمله شته به گياه مي‎باشد. شته‎ها نيز با سوراخ كردن بافت‎هاي گياهي از شيره پرورده تغذيه و گياه را تضعيف مي‎كنند. وجود عسلك موجب افت ميزان فتوسنتز به‎دليل بستن روزنه‎هاي گياهان و تشكيل قارچ و باعث افت كمي و كيفي توليد گياه مي‎شود. كنه‎هاي عنكبوتي (تارتن) از قسمت زيرين برگ تغذيه مي‎كنند. اين تغذيه باعث ايجاد لكه‎هاي زرد و كاهش رشد گياه مي‎شود. به ياد داشته باشيد كه گياهان سالم و قوي كمتر در معرض آفات و بيماري‎ها قرار مي‎گيرند. درخصوص نگهداري گل ابري براي كنترل شته‎ها از سموم شته‎كش موجود در بازار از جمله ايميدو كلوپرايد، متاسيستوكس و … مي‌توان استفاده كرد و براي كنترل كنه‎ها، مگس سفيد و تريپس از سموم دانيتول و پروپارژيت و … استفاده مي‎شود.

براي خريد بذر گل ابري و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۲۰ توسط:zerafatcom :

گل بنفشه

گل بنفشه

گل بنفشه با نام انگليسي Pansy و نام علمي Viola. sp از خانواده بنفشگان (Violaceae)، گياهي است علفي و چندساله كه البته به‌صورت يك‌ساله و يا دوساله كشت مي‌شود. برگ گل بنفشه قلبي شكل است كه بر روي سطح زمين قرار گرفته‌اند. گل‌هاي بنفشه به رنگ‌هاي متنوع مانند زرشكي، ارغواني، بنفش، آبي و به‌ندرت به رنگ سفيد و سياه است. اين گل‌ها معطر بوده و يكي از گل‌هاي زينتي زيبايي هستند كه گلدهي آن در اوايل بهار انجام مي‌شود.

كاشت

زمان مناسب كاشت بنفشه اوايل شهريور تا اواسط پاييز است. مقداري خاك را درون گلدان و يا سبد ريخته يا در قسمتي از باغچه بذر بنفشه ها را روي خاك بپاشيد و حدود نيم سانتي‌متر روي آن خاك يا كود دامي پوسيده بريزيد و سپس خوب آبياري كنيد. حدود ۵ الي ۱۰ روز بعد بذرها سبز مي‌شوند و زماني كه مقداري بزرگ شدن (حدود يك‌ماهه الي دوماهه) رسيدند آنها را از خزانه درآورده و در محلي كه مي‌خواهيد به فاصله ۱۵ الي ۲۰ سانتي‌متر نشا كنيد بهترين روش همين است. برخي‌ها بذر گل بنفشه را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند. خيلي از آنها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها رو درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

به اين نكته هم حتماً توجه شود كه هيچ‌وقت اقدام به نگهداري گل و گياهان بيروني در منزل نكنيد چون درون منزل نور و تهويه هواي كافي براي رشد گياهان و درختان بيروني وجود ندارد حتي كاشت بذر هم ممكن است با مشكل مواجه شود در كل اگر مكاني براي كاشت بذر نداريد و مجبور هستيد كه در منزل اين كار را بكنيد. بهتر است گلدان خزانه را روي پنجره جنوبي بگذاريد تا نور كافي به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گياهاني كه بيروني هستند آنها را به بيرون از خانه انتقال بدهيد اگر به بيرون انتقال ندهيد ساقه‌ها دراز شده و كم‌كم از بين مي‌رود.

تكثير اين گياه به ۴ روش شامل كشت با بذر، قلمه زدن، تقسيم با ريشه و تقسيم ساقه انجام مي‌شود كه بستگي به نوع گونه، از يكي از آن‌ها استفاده مي‌شود. مهم‌ترين روش تكثير كه اكثر گونه‌ها از اين روش ازدياد مي‌يابند، كشت بذر است. در اين روش عمل نشاكاري صورت مي‌گيرد كه در مرداد در شاسي مي‌كارند و نشاها را در پاييز با زمين اصلي انتقال مي‌دهند و در زمستان در زير برف باقي مي‌مانند. انتقال نشا هر چه زودتر انجام شود، گل‌ها درشت‌تر خواهد شد.

اين گياه به آبياري كافي و منظم نياز دارد. اگر خاك خشك شود، باعث مي‌شود گلدهي كاهش يابد و اگر غرقابي اتفاق بيافتد، ريشه دچار خفگي شده و مي‌پوسد و گياه از بين مي‌رود. خاكي كه داراي خاك‌برگ باشد و غني از كود حيواني باشد، رشد مطلوبي را براي گياه ايجاد مي‌كند البته نكته مهم اين است كه حتماً زهكش خاك مناسب باشد. بنفشه گياهي است آفتاب دوست. البته مي‌تواند كمي سايه را تحمل كند ولي بايد توجه داشت كه اگر محيط رشد گياه، نتواند نور موردنياز گياه را فراهم كند، گل‌هاي توليد شده كوچك خواهند شد. اين گياه هواي خنك را دوست دارد. وقتي به اواخر بهار مي‌رسيم و هوا رو به گرمي مي‌رود، گلدهي كم مي‌شود. در زمستان مي‌توان سرما و يخبندان را تحمل كند و زير برف زنده مي‌ماند.

در زمان كاشت بذر بايد توجه داشت كه چون گياه به آفتاب‌سوختگي حساس است، پس بايد سايه را در خزانه ايجاد كرد. گونه بنفشه سه رنگ، به مرگ گياهچه حساس است. پس بايد توجه داشت كه محيط كشت آلوده نباشد و كود دامي كه به محيط اضافه مي‌شود دچار آلودگي نباشد. ويروس موزاييك خيار يكي از ويروس‌هاي گياهي است كه از اين گياه استخراج گرديده و بر روي آن اثبات شده است.

خواص گل بنفشه

استفاده از گياه بنفشه براي بهبود و درمان سردردهاي ناشي از گرمي بسيار مفيد است. يكي از مشكلات شايع كه امروزه گريبان گير بيشتر افراد جامعه شده است، سردرد است كه بخش عمده‌اي از اين سردردها، به دليل گرمي زياد مغز يا خشك شدن نسبي مغز به خاطر سبك زندگي امروزي (استرس‌هاي زياد فردي، دير خوابيدن، كم بودن خواب شب، مصرف زياد گرمي‌ها و مواد غذايي تند و طعم‌دهنده) است و مصرف شربت بنفشه به درمان آن كمك شاياني مي‌كند.

از مهم‌ترين فوايد گل بنفشه استفاده از آن براي درمان سرفه‌هاي ناشي از گرمي و خشكي است. طبع خنك اين گياه باعث شده استفاده از شربت و دمنوش بنفشه تهيه شده از آن، باعث انعطاف‌پذير و نرم شدن ريه و مجاري هوايي شود.

مصرف شربت گل بنفشه براي افرادي كه اسهال‌هاي خوني ناشي از گرمي و صفرا دارند، مفيد است. به‌طوركلي گياه بنفشه به دليل داشتن طبع خنك، ضد صفرا عمل مي‌كند. بنابراين علت و ريشه اين نوع اسهال را برطرف كرده و باعث بهبود تحريك روده، اسهال و خون‌ريزي مي‌شود.

گل بنفشه در درمان بيماري‌هاي گوارشي و پاك‌سازي ريه و پوست استفاده مي‌شود و براي درمان بيماري سينوزيت بسيار مفيد است. همچنين ريختن چند قطره از آب دم كرده اين گياه، در بيني براي باز كردن تنفس، رفع خشونت سينه و زكام بسيار مفيد است. آب دم كرده گل بنفشه براي درمان برفك دهان مفيد بوده، به اين منظور مقداري از آن را در دهان نگه داريد و يا با آب تازه آن دهان‌شويه كنيد، برفك دهان را برطرف مي‌سازد، ورم لثه را مي‌نشاند و اگر در گلو قرقره كنيد آنژين را درمان مي‌كند.

روغن گل بنفشه نيز فوايد بسيار دارد ازجمله جلوگيري از ريزش مو، سفيد كردن پوست صورت، برطرف كردن كك‌ومك صورت، نرم كردن مو و براي سينوزيت، ميگرن و سردرد بهترين درمان است. كاهش و رفع تب از ديگر خواص بنفشه است. به اين منظور مقداري گل بنفشه را داخل آب‌خنك همراه با گلاب بريزيد و بعد از نيم ساعت صاف كرده و به شخص تب‌دار داده شود.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۱۶ توسط:zerafatcom :

گل هميشه بهار

گل هميشه بهار

بذر گل هميشه بهار نارنجي ارائه‌شده از نوع پرپر بوده و زيبايي خاص به گلدان و باغچه شما مي‌بخشد. منشأ گل هميشه بهار جنوب اروپا و حوزه مديترانه و يكي از رايج‌ترين گل‌هاي فصلي است. نام آن از كلمه Calendae، به معني اولين روز ماه گرفته شده است چون به‌تقريب در تمام سال گل مي‌دهد. از جاهاي گرم تا مناطق خيلي سرد قابل‌كشت است. اين گياه به‌عنوان يك گل يك‌ساله در برنامه گل‌كاري قرار مي‌گيرد ولي مي‌تواند به‌صورت علفي چندساله به زندگي خود ادامه دهد كه در اين حالت گل‌ها مرغوبيت سال اول را ندارند. بنابراين كمتر به‌صورت چندساله كشت و كار مي‌شود. گل‌ها ۳ –۱۰ سانتي‌متر قطر داشته و به‌تنهايي در انتهاي ساقه گل دهنده قرار دارند. ارتفاع بوته‌ها حدوداً ۳۰ سانتي‌متر است. در انواعي از آن كه ساقه‌ها يا دمگل‌هاي طويل و قوي و گل‌هاي درشت دارند، از گل بريده آن‌ها استفاده مي‌شود. بذر گل هميشه بهار اغلب به‌عنوان مرز بين ساير گل‌ها كاشته مي‌شود. گل هميشه بهار در شب جمع شده و حالت بسته و نيمه بسته به خود گرفته و در روز باز مي‌شود. يك نكته خيلي جالب درباره بذر گل هميشه بهار هم بايد گفت و آن اين‌كه در اثر مالش برگ و گل آن بوي خوبي متصاعد مي‌شود. خاصـيت دارويـي داشته و براي درمان بيماري‌هاي پوستي به كار مي‌رود.

خواص گل هميشه بهار پرپر متعدد است. گل هميشه بهار به‌عنوان ضدعفوني‌كننده پوست و در پمادهاي پوستي مورداستفاده قرار مي‌گيرد. گل هميشه بهار پرپر به ارتفاع ۴۰ تا ۷۰ سانتي‌متر رشد مي‌كند. قطر گل‌ها ۴ تا ۷ سانتي‌متر است. كاشت گل هميشه بهار در گلدان امكان پذير است و در برابر سرما مقاومت بالايي دارد و جذب‌كننده حشرات مفيد است. اين گل يك گل بسيار زيبا و مناسب به‌عنوان شاخه گل بريده و استفاده در دسته‌گل است. گلبرگ‌هاي گل هميشه بهار خوراكي هستند و مي‌توان آن‌ها را به‌صورت تازه يا خشك‌شده در سوپ‌ها، برنج، انواع دسرها، سوفله و ساير محصولات پخته‌شده به‌عنوان چاشني مورداستفاده قرار داد. گل هميشه بهار يك انتخاب محبوب براي خوش‌طعم كردن سالاد است. قبل از استفاده، گلبرگ‌ها بايد از پايه گل جدا شوند زيرا پايه گل تلخ است. گل هميشه بهار آلفا براي كاشت در زمين، گلدان، كاشت انبوه، مرز باغ و باغچه‌ها و در حيات خانه‌ها، استفاده در دسته‌گل و استفاده به‌صورت خوراكي كاربرد دارد. دمنوش گل هميشه بهار، روغن گل هميشه بهار و عرق گل هميشه بهار از ديگر موارد استفاده از اين گياه است.

گل هميشه بهار به سرما مقاوم بوده و در هواي سرد بهترين رشد را دارد. دماي مطلوب اين گياه حدود ۱۰ درجه سانتي‌گراد است. در انواع پاكوتاه گلداني، دماي ۲۱ درجه در روز و ۱۶ –۱۷ درجه سانتي‌گراد در شب مناسب است. هميشه بهار گياه خوبي براي تابستان است ولي بذر گل هميشه بهار بايد در سايه كاشته شود تا كيفيت، طول ساقه و اندازه گل افزايش يابد. در زمستان بيشترين شدت نور بايد براي آن فراهم شود. از نظر نياز آبي، خاك بايد هميشه مرطوب باشد. اگر گياهان با خشكي روبرو شوند گلدهي كاهش مي‌يابد. گاهي توليدكنندگان براي توليد گياهان با ساقه‌هاي محكم و نيز افزايش عمر گلداني، آبياري را كم مي‌كنند. براي افزايش تعداد شاخه‌هاي جانبي و در نتيجه افزايش تعداد گل مي‌توان جوانه انتهايي را حذف كرد. به نوع خاك حساسيتي نداشته و در بيشتر خاك‌ها مي‌توان به كشت آن اقدام كرد. از آنجا كه گلبرگ‌هاي پژمرده به‌طور طبيعي مي‌ريزند نياز به سرزني نيست مگر آنكه بخواهيم از ريزش بذر جلوگيري كنيم. اگر شدت نور گلخانه خيلي كم و دما خيلي بالا باشد گل‌هاي ريز و ساقه‌هاي ضعيف به وجود مي‌آيد.

كاشت

اگر قصد كاشت زياد و توليد اين گل را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد، سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذر گل هميشه بهار را روي خاك بپاشيد سپس بهتر است روي آن حدود نيم سانتيمتر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد. اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از اين روش زير استفاده كنيد. در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود نيم سانتيمتر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به‌آرامي با آبپاش آب بدهيد.

اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كمپوست استفاده نماييد. اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي‌اي كه استفاده مي‌كند چندساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به هيچ عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد.

بعداز اينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود ۵ تا ۸ سانتيمتر رسيدند آنها را از خزانه در آورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آنها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها را درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

هيچ‌وقت اقدام به نگهداري گل و گياهان بيروني در منزل نكنيد چون درون منزل نور و تهويه هواي كافي براي رشد گياهان و درختان بيروني وجود ندارد حتي كاشت بذر هم ممكن است با مشكل مواجه شود در كل اگر مكاني براي كاشت بذر نداريد و مجبور هستيد كه در منزل اين كار را بكنيد بهتر است گلدان خزانه را روي پنجره جنوبي بگذاريد تا نور كافي به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گياهاني كه بيروني هستند آنها را به بيرون از خانه انتقال بدهيد اگر به بيرون انتقال ندهيد ساقه‌ها دراز شده و كم‌كم از بين مي‌رود.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۱۲ توسط:zerafatcom :

گل ناز آفتابي

گل ناز آفتابي

زيستگاه گل ناز آفتابي برزيل است. ناز آفتابي يك گياه يك‌ساله و داراي برگ‌هاي گوشتي و استوانه‌اي شكل است. ساقه‌هاي ناز آفتابي گوشتي براق و حالتي شكننده دارد بر روي ساقه‌ها كرك‌هايي وجود دارد و گياه بر روي زمين پهن مي‌شود اين گل شبيه به گل رز مينياتوري است گل‌هاي اين‌گونه زيبا در شب بسته مي‌شود و صبح‌ها با طلوع آفتاب باز مي‌شود اين گياه به‌صورت عرضي گسترش پيدا مي‌كند و در زمان كوتاهي زمين را مي‌پوشاند اين گل براي نماسازي تپه‌ها و محل‌هاي شيب‌دار مناسب است.

ناز آفتابي گياهي خزنده با گل‌هاي متوسط مقاوم به خشكي و داراي قدي كوتاه است. ارتفاع اين گياه معمولاً به ۲۰ سانتي هم نمي‌رسد و برگ‌هاي سوزني دارد، همانند خرفه داراي برگ‌ها و ساقه‌هاي گوشتي است و بيشتر به‌صورت عرضي رشد دارد تا طولي. گل‌هاي ناز آفتابي در روزهاي آفتابي باز هستند و دليل نام‌گذاري آن نيز به همين دليل است، در تاريكي و هنگامي‌كه هوا ابر باشد گل‌ها باز نمي‌شوند. به دليل رشد عرضي ناز آفتابي از اين گياه به‌عنوان گياهي پوششي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در پارك‌ها معمولاً ديده مي‌شود، گل‌هاي ناز آفتابي معمولاً از تابستان تا پاييز ظاهر مي‌شود. انواع گل ناز آفتابي عبارت اند از: گل ناز آفتابي الوان، گل ناز آفتابي سفيد، گل ناز آفتابي زرد، گل ناز آفتابي صورتي.

مهم‌ترين مزيت گل ناز آفتابي مقاومت آن به خشك‌سالي و بي‌آبي است كه آن را از ديگر گل‌ها متمايز كرده و در محيط‌هاي گرم و كم آب مي‌تواند به‌راحتي رشد كند و انتخاب مناسبي است. بذر ناز آفتابي بسيار ريز بوده و معمولاً با ماسه مخلوط شده و به‌صورت دستپاش كاشته مي‌شود، بعد از گذشت حدوداً ۴۵ روز از زمان بذر گل‌ها به‌سرعت ظاهر مي‌شوند، بعد از اتمام گل‌ها غلاف بذرها ظاهر مي‌شود، بذرها بعد از رسيدن بر روي زمين مي‌ريزند و درصورتي‌كه خاك تا سال بعد دست نخورد مجدد سبز خواهند شد، البته مي‌توانيد بذرها را قبل از ريخته شدن بر روي زمين براي سال بعد ذخيره كنيد. ناز آفتابي از طريق قلمه و بذر تكثير مي‌شود البته قلمه گرفتن خيلي رايج نيست و به‌راحتي از بذر به نتيجه مي‌رسد.

كاشت

در صورتي كه قصد داريد بذر گل ناز آفتابي را به‌صورت مستقيم در فضاي باز بكاريد بايد تا آخرين يخبندان زمستاني دست نگاه داريد تا دماي خاك به حدود ۱۸ درجه برسد. سپس با شخم زدن زمين و آماده‌سازي (در صورتي كه خاك باغچه ضعيف و يا هوموسي شده است، به ارتفاع ۳ تا ۵ سانتيمتر شن و يا ماسه به خاك اضافه نماييد) و صاف كردن سطح خاك مكان كاشت را آماده نماييد. سطح خاك را مرطوب كرده و بذرها را با مقداري ماسه مخلوط كرده و در سطح خاك بپاشيد. بعد از كاشت مكان را با آبپاش دستي آبياري نماييد مدت جوانه‌زني بذر يك تا دو هفته است. در طول جوانه‌زني سطح خاك را با اسپري و يا آبپاش دستي مرطوب نماييد.

براي كاشت بذر در منزل نيز مي‌توان از ۴ تا ۶ هفته قبل از پايان زمستان مي‌توان بذر آن را در سيني نشا كاشت. قبل از كاشت سيني نشا را مرطوب كرده و سپس بذرهايي كه با ماسه مخلوط شده را بر روي سيني نشا بپاشيد. سپس سطح خا ك را با اسپري مرطوب كرده و سيني نشا و يا گلدان را پشت پنجره آفتابي در دمايي بين ۱۸ تا ۲۱ درجه قرار دهيد. براي جوانه‌زني بهتر بر روي سيني نشا و يا گلدان پوشش نايلوني قرار دهيد تا بذرها بهتر جوانه‌زني بزنند بذرها بين يك تا ۲ هفته جوانه مي‌زنند. پس از جوانه‌زني دماي محيط را به حدود ۱۸ درجه كاهش دهيد. براي انتقال نشاهاي جوان گل ناز آفتابي بايد دماي خاك به حدود ۱۸ درجه برسد و سپس مي‌توانيد نشاها را فضاي بيرون منتقل كرد. قبل از كاشت نشاها را به مدت يك تا دو هفته روزانه چند ساعت به فضاي باز منتقل كرده تا با شرايط دمايي بيرون خود را تطبيق دهد. سپس نشاها را در فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتيمتري از يكديگر بكاريد.

گل ناز آفتابي به خاك با زهكشي خوب و تابش كامل خورشيد نياز دارد. بهتر است مكاني براي كاشت اين گياه در نظر بگيريد كه در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار داشته باشد. براي زهكش بهتر خاك نيز با اضافه كردن مقداري شن و يا ماسه مي‌توان به زهكش بهتر خاك كمك كرد.

نيازها

آبياري

آبياري در اوايل رشد به نحوه‌اي باشد كه پاي گياه خشك نشود، هنگامي‌كه گياه بالغ شد آبياري هنگامي انجام شود كه خاك پاي بوته كاملاً خشك شده است، آبياري زياد باعث پوسيدگي ريشه‌ها و از بين رفتن تدريجي گياه مي‌شود. البته اين گياه به خشك‌سالي مقاوم است و با آبياري محدود نيز در گرماي تابستان رشد مي‌كند ولي آبياري منظم باعث گلدهي بهتر مي‌شود.

نور

نياز به نور نسبتاً زياد دارد و گل‌ها در نور مستقيم زيبايي خود را تقديم شما خواهند كرد، گل‌ها در تاريكي و نور كم يا در هواي ابري بسته مي‌شوند.

دما

دماي كاشت بذر گل ۲۰ تا ۲۵ درجه ايده ال مي‌باشد و بهترين زمان براي كاشت در فضاي باز اوايل بهار و بعد از رفع سرما است، دماي رشد و نگه‌داري اين گياه تا ۴۰ درجه نيز مناسب است، گلدهي معمولاً اواسط تابستان شروع مي‌شود و تا اواسط پاييز گل دارد.

خاك

نسبت به خاك حساسيت ندارد و خاك شور را تحمل مي‌كند ترجيحاً در خاك‌هاي خيلي سنگين و رسي كاشته نشود. خاك‌هاي با زهكشي بالا و نيمه سبك مناسب‌تر است.

كوددهي

اين گياه به آن صورت نياز به كوددهي ندارد ولي تغذيه گياه باعث افزايش گلدهي و بهبود عملكرد گياه مي‌شود. تا حد امكان سعي شود از كود ورمي كمپوست و كودهاي آلي و ارگانيك براي تقويت گياهان استفاده شود، در صورت تمايل مي‌توانيد از كودهاي مكمل با عنوان كود گلدهي براي تحريك گياه به رشد و گلدهي بيشتر يا كود كامل (۲۰٫۲۰٫۲۰) استفاده كنيد.

براي خريد بذر گل ناز آفتابي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۱۲ توسط:zerafatcom :

گل مينا

گل مينا

گل مينا مانند گل آفتابگردان يك گل چندساله است و گلبرگ‌هاي درخشان و ستاره‌اي شكل دارد. شكل زيباي گل‌هاي مينا به باغ جلوه بسيار زيبايي مي‌دهد. گل مينا در رنگ‌هاي گل مينا قرمز، صورتي، بنفش، گل مينا سفيد و آبي است. در اواخر تابستان و پاييز كه بسياري از گل‌ها از بين مي‌روند، گل‌هاي مينا زنده هستند. برخي از انواعِ اين گياه بومي مي‌توانند تا ارتفاعِ ۱۸۰ سانتي‌متر رشد كنند. اما معمولاً اين گل‌ها در دو نوع، پاكوتاه (۲۰ تا ۳۰ سانتي‌متر) و پا بلند (۶۰ سانتي‌متر تا يك متر) رايج هستند. گل‌هاي اين گياه به رنگ‌هاي سفيد، صورتي و همچنين بنفش پررنگ هستند. تمام گونه‌هاي مينا در پاييز گل نمي‌دهند بلكه برخي در تابستان گل‌دهي مي‌كنند. برخي از انواع اين گل بلندند و بيش از ۶۰ سانتي‌متر رشد مي‌كنند؛ شما مي‌توانيد در تير ماه به ميزان يك‌سوم از ارتفاعِ اين گياه را كوتاه كنيد تا گياه جمع‌وجور و پرپشت باقي بماند. اين گياه بايد در معرض نور خورشيد قرار بگيرد، چندساله است و ۳۰ تا ۱۲۰ سانتي‌متر عرض دارد. مينا مي‌تواند هم در گلدان و هم در حاشيه باغ كاشته شود. از مزاياي اين گياه باغچه‌اي گل‌هاي زيباي آن، جذب پروانه‌ها، تحمل بالاي گياه در برابر خشكي و آسان بودن رشد و پرورش آن است.

كاشت گل مينا

فضايي را كه براي كاشت انتخاب مي‌كنيد بايد روزانه داراي ۶ تا ۷ ساعت نور خورشيد باشد، اين گياه سايه جزئي را نيز مي‌تواند تحمل كند. گل مينا به رطوبت حساس است. آبياري بيش‌ازحد يا خيلي كم باعث بدفرم شدن بوته‌ها مي‌شود. هم‌چنين اين گياه به خشكي مقاوم بوده ولي آبياري منظم باعث زيباتر شدن بوته‌ها و گل‌ها مي‌شود. گل مينا به سرما مقاوم بوده و در فصل زمستان و يخ بندان اندام‌هاي هوايي (برگ و گل) از بين مي‌رود ولي ريشه و طوقه گل سالم مي‌ماند و با گرم شدن هوا مجدد رشد مي‌كند. مي‌توان براي كاهش آبياري و حفظ رطوبت پس از رشد گياه در پاي آن مالچ ريخت.

گل مينا به دو طريق تكثير مي‌شود: اول) كاشت بذر گل مينا كه رايج است براي كاشت بذر گل مينا به صورت خانگي از اوايل بهار تا اواسط تابستان مي‌توان اقدام به كاشت نمود، براي توليد نشاء اواسط تابستان اقدام به كاشت بذر مينا مي‌كنند و در پاييز نشاءها را به زمين اصلي منتقل مي‌كنند. دوم) تقسيم بوته يا قلمه: گل مينا پاجوش توليد مي‌كند كه مي‌توانيد در فصل بهار يا پاييز اقدام به تكثير به اين روش نماييد به اين صورت كه پس از جداسازي پاجوش‌ها از بوته مادري آن‌ها را به محل اصلي كاشت (گلدان يا باغچه) منتقل كنيد.

اولين قدم براي كاشت بذر گياهان زينتي انتخاب خاك مناسب است، برخي از خاك‌هاي باغچه ممكن است مانع سبز شدن بذر و مرگ جوانه بشود بهتر است از خاك‌هاي آماده و بسته‌بندي استفاده كنيد. بهترين تركيب خاك براي كاشت اين بذر شامل ۳۰ درصد كوكوپيت + ۵۰ درصد پيت ماس يا ورمي كمپوست + ۲۰ درصد پرليت دانه ريز. ابتدا بذرها را داخل آب ولرم بريزيد تا به مدت چند ساعت خيس بخورند (حداقل ۳ تا ۱۰ ساعت) اين عمل باعث شده تا پوست خارجي بذرها نرم و شكسته شود و جوانه‌زني تسريع شود. بذرها به‌طور طبيعي بعد از اين مدت بايد ته طرف بروند.

براي اينكه تصميم بگيريم بذرها را نشاء كنيم يا مستقيم بكاريم بايد چند نكته را مدنظر داشته باشيم:

۱. در چه فصلي قرار داريم؟ اگر هوا هنوز سرد است بايد اقدام به نشاء كردن در محيطي گرم همانند منزل يا گلخانه كنيم و بعد از اتمام سرما به محل اصلي كاشت در فضاي باز (باغچه يا باغ) منتقل كنيم، اگر نه در فصل گرم سال هستيم مي‌توانيد به راحتي در فضاي باز اقدام به كاشت مستقيم در گلدان و باغچه كنيم.

۲. قصد كاشت در گلدان داريد يا باغچه؟ درصورتي‌كه مي‌خواهيد اقدام به كاشت در گلدان كنيد كاشت مستقيم مناسب است ولي براي كاشت در باغچه و براي اينكه فواصل كاشت منظم باشد نشاء كردن بذرها توصيه مي‌شود. بذرها را مي‌توانيد در گلدان يا سيني نشاء و يا حتي ليوان‌هاي يك‌بار مصرف نشا كنيد يا اينكه مستقيم در محل اصلي بكاريد، نشاء كردن نسبت به كاشت مستقيم مزاياي بيشتري دارد.

نشاء كردن بذر

ظرف كشت خود (ليوان يك‌بار مصرف يا سيني نشاء) را با خاك موردنظر پر كنيد، سپس اقدام به آبياري كنيد تا آب از انتهاي ظرف كشت خارج شود و خاك نشست كند. سپس سوراخي ريز به عمق ۰٫۵ تا ۱ سانتي‌متر ايجاد كنيد و يك يا دو عدد بذر را داخل آن قرار دهيد و سپس با خاك ورمي كمپوست روي بذرها بريزيد، البته مي‌توانيد از همان تركيب خاك نيز بر روي بذر بريزيد ولي استفاده از كمپوست باعث به وجود آمدن نشاءهايي قوي‌تر مي‌شود. دماي ايده آل براي كاشت بذر ۱۵ تا ۲۵ درجه است و نياز به محيطي خيلي گرم ندارد. اكنون ظرف كاشت را به محيطي مناسب ببريد و با اسپري خوب آبياري كنيد تا آب به بذرها برسد و خاك كاملاً مرطوب شود.

تا قبل از جوانه زدن بذرها نبايد اجازه دهيد سطح خاك خشك شود، اگر ظرف كاشت را در مقابل آفتاب مستقيم قرار داده‌ايد مشكلي نيست ولي بايد بيشتر مراقب بود تا خاك رطوبتش را از دست ندهد، چون بذر در عمق كمي كاشته شده كه به‌سرعت ممكن است در مقابل آفتاب خشك شود و جوانه بميرد. بعد از اينكه نشاء چهار برگه شد و رشد كافي كرد آن‌ها را به گلدان اصلي يا باغچه منتقل كنيد. اگر مي‌خواهيد گلدان را در منزل نگه‌داري كنيد حتماً بايد محيطي پرنور را برايش درنظر بگيريد، پشت پنجره جنوبي با حداقل ۸ ساعت نور در روز ايده آل است، اگر اين شرايط را نمي‌توانيد فراهم كنيد بايد از نورهاي كمكي (فلورسنت) استفاده كنيد براي اين كار بايد چراغ فلورسنت را در فاصله ۸ تا ۱۰ سانتي‌متري گياه قرار دهيد.

كاشت مستقيم بذر در باغچه

براي كاشت مستقيم بذر اولين نكته كه بايد به آن توجه نمود دماي محيط كاشت است، براي كاشت مستقيم در گلدان و در منزل در هر فصلي مي‌توان اقدام نمود ولي براي كاشت مستقيم در گلدان و فضاي باز يا در باغچه بايد بعد از گرم شدن هوا و اتمام سرما اقدام به كاشت بذر كرد. دماي محيط كاشت بايد ۱۵ تا ۲۵ درجه باشد.

ابتدا كود دامي پوسيده را بر روي بستر باغچه مي‌ريزيم و به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتي‌متر زيرورو مي‌كنيم تا مخلوط شود سپس اقدام به آبياري مناسب مي‌كنيم تا خاك كاملاً خيس شود بعد از گذشت چند ساعت از آبياري بذرها را با فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتي‌متر از يكديگر در عمق ۲ تا ۳ سانتي‌متري قرار مي‌دهيم و بر روي آن خاك قرار مي‌دهيم. سپس به آرامي اقدام به آبياري مي‌كنيم به‌طوري كه بذرها جابجا نشود و منتظر سبز شدن آن‌ها مي‌مانيم. تا قبل از جوانه‌زني خاك هرگز خشك نشود.

كاشت مستقيم بذر در گلدان

براي كاشت مستقيم بذر در گلدان ابتدا مطمئن مي‌شويم كه ته گلدان سوراخ‌هاي مناسبي براي خروج آب اضافي دارد سپس به ارتفاع ۴ سانتي‌متر كف آن ماسه درشت مي‌ريزيم و سپس گلدان را با تركيب خاكي كه در بالا گفته شد پر مي‌كنيم و خوب آبياري مي‌كنيم تا خاك نشست كند و آب از ته گلدان خارج شود. اكنون بذرها را در عمق ۲ برابر طول بذر (حدوداً ۰٫۵ تا ۱ سانتي‌متر) و در فواصل ۵ تا ۱۰ سانتي‌متري مي‌كاريم و روي آن را با كمپوست پوسيده يا همان تركيب خاك اصلي پر مي‌كنيم و به آرامي آبياري مي‌كنيم، بهتر است با افشانه يا اسپري آبياري شود تا بذرها جابجا نشود.

تا قبل از جوانه‌زني بذرها اجازه ندهيد خاك خشك شود و هميشه مرطوب باشد، بعد از جوانه‌زني بذرها بايد گلدان در جاي پرنور باشد. اگر اقدام به نگهداري گلدان در آپارتمان مي‌كنيد بايد توجه نمود كه ميزان نور دريافتي روزانه ۷ تا ۸ ساعت باشد. آبياري گياه بايد هر چند روز يك بار هنگامي كه سطح خاك كمي خشك شد انجام شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و در صورتي كه هوا خيلي گرم نبود مي‌توانيد گلدان را با مشما شفاف كاور كنيد (بپوشانيد) تا با بالا رفتن رطوبت و دما جوانه‌زني سريع‌تر اتفاق بيفتد.

خواص گل مينا

اين گياه داراي خاصيت دارويي است و در درمان سردردهاي ميگرني بسيار مؤثر است. از دانه اين گياه روغن گل مينا يا EPO تهيه كرده در كشورهاي اروپايي در داروخانه بنام كپسول اپو به فروش مي‌رسد. اپوكپسول حاوي ۲۵۰ميلي‌گرم و يا ۵۰۰ميلي‌گرم روغن گل مينا است. علاوه بر اين مخلوط روغن گل مينا + ويتامين E به نام Efamol و نيز مخلوط روغن گل مينا + روغن ماهي را به نام Marin cap به فروش مي‌رسانند. روغن گل مينا حاوي اسيدهاي چرب ضروري از نوع اسيد لينولئيك (۷۰ درصد) و اسيد گامالينوئيك (۹ درصد) است. اسيدهاي چرب ضروري براي رشد و تكثير سلول‌هاي بدن ضروري هستند. موارد كاربرد داروها عبارت اند از:

در سندرم پيش‌قاعدگي

درمان درد پستان (ماستالژي)

درمان مالتيپل اسكلروز

درمان بي‌اشتهايي و بي‌اشتهايي شديد كه در ماليخوليا ديده مي‌شود.

درمان اگزماي آتوپيك صبح و شب

پماد آن در آلرژي پوستي و هر نوع تحريك پوستي مفيد است.

براي تهيه دمنوش گل مينا با دم كردن يك قاشق چاي‌خوري از پودر گياه در يك استكان آب جوش استفاده شود.

گل مينا به‌طور سنتي براي درمان ميگرن به‌عنوان دارويي مطمئن و پيش‌گيرنده مورد استفاده قرار گرفته است، اگر چه گل مينا به‌طور كامل موفق نبود اما امروزه MIG99 سبب پيشرفت و فراهم آوردن ماده‌اي مؤثر در درمان ميگرن محسوب مي‌شود. آزمايش‌ها بر روي ۱۰۷ بيمار مبتلا به ميگرن نشان داد افرادي كه به‌طور متناوب ۵ بار در يك ماه مبتلا به سردردهاي شديد مي‌شوند پس از درمان توسط MIG99 روزانه سه بار به مدت ۱۶ هفته فقط دو بار در ماه مبتلا به اين بيماري مي‌شوند. محققان در تلاش‌اند خواص دارويي MIG99 را به نحو مطلوبي افزايش دهند.

براي خريد بذر گل مينا و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۱۰ توسط:zerafatcom :

گل كوكب

گل كوكب

كوكب بومي مناطق جنوب شرقي آمريكا و از خانواده كاسني است. گل كوكب كوهي گياهي علفي يك‌ساله، دوساله و چندساله كه به‌عنوان گياهي براي مرزبندي باغ مورداستفاده قرار مي‌گيرد ارتفاع اين گياه به ۶۰ سانتيمتر نيز مي‌رسد. دوران گلدهي گل كوكب كوهي از اوايل تابستان تا اواسط پاييز است و با شروع فصل سرما گلدهي اين گياه به اتمام مي‌رسد. كوكب كوهي به رنگ‌هاي گل كوكب زرد، گل كوكب سفيد و نارنجي موجود است.

كاشت

براي كاشت بذر كوكب در فضاي باز بايد برطرف شدن دوران يخبندان و رسيدن دماي محيط در طول روز به ۲۰ در جه (دماي دروني خاك به حداقل ۱۰ درجه) صبر كرد و سپس بذرها را با فاصل مناسب از يكديگر كاشت و روي آن با لايه نازكي از خاك الك شده پوشاند و يا با فشار دادن بذرها به خاك شرايط را براي جوانه‌زني بذرها فراهم نمود سپس اقدام به آبياري محل كاشت بذر گل كوكب با استفاده از آبپاش دستي نمود براي اينكه بذرها با آبياري جابجا نشوند بهتر است از روش غرق آبي استفاده نشود بذرها معمولاً پس از ۵ تا ۱۵ روز شروع به جوانه‌زني مي‌كنند در طول مدت جوانه‌زني بايد رطوبت خاك را حفظ كرد و نياز به آبياري روزانه براي حفظ رطوبت خاك داريم.

براي كاشت گل كوكب در داخل منزل و يا گلخانه از ۶ تا ۸ هفته قبل از پايان زمستان نسبت به كاشت بذر در سيني نشا و يا بستر كشت حاوي كمپوست و يا هر گونه خاك سبك و سني اقدام نماييد سپس بذرها را به آرامي به سطح خاك مي‌فشاريم، بذرها براي جوانه‌زني نياز به نور دارند سپس بستر كشت را با استفاده از اسپري مرطوب مي‌كنيم دماي محيط را بين ۱۸ تا ۲۰ درجه تنظيم كرده و رطوبت خاك را تا پايان دوران جوانه‌زني بذرها حفظ مي‌كنيم معمولاً بذرها بين ۵ تا ۱۵ روز شروع به جوانه‌زني مي‌كنند. (توصيه شده براي ارقام چند ساله براي جوانه‌زني بذرها، بذرهاي كاشته شده را به مدت ۴ هفته در شرايط دمايي حدود ۴ درجه قرار داده شود و سپس دماي محيط را به ۱۸ درجه افزايش دهيم تا بذرها قدرت جوانه‌زني بيشتري داشته باشند) بعد از ۴ برگي شدن جوانه‌ها مي‌توان گياهان جوان را به گلدان‌هاي بزرگ‌تري انتقال داد. گياهان را قبل از انتقال به محيط باز بايد به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز روزانه ۴ ساعت در شرايط دمايي محيط باز قرار داد تا گياهان جوان به شرايط دمايي محيط بيرون عادت كنند سپس گياهان آماده انتقال به محيط باز مي‌باشند.

نحوه نگهداري گل كوكب

قبل از انتقال گياهان جوان به محيط باز و يا كاشت بذر لازم است خاك محيط كشت به لحاظ زهكشي مناسب آماده كنيد گل كوكب كوهي به خاك غني خوب نياز ندارد و خاكي در حد متوسط ولي با زهكشي مناسب براي اين گياه بهتر است، قبل از انتقال و يا كاشت بذر خاك را تا عمق ۳۰ سانتيمتري شخم زده تا بافت نرم‌تري پيدا كند براي كاشت گياهان جوان بايد نقطه‌اي آفتابي در باغ را مد نظر قرار داد در صورت عدم تابش كافي نور خورشيد گل‌هاي كوكب كوهي كوچك و فاقد زيبايي كافي مي‌باشند سپس گياهان جوان را به فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتيمتري از يكديگر كاشته و اقدام به آبياري مي‌نماييم معمولاً كوكب كوهي از تاريخ كاشت بذر پس از ۱۰ تا ۱۲ هفته در صورت فراهم بودن شرايط لازم به گل مي‌نشيند.

براي رشد بهتر گياه اقدام به حذف گل پژمرده اقدام كنيد و همچنين حذف بوته‌هاي كم‌رشد در صورت تراكم بيش‌ازحد مي‌تواند به رشد بهتر گياه كمك كند براي جلوگيري از رشد آفات نيز بهتر است گياه در منطقه‌اي كه از تابش مستقيم نور خورشيد و همچنين تهويه مناسب برخوردار باشد قرار گيرد تا از رشد و گسترش آفات بخصوص كپك پودري جلوگيري شود.

براي خريد بذر گل كوكب و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۱۰ توسط:zerafatcom :

گل لاله عباسي

گل لاله عباسي

گل لاله عباسي گياهي چندساله از جنس Mirabilis در خانواده Nyctaginaceae است كه اغلب به‌صورت يك‌ساله پرورش داده مي‌شود و از شايع‌ترين گونه‌هاي زينتي اين جنس است. لاله عباسي گل زيبايي مي باشد كه در طيف وسيعي از رنگ‌ها در دسترس است، بومي مناطق گرمسيري جنوب امريكا و رشته كوه‌هاي آند در كشور پرو مي‌باشد. اين گياه گونه‌هاي زيادي دارد كه گونه نام‌برده، يكي از زيباترين و گسترده‌ترين گونه زينتي اين جنس است. گل‌هاي اين گياه به شكل شيپوري و در رنگ‌هاي مختلف قرمز، زرد، سفيد و صورتي و با آرايش خوشه مركب ديده مي‌شوند. علت نام‌گذاري اين گياه به Four o’clock اين است كه در بعدازظهر نزديك ساعت ۴ گل‌ها باز شده و صبح بسته مي‌شوند. اين گل‌ها به هنگام بازشده عطري را در فضا پراكنده مي‌كنند كه وقتي دوباره بسته شدند، اثري از اين عطر نخواهد بود. يكي از جذابيت‌هاي اين گياه، قدرت تغيير رنگ گل‌هاي آن است كه باعث بر روي يك بوته ما بتوانيم هم‌زمان رنگ‌هاي مختلف گل‌ها را مشاهده كنيم مثلاً در اوايل رشد رنگ گل‌ها صورتي است و وقتي گياه به بلوغ مي‌رسد، گل‌ها تغيير رنگ مي‌دهند كه اين حالت زماني ديده مي‌شود كه لاله عباسي به‌عنوان گياه دو تا ۵ ساله كشت شود چون در سال اول فرصت براي اين تغيير رنگ وجود ندارد. فصل گلدهي از اواخر بهار تا اواسط پاييز است.

نحوه كاشت گل لاله عباسي

زمان مناسب كاشت بذر گل لاله عباسي بهار است. قبل از كاشت بذر لاله عباسي را ۲۴ ساعت درون آب ولرم خيس كنيد. تركيب خاك مناسب براي كاشت بذر لاله عباسي عبارت است از خاك باغچه ۶۰ درصد، ماسه ۲۰ درصد و كود حيواني ۲۰ درصد كه بايد اين مواد باهم خوب تركيب شود. اگر قصد كاشت زياد و توليد اين گل را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد، سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذرها را روي خاك بپاشيد سپس بهتر است روي آن حدود ۱ سانتي‌متر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد.

اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از اين روش زير استفاده كنيد. در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. براي كاشت لاله عباسي در گلدان ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود يك سانتي‌متر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به‌آرامي با آبپاش آب بدهيد. اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كمپوست استفاده نماييد و اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي‌اي كه استفاده مي‌كنيد چند ساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به هيچ عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد.

بعداز اينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود ۵ تا ۸ سانتي‌متر رسيدند آن‌ها را از خزانه در آورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آن‌ها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها را درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

به اين نكته هم حتماً توجه شود كه هيچ‌وقت اقدام به نگهداري گل و گياهان بيروني در منزل نكنيد چون درون منزل نور و تهويه هواي كافي براي رشد گياهان و درختان بيروني وجود ندارد حتي كاشت بذر هم ممكن است با مشكل مواجه شود در كل اگر مكاني براي كاشت بذر نداريد و مجبور هستيد كه در منزل اين كار را بكنيد بهتر است گلدان خزانه را روي پنجره جنوبي بگذاريد تا نور كافي به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گياهاني كه بيروني هستند آن‌ها را به بيرون از خانه انتقال بدهيد اگر (به بيرون انتقال ندهيد ساقه‌ها دراز شده و كم‌كم از بين مي‌رود)

تكثير

ازدياد اين گياه از طريق بذر صورت مي‌گيرد. خود گياه به‌صورت خودكار در طول سال بذرهاي زيادي روي زمين مي‌ريزد كه در بهار سال بعد جوانه مي‌زنند. ولي اگر بخواهيم خودمان گياه را بكاريم بهتر است قبل از كاشت، ۱۲ ساعت تا يك روز بذر لاله را داخل آب بخيسانيم چون پوسته بذر ضخيم است و با اين كار پوسته نرم شده و جوانه‌زني سريع‌تر رخ مي‌دهد كه زمان كاشت همان اوايل بهار است.

آبياري

زمان آبياري گياه وقتي است كه خاك كمي رطوبت خود را از دست داده است چون اگر خام خيس باشد و آبياري كنيم، غرقاب شدن خاك به گياه صدمه مي‌زند. از طرفي اگر گياه را به فرم چندساله كشت مي‌كنيم، پس گياه در خاك ريشه گوشتي توليد مي‌كند بنابراين بايد در فصل زمستان آبياري را كمتر كرد تا ريشه‌ها نپوسند.

خاك

اين گياه در انواع خاك‌ها به‌خوبي رشد مي‌كند و فقط به زهكش مناسب نياز دارد.

دما

اين گياه بومي مناطق گرمسيري است، پس آب‌وهواي گرم را مي‌پسندد ولي گرماي زياد را نمي‌تواند تحمل كند و اگر رطوبت خاك كافي باشد و هوا هم شرجي باشد، مي‌تواند در چنين هوايي زندگي كند. از طرفي هم‌زمان با كاهش دما، گلدهي آن كاهش مي‌يابد و وقتي دما به صفر رسيد گياه كاملاً از بين مي‌رود.

نور

گل لاله عباسي به نور مستقيم نياز دارد. حال اگر نور كم باشد رنگ برگ‌ها كم‌رنگ شده و گل‌ها و غنچه‌ها مي‌ريزند. اما اگر نور زياد باشد دو حالت پيش مي‌آيد: اگر رطوبت خاك و هوا مناسب باشد، مشكلي براي گياه پيش نمي‌آيد ولي اگر هوا خشك باشد و خشكي خاك هم رخ بدهد، باعث ريزش گل‌ها و سوختگي برگ‌ها مي‌شود.

مراقبت‌ها

– اگر خاك فقير باشد و كمبود مواد غذايي براي گياه رخ بدهد منجر به رنگ‌پريدگي برگ‌ها، توليد برگ‌هاي كوچك، ريزش گل‌ها و باز نشدن غنچه‌هاي مي‌شود.

– اگر كوددهي بيش‌ازحد نياز گياه اعمال گردد، گلدهي كاهش مي‌يابد و در عوض رشد رويشي گياه تحريك مي‌گردد.

– اين گياه، به‌عنوان گياه توهم‌زا قلمداد شده است پس بايد مراقب بود كه مصرف نگردد.

براي خريد بذر گل لاله عباسي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۰۹ توسط:zerafatcom :

گل لادن

گل لادن

گل لادن يك گونه گياه گل‌دار از خانواده Tropaeolaceae است. زيستگاه لادن رشته كوه‌هاي آند جنوبي در شمال بوليوي و كلمبيا در قاره آمريكاي جنوبي است. اين گل با نام علمي Tropaeolum Majus شناخته مي‌شود. لادن يك گياه چندساله است و داراي برگ‌هاي بزرگ و دايره‌اي شكل است. رنگ برگ‌هاي لادن سبز مايل به زرد و دم‌برگ­هاي آن ۵ تا ۳۰ سانتيمتر است لادن يك گياه علفي است و برگ‌هاي آن شبيه به چتر است. گل‌هاي اين‌گونه زيبا به رنگ‌هاي قرمز، نارنجي، زرد، صورتي و... يافت مي‌شود. يكي از خصوصيات مهم لادن كه مي‌توان آن را به‌راحتي شناسايي نمود برگ‌هاي چرمي شكل و تصوير ظاهري گل است.

برگ لادن طعم و مزه شاهي يا تره تيزك را دارد و به همين علت آن را شاهي هندي مي‌نامند. در خارج، از برگ‌هاي جوان آن در تهيه سالاد استفاده مي‌شود. ميوه‌هاي سبز آن به‌عنوان چاشني به ترشي اضافه مي‌شود. در قديم دم‌كرده آن را به‌عنوان داروي مدر مصرف مي‌كردند. همچنين از خيسانده بذر گل لادن و برگ تازه لادن در الكل براي جلوگيري از ريزش مو استفاده مي‌شود. براي كشت در گلخانه، سبدهاي آويزان، كنار نرده‌ها و در حاشيه مناسب است. در مناطق جنوبي ايران كه زمستان معتدل دارند به‌عنوان گل زمستانه يا بهاره در باغچه منازل كشت مي‌شود.

شرايط نگهداري گل لادن

نور: اين گياه به نور زياد و مستقيم آفتاب نياز دارد آن را در محلي از باغچه بكاريد كه نور مناسبي را دريافت نمايد. بطوركلي اين گياه به آفتاب كامل و نور مستقيم نياز دارد اما نبايد در معرض نور شديد قرار گيرد. اين گياه مي‌تواند در شرايط نيمه سايه هم عملكردي خوبي را از خود نشان دهد؛ اما در سايه بيش از حد و نبود نور مستقيم، باعث بزرگ شدن برگ‌ها و كاهش گلدهي مي‌شود.

آبياري: لادن نسبت به بي‌آبي مقاوم است اما براي شادابي و گلدهي خوب به آبدهي منظم نياز دارد. قبل از هر بار آبياري سطح خاك را لمس نماييد در صورت خشك بودن مجدداً آبدهي را انجام دهيد. در فصل گرما روزي يك‌بار آب دادن مناسب است.

رطوبت: اين خاك به رطوبت كمي نياز دارد بعد از خشك شدن كامل خاك مجدداً آبدهي را انجام دهيد.

دما: دماي مناسب براي نگه‌داري لادن ۲۸ درجه است.لادن به سرماي كم مقاوم است ولي تحمل يخبندان را ندارد. از طرفي هوا اگر زياد گرم باشد، باعث مي‌شود عمر گل‌ها كوتاه شود. پس در تابستان بايد بعدازظهرها در محل سايه نگه‌داشته شود.

خاك: خاك مناسب براي اين گياه خاك شني و سبك است خاك بايد زهكشي خوبي داشته باشد.

كوددهي: كود نيتروژن به زياد شدن شاخ و برگ و توليد گل‌هاي بيشتر كمك مي‌نمايد.

تكثير: تكثير اين گياه به دو طريق انجام مي‌شود:

۱) كشت بذر: اين روش اصلي‌ترين روش ازدياد است كه به دو صورت انجام مي‌گيرد. يا گياه را مستقيماً در خرداد ماه در زمين اصلي كشت مي‌كنند و يا در مناطق سرد در آخر زمستان در خزانه مي‌كارند و بعد با خاك اطراف ريشه به زمين اصلي انتقال مي‌يابد. در اين حالت در بهار گل زيادي توليد مي‌كند. اين گياه به انتقال حساسيت دارد به همين دليل نشاكاري كمتر انجام مي‌شود. نكته قابل‌توجه در روش كشت با بذر اين است كه براي كاشت گل لادن بايد از بذرهاي تازه استفاده كرد چون بذرهاي مانده، قوه ناميه كم و درنتيجه درصد جوانه‌زني كمي دارند.

۲) قلمه زدن: اين روش در ارقام پر پر معمول است. در اين روش ساقه‌هاي سفت انتخاب شده و به جز چند برگ كوچك انتهايي، ساير برگ‌ها حذف مي‌شوند. بعد اين ساقه‌ها را در آب گذاشته و در محلي كه آفتاب ملايم است قرار مي‌دهند بعد از ريشه‌دار شدن، گياه به گلدان انتقال مي‌يابد.

زمان گلدهي: از اوايل بهار تا پايان پاييز فصل گل لادن دارد. كشت آن در پائيز و نگهداري در گلخانه موجب گلدهي در طول زمستان مي‌شود و براي اوايل بهار نيز گلدان‌هاي پرگلي مي‌توان داشت. در هواي آزاد تمام ماه‌هاي بهار، تابستان و پائيز گل مي‌دهد.

روش كاشت بذر لادن: بذرها را ۲۴ ساعت در آب ولرم خيس كنيد سپس در مخلوطي از خاك باغچه و ماسه و كود حيواني در عمق ۲ سانتي‌متري بكاريد. بعد از كاشت خزانه را در محلي نيم‌سايه نيم آفتاب قرار داده و آن را آبياري كنيد. سپس روي آن را پوششي نايلوني با چند سوراخ بگذاريد تا تهويه آن مناسب باشد و همچنين رطوبت را زود از دست ندهد. پس از اينكه بذرها جوانه زدند و سرماي هوا از بين رفت آن‌ها را به زمين اصلي منتقل كنيد.

زمان كاشت: اواخر زمستان تا اوايل بهار فصل كاشت گل لادن است.

مدت زمان جوانه‌زني: ۱۴ الي ۲۱ روز زمان لازم است تا بذرها جوانه بزنند.

دماي مطلوب: ۱۵ تا ۱۸ درجه براي بذرها مناسب است.

خواص گل لادن

مي‌توان از گل لادن براي راحتي دفع، مقابله با سرماخوردگي و مراقبت از مو استفاده كرد. اگر جز افرادي هستيد كه جعبه‌ي كمك‌هاي اوليه‌تان را پر از داروهاي مختلف نمي‌كنيد، اگر اعتقادي به داروهاي امروزي نداريد و به قول بنده خدايي آن‌ها را گچ مي‌دانيد و اگر طرفدار داروهاي گياهي و طبيعي هستيد اين مطلب به دردتان مي‌خورد. مي‌خواهيم ۳ خاصيت گل لادن را بازگو كنيم.

لوئي چهاردهم دستور داد اين گل را به خاك فرانسه وارد كردند تا از قابليت تزئيني آن استفاده كنند. اما بايد بدانيد كه اين گل علاوه بر رنگ‌هاي زيبا و دل‌انگيز آن خواص درماني نيز دارد. مي‌توان از اين گل لادن براي راحتي دفع، مقابله با سرماخوردگي و مراقبت از مو استفاده كنيد.

دانه‌هاي خشك گل لادن خواص مليني دارد. در واقع اين دانه‌ها عمل دفع را راحت‌تر مي‌كند. ۷۰ گرم دانه‌ي خشك گل لادن را پودر كنيد. ۱۵۰ گرم عسل به آن اضافه كنيد. هر روز تا زماني كه حالتان بهتر شود ۳ قاشق چاي‌خوري ميل كنيد.

سرماخوردگي، سرفه، برونشيت و غيره. گل لادن مانند يك پزشك مهربان به سراغ درمان گلو و سينه‌ي شما مي‌رود. گلبرگ‌ها و برگ‌هاي خشك گل لادن را دم و ميل كنيد. اين دمنوش گل لادن تب شما پايين مي‌آورد و خواب راحتي به شما هديه مي‌دهد.

يكي ديگر از فوايد گل لادن ياري رساندن به موهاي آسيب ديده است. گل لادن باعث درخشندگي و تقويت موها مي‌شود و با ريزش آن‌ها مقابله مي‌كند. براي اين كار داخل يك ليتر آب يك مشت برگ، گلبرگ و دانه‌هاي خشك لادن را ريخته و به مدت ۱۵ دقيقه بجوشانيد. اجازه دهيد اين جوشانده خنك شود. موهايتان را با شامپوي هميشگي‌تان شستشو دهيد و اين محلول را روي موهايتان بريزيد. ۱۰ تا ۱۵ دقيقه صبر كنيد و آب بكشيد.

براي خريد بذر گل لادن و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۰۱ توسط:zerafatcom :

گل شقايق

گل شقايق

گل‌هاي زيبا و خوش‌رنگ شقايق به همراه تكثير و نگهداري آسان از اين گل زيبا، آن را به يكي از بهترين گياهان فصلي براي كاشت در گلدان و نگهداري در محيط خانه و باغچه تبديل كرده است. شقايق به‌عنوان نمادي از سربازان كشته‌شده در جنگ مشهور است و در كشور ما از آن با نام لاله وحشي ياد مي‌شود و با نام گل هميشه عاشق مشهور است. در اين مقاله نحوه كاشت گل شقايق در گلدان و شرايط محيطي موردنياز گياه را به شما آموزش مي‌دهيم.

گل شقايق اغلب يك‌ساله و به‌ندرت دوساله است و در مزارع كشاورزي به‌عنوان علف هرز شناخته مي‌شود. اين گل گونه‌هاي مختلفي دارد و در كشور ما ارقام وحشي آن در دامنه‌ها كوه‌ها و دشت‌ها به‌صورت خودرو فراوان مي‌رويد. گل‌هاي شقايق به‌صورت منفرد در انتهاي ساقه‌هاي اصلي و شاخه‌هاي فرعي مي‌رويند و گل‌ها قبل از شكوفايي آويزان هستند. اندازه قطر هر گل، ۳۰ تا ۸۰ ميلي‌متر و در بيشتر مواقع به رنگ گل شقايق زرد، گل شقايق قرمز تا بنفش و به‌ندرت گل شقايق سفيد يا ارغواني هستند و ارتفاع خود گياه بين ۲۰ تا ۷۰ سانتي‌متر است. جالب است بدانيد، نوع وحشي اين گل (شقايق وحشي) رنگ طبيعي نارنجي سرخگون درخشان دارد، ولي از اواخر قرن نوزدهم با پرورش انتخابي در باغ‌ها، نژاد‌هاي مختلفي از اين گل ايجاد شده كه رنگ‌هاي متفاوتي از سفيد روشن با لكه‌هاي سياه بادمجاني تا انواع صورتي و شاه بلوطي تيره دارند.

كاشت

بهترين روش كاشت شقايق در منزل و تكثير آن كاشت از طريق بذر شقايق است. مراحل كاشت شقايق در گلدان به شرح زير است. بذر گل شقايق كوچك است و مي‌توان آن را در گلدان‌هاي مستطيلي شكل به تعداد چند عدد در هر گلدان كاشت. خاك گلدان را به‌صورت شياري با عمق نيم تا يك سانتي‌متر گود كنيد و بذرها را داخل شياري كه ايجاد كرده‌ايد، بكاريد و روي آن‌ها را با لايه نازكي از مخلوط خاك و كود بپوشانيد. سطح خاك را به‌طور كامل با اسپري آبياري كنيد. توجه داشته باشيد از غرقابي كردن خاك گلدان خودداري كنيد و تا زمان جوانه زدن بذرها، آبياري را فقط به شيوه اسپري كردن انجام دهيد تا بذرها جابه‌جا نشده و در خاك فرو نروند تا از خفگي جوانه‌ها پيشگيري شود. گلدان را در مكاني آفتابي با دريافت نور كامل خورشيد قرار دهيد و خاك را تا جوانه‌ها سبز شوند، مرطوب نگه‌داريد. بعد از كاشت شقايق در گلدان، بذر‌ها پس از گذشت ۲ تا ۴ هفته جوانه مي‌زنند. در اين مرحله اگر جوانه‌ها متراكم بودند، تعدادي از جوانه‌هاي ضعيف را حذف كنيد تا فضا براي رشد ساير جوانه‌ها بيشتر شود. بعد از گذشت ۱۲ هفته گل‌هاي زيبا و خوش‌رنگ شقايق شكوفا مي‌شوند. با كاشت آن در اول بهار، در اواخر بـهار و تمام تابـستان گل خواهد داد. اگر در پائيز كشت شود زودتر گل مي دهد.

شرايط نگهداري

نگهداري از گل شقايق بسيار راحت است و در مزارع كشاورزي اين گل را جزو علف‌هاي هرز طبقه‌بندي مي‌كنند. شرايط محيطي موردنياز گل شقايق عبارت‌اند از:

خاك: شقايق در خاك‌هاي حاصلخيز با زهكشي مناسب بهترين رشد را دارد. براي كاشت شقايق در گلدان، مخلوطي از خاك باغچه به همراه خاك‌برگ پيشنهاد مي‌شود.

آبياري: گل شقايق از گياهان مقاوم به خشكي است و به آبياري كمي نياز دارد. آبياري را زماني انجام دهيد كه در فاصله بين دو آبياري خاك گلدان خشك شده باشد.

نور: گل شقايق به نور كافي و كامل خورشيد براي رشد مناسب نياز دارد.

دما: دماي ۲۱ درجه سانتي‌گراد بهترين دما براي رشد گياه است. با اين وجود گل شقايق تا دماي ۱۵- درجه سانتي‌گراد را تحمل مي‌كند.

آفات و بيماري‌ها: گل شقايق به‌ندرت توسط حشرات و يا بيماري آسيب مي‌بيند. در طول رشد جوانه‌ها اگر شرايط نگهداري گياه زياد مرطوب باشد. ممكن است گياه لكه‌دار شود و دچار بيماري قارچي شود. به اين منظور استفاده از قارچ‌كش‌ها براي كمك به جلوگيري از اين مشكل پيشنهاد مي‌شود.

براي نگهداري و كاشت شقايق در گلدان مطمئن باشيد كه گلدان موردنظر داراي زهكشي مناسب است. چراكه حالت غرقابي بستر كاشت به گياه آسيب جدي وارد مي‌كند. همچنين به دليل تحمل بالاي گياه به كم‌آبي و نور مستقيم خورشيد، كاشت اين گل يكي از بهترين گل‌هاي مخصوص تراس و بالكن است.

خواص گل شقايق

گل شقايق: مسكن و مخدر ضعيف، خواب‌آور و آرام‌بخش، مسكن سرفه‌هاي مقاوم و خلط‌آور، ضد سياه سرفه و تب‌بر، تسكين دهنده دردهاي سياتيك و ضد يرقان، نرم‌كننده سينه و ضد نفس‌تنگي، نرم‌كننده و ضدالتهاب، كاهنده ورم‌ها و ضد برونشيت، معرق در ذات الجنب و ضد تب‌هاي دانه‌اي است. در ضمن براي نزله‌هاي ششي، آنژين‌ها، بيماري‌هاي سينه، زكام، گلودرد و آسم نيز مفيد است. در استعمال خارجي جوشانده گل شقايق به‌صورت غرغره التيام‌بخش ناراحتي‌هاي مخاط دهان مي‌باشد.

گرز و شيرابه: مخدر، مسكن دردهاي عمومي، آرام‌بخش، تقويت‌كننده بدن، ضد تب و خواب‌آور بخصوص براي اشخاص مسن و كودكان است.

برگ و دانه سياه‌رنگ داخل گُرز گياه: تسكين‌دهنده حرارت كبد و قطع كننده سيلان رحم است. خواص برگ و تخم داخل كپسول شقايق سرخ از خشخاش معمولي (خشخاش ترياك) قوي‌تر است.

نحوه مصرف گل شقايق

دمنوش گل شقايق (دم كرده گل شقايق) از موارد استفاده از گل شقايق است..

براي خريد بذر گل شقايق و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۰۰ توسط:zerafatcom :

گل شب بو

گل شب بو

گل شب بو از گياهان پرطرفدار نوروزي است كه علاوه بر زيبايي فوق‌العاده گل‌هايش به علت عطر بي‌نظيرش نيز بسيار موردتوجه است و براي نگهداري در آپارتمان و كاشت در فضاي سبز و باغچه‌ها انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مطلب شما را با روش كاشت گل شب بو، نحوه نگهداري و شرايط محيطي موردنياز اين گل آشنا مي‌كنيم.

كاشت

كاشت گل شب بو از طريق بذر و قلمه زدن قابل انجام است و جزو گياهاني است كه تكثير آن ساده است. مهم‌ترين روش تكثير گل شب بو كاشت بذر است كه در دو زمان از سال انجام مي‌گيرد. در مورد شب‌بوهاي يك‌ساله و همچنين چندساله معمولاً بذر شب بو در اوايل بهار (بعد از رفع يخبندان بهاره) و يا در صورت داشتن امكانات ۸-۶ هفته قبل از رفع يخبندان در محيطي محافظت‌شده همانند داخل منزل و يا گلخانه كاشته مي‌شوند، سپس در اوايل بهار به زمين اصلي منتقل مي‌شوند.

۱- بذر گل شب بو را در عمق ۳ تا ۴ سانتيمتري خاك بكاريد. فاصله بين بذرها بهتر است بين ۱۵ تا ۲۰ سانتيمتر باشد.

۲- بهتر است بذر شب بو را از اواخر مرداد ماه تا اوايل شهريور در هواي آزاد بكاريد و پس از آنكه بوته‌ها چند برگه شد، بوته‌هاي كم پر را جدا كنيد.

۳- زماني كه بوته‌هاي شب بو حدود ۳ تا ۵ سانتيمتر رشد كردند بايد آن‌ها را به گلدان‌هاي مناسب انتقال دهيد.

۴- توجه داشته باشد اگر گل شب‌بوي شما از نمونه‌هاي تك شاخه است مي‌توانيد ۳ تا ۵ بوته از آن را به يك گلدان انتقال دهيد اما چنانچه از انواع پر شاخه استفاده نموده‌ايد يك بوته براي هر گلدان كافي است.

۵- گلدان‌هاي شب بو را در محل سايه قرار دهيد. هنگامي‌كه بوته‌ها به گلدان جديد و فضاي محيط عادت كردند مي‌توانيد آن‌ها را به محل آفتاب‌رو انتقال دهيد.

۶- بهترين محل براي نگهداري گل شب بو در داخل ايوان يا بالكن منزل و در پشت پنجره اتاق‌هاست. در صورت نگهداري شب بو در داخل آپارتمان، دماي منزل بايد خنك باشد.

۷- گلدان‌ها را در هفته حداقل سه تا چهار بار آبياري كنيد.

۸- توصيه مي‌شود خاك گلدان را هر سال يك‌بار با كودهاي غني از پتاسيم و نيتروژن مخلوط كنيد.

تكثير از طريق قلمه يكي ديگر از روش‌هاي كاشت گل شب بو در مورد انواع چندساله اين گياه است. اين روش چندان متداول نيست، با اين وجود اگر تصميم به قلمه زدن گل شب‌بوي خود داريد بهترين زمان فصل تابستان است.

شرايط نگهداري

شرايط اكولوژيكي موردنياز نگهداري شب بو عبارت است از:

خاك: گل شب بو به خاك سبك و با زهكش خوب نياز دارد كه خنثي تا كمي قليايي و نسبتاً حاصلخيز باشد. تركيب خاك‌برگ، شن، كود پوسيده گاوي و خاك معمولي براي كاشت گل شب بو مناسب است.

نور: گل شب بو براي رشد بهتر نياز به نور مستقيم دارد. البته اين ميزان دريافت نور براي گل بستگي به دما محيط دارد به‌طوري كه هرچه دماي محيط كمتر باشد و هوا خنك‌تر باشد، گياه ميزان نور مستقيم بيشتري را تحمل خواهد كرد. با افزايش دماي محيط، اگر از شدت بيش از اندازه نور محافظت نشود ابتدا گل‌ها پژمرده مي‌شوند و سپس تمامي گياه پژمرده خواهد شد.

دما: همه انواع شب بو از جزو گياهان سرمادوست هستند و به هواي گرم حساسيت دارند. گل‌هاي شب بو در اثر گرم شدن هوا ابتدا كمتر گل مي‌دهند و سپس برگ‌هاي گياه زرد شده و به‌تدريج مي‌ريزند و گياه از بين مي‌رود.

آبياري: نياز آبي گل شب بو متوسط است. بهترين زمان آبياري گياه زماني است كه بين دو آبياري سطح خاك كاملاً خشك شده باشد. در صورت آبياري بيش‌ازاندازه ريشه گياه پوسيده خواهد شد.

آفات و بيماري‌ها: از بيماري‌ها و آفات مهم گياه شب بو مي‌توان به زنگ شب بو، كنه تارعنكبوتي، معدنچي برگ، تريپس، سفيدك داخلي و شته اشاره كرد. براي از بين بردن اين آفات و بيماري‌ها بايستي از سموم شيميايي مربوطه استفاده شود.

جالب است بدانيد چند سالي است كه گل شب بو به‌عنوان گل شاخه بريده نيز مورداستفاده قرار مي‌گيرد و شاخه‌هاي بريده آن درصورتي‌كه هواي اتاق گرم نباشد، چندين روز در آب دوام مي‌آورند.

براي خريد بذر گل شب بو و ساير بذر گل ها و گياهان دارويي به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/15 ساعت: ۱۹ توسط:zerafatcom :

گل شاه پسند

گل شاه پسند

شاه پسند گياهي گل‌دار و هميشه سبز بوده، ۲۵۰ گونه از اين گياه در دنيا به‌صورت يك‌ساله و چندساله و درختچه‌اي وجود دارد، اين گياه بومي مناطق گرمسير آمريكا بوده و به خشكي نسبتاً مقاوم است، گل‌هاي گياه شاه پسند رنگارنگ و چتري و بادوام مي‌باشند. گل شاه پسند در مناطق گرمسير تمامي طول سال بر روي گل بوده و در مناطق نيمه گرمسير يا سردسيري در فصل گرم به گل مي‌رود، ساقه‌ها و برگ‌هاي اين گياه غالباً موم دار است. برگ‌هاي اين گل در آفتاب كم، رنگ خود را تا حدودي به سبز روشن تغيير مي‌دهد و سايه جزئي را نيز تحمل مي‌كند. شاه پسند را به‌راحتي مي‌توان در گلدان كشت نمود و با شروع فصل سرما به محلي گرم برد و در تمام طول سال از گل‌هاي آن لذت برد. انواع گل شاه پسند از نظر رنگ عبارت از رنگ هاي سفيد، قرمز و نارنجي مي باشد.

آموزش كاشت بذر گل شاه پسند

تكثير گل شاه پسند از بذر خيلي ساده نيست، گل شاه پسند علاوه بر كاشت بذر از طريق قلمه‌ زدن گل شاه پسند نيز تكثير مي‌يابد، در اوايل بهار و پاييز مي‌توانيد از قلمه‌هاي جوان اين گياه استفاده نماييد. اولين قدم براي كاشت بذر گياهان زينتي انتخاب خاك مناسب است، برخي از خاك‌هاي باغچه ممكن است مانع سبز شدن بذر و مرگ جوانه بشود بهتر است از خاك‌هاي آماده و بسته‌بندي استفاده كنيد. بهترين تركيب خاك براي كاشت اين بذر شامل ۳۰ درصد كوكوپيت، ۵۰ درصد پيت ماس يا ورمي­كمپوست و ۲۰ درصد پرليت دانه‌ريز است.

ابتدا بذرها را داخل آب ولرم بريزيد تا به مدت چند ساعت خيس بخورند و بذرها زير آب بروند، (حداقل ۳ تا ۱۰ ساعت) اين عمل باعث شده تا پوست خارجي بذرها نرم و شكسته شود و جوانه‌زني تسريع شود. بذرها به‌طور طبيعي بعد از اين مدت بايد ته طرف بروند، بذرهايي كه زير آب نرفته‌اند را مجدد در آب ولرم ريخته تا آب را جذب كنند و به زير آب بروند در غير اين صورت شانس جوانه‌زني آن‌ها كم مي‌شود.

براي اينكه تصميم بگيريم بذرها را نشاء كنيم يا مستقيم بكاريم بايد چند نكته را مد نظر داشته باشيم:

۱. در چه فصلي قرار داريم؟ اگر هوا هنوز سرد است بايد اقدام به نشاء كردن در محيطي گرم همانند منزل يا گلخانه كنيم و بعد از اتمام سرما به محل اصلي كاشت در فضاي باز (باغچه يا باغ) منتقل كنيم، اگر نه در فصل گرم سال هستيم مي‌توانيد به‌راحتي در فضاي باز اقدام به كاشت مستقيم در گلدان و باغچه كنيم.

۲. قصد كاشت در گلدان داريد يا باغچه؟ در صورتي كه مي‌خواهيد اقدام به كاشت در گلدان كنيد كاشت مستقيم مناسب است ولي براي كاشت در باغچه و براي اينكه فواصل كاشت منظم باشد نشاء كردن بذرها توصيه مي‌شود. بذرها را مي‌توانيد در گلدان يا سيني نشاء و يا حتي ليوان‌هاي يك‌بار مصرف نشا كنيد يا اينكه مستقيم در محل اصلي بكاريد، نشاء كردن نسبت به كاشت مستقيم مزاياي بيشتري دارد.

نشاء كردن بذر گل شاه پسند

ظرف كشت خود (ليوان يك‌بار مصرف يا سيني نشاء) را با خاك موردنظر پر كنيد، سپس اقدام به آبياري كنيد تا آب از انتهاي ظرف كشت خارج شود و خاك نشست كند. سپس سوراخي ريز به عمق ۰٫۵ تا ۱ سانتي‌متر ايجاد كنيد و يك يا دو عدد بذر را داخل آن قرار دهيد و سپس با خاك ورمي كمپوست روي بذرها بريزيد، البته مي‌توانيد از همان تركيب خاك نيز بر روي بذر بريزيد ولي استفاده از كمپوست باعث به وجود آمدن نشاءهايي قوي‌تر مي‌شود. دماي ايده آل براي كاشت بذر ۱۵ تا ۲۵ درجه است و نياز به محيطي خيلي گرم ندارد. اكنون ظرف كاشت را به محيطي مناسب ببريد و با اسپري خوب آبياري كنيد تا آب به بذرها برسد و خاك كاملاً مرطوب شود.

تا قبل از جوانه زدن بذرها نبايد اجازه دهيد سطح خاك خشك شود، اگر ظرف كاشت را در مقابل آفتاب مستقيم قرار داده‌ايد مشكلي نيست ولي بايد بيشتر مراقب بود تا خاك رطوبتش را از دست ندهد، چون بذر در عمق كمي كاشته شده كه به‌سرعت ممكن است در مقابل آفتاب خشك شود و جوانه بميرد. بعد از اينكه نشاء چهار برگه شد و رشد كافي كرد آن‌ها را به گلدان اصلي يا باغچه منتقل كنيد.

اگر مي‌خواهيد گلدان را در منزل نگه‌داري كنيد حتماً بايد محيطي پرنور را برايش در نظر بگيريد، پشت پنجره جنوبي با حداقل ۸ ساعت نور در روز ايده آل است، اگر اين شرايط را نمي‌توانيد فراهم كنيد بايد از نورهاي كمكي (فلورسنت) استفاده كنيد براي اين كار بايد چراغ فلورسنت را در فاصله ۸ تا ۱۰ سانتي‌متري گياه قرار دهيد.

كاشت مستقيم بذر گل شاه پسند الوان در باغچه

براي كاشت مستقيم بذر اولين نكته كه بايد به آن توجه نمود دماي محيط كاشت است، براي كاشت مستقيم در گلدان و در منزل در هر فصلي مي‌توان اقدام نمود ولي براي كاشت مستقيم در گلدان و فضاي باز يا در باغچه بايد بعد از گرم شدن هوا و اتمام سرما اقدام به كاشت بذر كرد. دماي محيط كاشت بايد ۱۵ تا ۲۵ درجه باشد. ابتدا كود دامي پوسيده را بر روي بستر باغچه مي‌ريزيم و به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتي‌متر زيرورو مي‌كنيم تا مخلوط شود سپس اقدام به آبياري مناسب مي‌كنيم تا خاك كاملاً خيس شود بعد از گذشت چند ساعت از آبياري بذرها را با فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتي‌متر از يكديگر در عمق ۲ تا ۳ سانتي‌متري قرار مي‌دهيم و بر روي آن خاك قرار مي‌دهيم. سپس به‌آرامي اقدام به آبياري مي‌كنيم به‌طوري كه بذرها جابجا نشود و منتظر سبز شدن آن‌ها مي‌مانيم. تا قبل از جوانه‌زني خاك هرگز خشك نشود.

كاشت مستقيم بذر گل شاه پسند در گلدان

براي كاشت شاه پسند در گلدان ابتدا مطمئن مي‌شويم كه ته گلدان سوراخ‌هاي مناسبي براي خروج آب اضافي دارد سپس به ارتفاع ۴ سانتي‌متر كف آن ماسه درشت مي‌ريزيم و سپس گلدان را با تركيب خاكي كه در بالا گفته شد پر مي‌كنيم و خوب آبياري مي‌كنيم تا خاك نشست كند و آب از ته گلدان خارج شود. اكنون بذرها را در عمق ۲ برابر طول بذر (حدوداً ۰٫۵ تا ۱ سانتي‌متر) و در فواصل ۵ تا ۱۰ سانتي‌متري مي‌كاريم و روي آن را با كمپوست پوسيده يا همان تركيب خاك اصلي پر مي‌كنيم و به‌آرامي آبياري مي‌كنيم، بهتر است با افشانه يا اسپري آبياري شود تا بذرها جابجا نشود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها اجازه ندهيد خاك خشك شود و هميشه مرطوب باشد، بعد از جوانه‌زني بذرها بايد گلدان در جاي پر نور باشد.

اگر اقدام به نگهداري گلدان در آپارتمان مي‌كنيد بايد توجه نمود كه ميزان نور دريافتي روزانه ۷ تا ۸ ساعت باشد. آبياري گياه بايد هر چند روز يك بار هنگامي‌كه سطح خاك كمي خشك شد انجام شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و در صورتي كه هوا خيلي گرم نبود مي‌توانيد گلدان را با مشما شفاف كاور كنيد (بپوشانيد) تا با بالا رفتن رطوبت و دما جوانه‌زني سريع‌تر اتفاق بيفتد. بهتر است هنگام مواجه با اين گياه از دستكش استفاده كنيد زيرا شيره اين گياه براي پوست ايجاد حساسيت مي‌كند.

خواص گل شاه پسند

قسمت مورداستفاده اين گياه، برگ گل شاه پسند و سرشاخه‌هاي سبز آن است در اثر مالش دادن بوي مطبوعي در تمام قسمت‌هاي اين گياه منتشر مي‌شود ولي طعم آن گس و تلخ است. اين گياه گونه‌هاي مختلفي دارد كه متجاوز از صد نوع مي‌باشد، ما در ايران بيشتر نوع تزئيني آن كه شاه پسند درختي نام دارد را مي‌شناسيم اما نوع دارويي آن نيز در ايران وجود دارد كه ما در اين مطلب بيشتر به آن نوع مي‌پردازيم. شاه پسند مشكلاتي از قبيل نفخ و احساس سنگيني را برطرف كرده و به بهبود عملكرد كبد كمك مي‌كند. از ديگر فوايد گل شاه پسند اين كه اين گياه براي برطرف كردن حالت تهوع و يا استفراغ نيز مفيد است. نتايج پژوهش‌هاي متعدد نشان مي‌دهد كه عصاره‌ي روغني يا همان افشره‌ي خوراكي شاه پسند ليمويي به دفع هليكوباكترپيلوري كمك مي‌كند به خاطر اينكه اين باكتري نمي‌تواند در برابر تركيبات شاه پسند مقاومت كند. شاه پسند آرام‌بخش است و باعث خواب راحت مي‌شود. شاه‌پسند براي مقابله با استرس و اضطراب فوق‌العاده است. مي‌توانيد زماني كه تحت فشارهاي روحي رواني هستيد و يا بي‌خوابي به سرتان ميزند از آن استفاده كنيد.

براي خريد بذر گل شاه پسند و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/15 ساعت: ۱۸ توسط:zerafatcom :

گل ختمي

گل ختمي

گل ختمي با نام علمي Althaea officinalis گياه بومي مناطق شرق مديترانه است و داراي برگ‌هاي دندانه‌دار و پهن است. گل‌هاي آن درشت به رنگ سفيد مايل به قرمز يا ارغواني هستند كه به‌صورت دسته‌هاي سه‌تايي در اواخر تابستان ظاهر مي‌شود. گل ختمي انواع مختلفي دارد كه هر كدام رنگ‌هاي متفاوتي دارند از جمله گل ختمي نارنجي، ختمي زرد، قرمز و سفيد. ختمي هايي كه گل سفيد دارند كاربرد درماني بيشتري دارند. مردم برخي كشورها از مدت‌ها پيش خواص ختمي دارويي را مي‌شناختند و از آن براي درمان بعضي بيماري‌ها استفاده مي‌كردند.

ختمي دارويي در تعدادي از فارماكوپه هاي معتبر به‌عنوان گياه دارويي معرفي شده و فوايد ختمي مورد تأكيد قرار گرفته است. برگ‌ها و ريشه گل ختمي دارويي خاصيت دارويي دارند و از دمنوش گل ختمي به‌عنوان ضد سرفه، خلط‌ آور و نرم‌كننده مجاري تنفسي استفاده مي‌شود. موسيلاژ موجود در برگ‌ها و ريشه‌اين گياه سوزش غشاء مخاطي را تسكين و التهاب را كاهش مي‌دهد. از گل‌ها و پيكر رويشي ختمي دارويي به‌ندرت استفاده مي‌شود.مردم بعضي سرزمين‌ها از دم كرده ختمي براي رفع ورم ملتحمه چشم استفاده مي‌كنند. از مواد مؤثر اين گياه در صنايع دارويي، داروهاي مختلفي به اشكال شربت، قطره و قرص براي مداواي بيماري‌هاي مربوط به ناي و نايژه و همچنين تسكين سرفه‌هاي ناشي از ناهنجاري‌هاي ريه تهيه مي‌شود. ختمي دارويي در سطوح مختلفي در بعضي از كشورها كشت مي‌شود.

ختمي گياهي علفي و چندساله است. منشأ اصلي اين گياه منطقه مديترانه گزارش شده است و در مناطقي كه خاك از رطوبت كافي برخوردار باشد مي‌رويد. اين گياه در اروپا، آسيا و شمال آفريقا گسترش دارد. از ريزوم، ريشه‌اي ساده و يا كم‌وبيش منشعب به طول ۱۰ تا ۳۰ سانتي‌متر و به ضخامت دو تا سه سانتي‌متر خارج مي‌شود. رنگ قسمت خارجي ريشه قهوه‌اي تيره و لايه داخلي آن سفيدرنگ است. ساقه استوانه‌اي شكل و ارتفاع آن ۸۰ تا ۱۲۰ سانتي‌متر است. پاي ساقه معمولاً چوبي است. برگ‌ها سه تا پنج لبي به قطر ۵ تا ۱۰ سانتي‌متر و رنگ آن سبز تيره است. برگ‌ها به‌طور متناوب روي ساقه قرار مي‌گيرند. برگ‌هاي قسمت فوقاني ساقه كم‌وبيش تخم‌مرغي شكل است، ولي برگ‌هاي پاييني ساقه قلبي شكل هستند. حاشيه برگ‌ها دندانه دارند.

سطح برگ‌ها از كرك‌هاي انبوه و فراواني پوشيده شده است. گل‌ها كوچك و به رنگ سفيد يا صورتي كم‌رنگ و گاهي در سطح گلبرگ‌ها لكه‌هاي زرشكي يا ارغواني مشاهده مي‌شود. گل‌ها از زاويه برگ‌ها و به‌صورت مجتمع و از اوايل تابستان (تير) ظاهر مي‌شوند و گلدهي تا اواخر تابستان (شهريور) ادامه مي‌يابد. گل‌ها براي مدت نسبتاً طولاني روي گياه مشاهده مي‌شوند. ميوه اين گياه قهوه‌اي رنگ، مدور، مسطح و چند لايه‌اي است و چين‌هايي در اطراف آن وجود دارد. وزن هزار دانه ۲/۲ تا ۲/۳ گرم است. ريشه ختمي دارويي حاوي مواد موسيلاژي (پلي ساكاريد) به مقدار ۳۳ درصد، نشاسته (۳۳ درصد)، تركيبات قندي (۱۰ درصد)، پكتين (۱۰ درصد)، آسپاراژين (دو درصد) و مقدار كمي روغن است. مواد مؤثر عمده برگ‌ها و گل‌هاي اين گياه را تركيبات موسيلاژي (۵ تا ۱۰ درصد) و مقادير كمي اسانس (۲۰/۰ درصد) تشكيل مي‌دهد.

كاشت

بذر ختمي ۱۰ تا ۱۵ روز پس از كاشت در دماي مناسب و وجود رطوبت كافي سبز مي‌شود. خاك‌هاي سبك، عميق و حاوي تركيبات هوموسي خاك‌هاي مناسبي براي كشت اين گياه هستند. هواي گرم و رطوبت كافي نه تنها براي رويش اين گياه مناسب است بلكه در افزايش كميت و كيفيت مواد مؤثر آن تأثير مطلوبي دارد. اگرچه بذر گل ختمي را با هر گياهي مي‌توان به‌تناوب كشت كرد ولي بهتر است با گياهاني كه دوره رويشي كوتاهي دارند به تناوب كشت كرد تا پس از برداشت، زمان كافي براي آماده ساختن زمين وجود داشته باشد.

تحقيقات نشان مي‌دهد كودهاي حيواني پوسيده نقش عمده‌اي در افزايش عملكرد برگ، ريشه و مواد مؤثر اين گياه دارد. از اين رو توصيه مي‌شود در فصل پاييز هنگام آماده‌سازي زمين ۲۰ تا ۳۰ تن كود حيواني پوسيده به زمين اضافه شود. چنانچه زمين از مواد و عناصر غذايي تهي باشد و در صورت عدم استفاده از كود حيواني توصيه مي‌شود ۳۰ تا ۴۰ كيلوگرم در هكتار ازت، ۵۰ تا ۶۰ كيلوگرم در هكتار اكسيد فسفر و ۸۰ تا ۱۰۰ كيلوگرم در هكتار اكسيدپتاس به‌عنوان مقادير پايه در اختيار گياهان قرار گيرد. اضافه كردن ۳۰ تا ۴۰ كيلوگرم در هكتار ازت در مرحله ساقه دهي نقش عمده‌اي در افزايش عملكرد دارد.

ريشه‌هاي ضخيم از مقدار بيشتري مواد مؤثر برخوردارند. ازآنجاكه آماده‌سازي خاك تأثير عمده‌اي در وضعيت ريشه و رشد گياه دارد، لذا قبل از كاشت آماده ساختن خاك ضرورت دارد. پس از افزودن كودهاي حيواني يا شيمايي موردنياز گياه انجام شخم عميق در فصل پاييز (به عمق ۴۰ تا ۶۰ سانتي‌متر) ضروري است. جمع‌آوري سنگ‌ها و قلوه سنگ‌هاي خاك نه‌تنها سبب گسترش ريشه و افزايش عملكرد آن مي‌شود بلكه در رويش گياه مؤثر است و سبب افزايش عملكرد برگ و گل نيز مي‌شود. در اوايل بهار زمين را تسطيح و بستر خاك را براي كشت گياه بايد آماده كرد.

فصل بهار (نيمه اول فروردين) يا اواخر پاييز (آذر) زمان مناسبي براي كشت مستقيم ختمي است. فاصله رديف‌ها از يكديگر ۶۰ تا ۷۰ سانتي‌متر مناسب است. در كشت مستقيم براي هر هكتار زمين به پنج تا شش كيلوگرم بذر نياز است. در كشت غيرمستقيم در اواخر بهار و اوايل تابستان (خرداد-تير) زمان مناسبي براي كشت بذر ختمي در خزانه هواي آزاد است. بذرها را در رديف‌هايي به فاصله ۱۵ سانتي‌متر كشت مي‌كنند. بذر موردنياز براي هر هكتار زمين يك كيلوگرم است. ۵/۲ تا ۳ ماه پس از سبز شدن در فصل پاييز (مهر-آبان) يا اوايل بهار سال بعد نشاءها را مي‌توان به زمين اصلي منتقل كرد. اگرچه اوايل بهار نشاءها را مي‌توان منتقل كرد ولي فصل پاييز زمان مناسبي براي انتقال آن‌ها به زمين اصلي است؛ زيرا شوك حاصل از عمل انتقال در فصل پاييز به‌مراتب كمتر از بهار است. نشاءها را در رديف‌هايي به فاصله ۶۰ تا ۷۰ سانتي‌متر در زمين اصلي بايد كشت كرد. فاصله دو بوته روي رديف كاشت ۴۰ تا ۵۰ سانتي‌متر مناسب است. اوايل پاييز (مهر) زمان مناسبي براي تكثير رويشي ختمي است. در تكثير رويشي ختمي است. در تكثير رويشي فاصله رديف‌ها از يكديگر ۶۰ سانتي‌متر و فاصله دو بوته در طول رديف ۵۰ سانتي‌متر مناسب مي‌باشد.

ختمي را توسط بذر يا از طريق رويشي مي‌توان تكثير كرد. تكثير با بذر مناسب‌تر است و همواره از اين روش براي تكثير ختمي استفاده مي‌شود. بذرهاي تازه اين گياه قوه رويشي نامناسبي دارند، ازاين‌رو براي كاشت بايد از بذرهاي دو تا سه ساله استفاده كرد. تكثير توسط بذر به دو روش مستقيم و غيرمستقيم انجام مي‌گيرد. در كشت مستقيم بذرهاي ختمي را در زمان مناسب به‌صورت رديفي در فواصل ذكرشده كشت مي‌كنند. عمق بذر متفاوت است و به بافت خاك و رطوبت آن بستگي دارد و بين يك تا دو سانتي‌متر مناسب است. پس از كشت، آبياري مناسب ضرورت دارد و سبب تسريع و هماهنگي در سبز شدن بذرها مي‌شود. در كشت غيرمستقيم در زمان ياد شده بذرهاي ختمي را در خزانه هواي آزاد كه بستر آن به همين منظور تهيه شده كشت مي‌كنند. پس از كاشت به‌منظور ايجاد تراكم در بستر سطحي خاك، غلتك مناسبي زده مي‌شود. آبياري منظم و وجين علف‌هاي هرز در طول رويش گياهان نقش عمده‌اي در سرعت رشد گياه و افزايش عملكرد (اعم از ريشه، برگ و گل) دارد. بذرهاي ختمي با تأخير و پس از سه تا چهار هفته سبز مي‌شوند. ازاين‌رو بهتر است بذر اين گياه را با بذرهاي گياهان سريع الرشدي مانند خردل مخلوط كرد تا با مشاهده فاصله رديف‌ها بهتر بتوان به وجين علف‌هاي هرز پرداخت.

تكثير رويشي با تقسيم ريشه انجام مي‌گيرد. اوايل پاييز پس از خارج كردن ريشه گياهان دو تا سه ساله ريشه را به چند قطعه تقسيم كرده و در رديف‌هايي به فاصله ۶۰ سانتي‌متر و فاصله دو بوته در طول رديف كاشت ۵۰ سانتي‌متر كشت مي‌شوند. چون تكثير رويشي هزينه زيادي را در بردارد فقط در سطوح كوچك از اين روش استفاده مي‌شود.

اگر از كشت مستقيم بذر در زمين اصلي استفاده شده باشد و گياهان در طول رديف‌ها متراكم باشند آن‌ها را در مرحله دو تا سه برگي طوري بايد تنك كرد كه فاصله دو بوته در طول رديف ۲۰ تا ۲۵ سانتي‌متر گردد. در طول رويش گياهان، بايد دو تا سه بار علف‌هاي هرز را وجين كرد. چون ختمي به اكثر علف‌كش‌ها حساس است، وجين مكانيكي علف‌هاي هرز ضرورت دارد. تاكنون علف‌كش انتخابي مناسبي براي اين گياه شناخته نشده است. ختمي در طول رويش ممكن است توسط بيماري‌هاي قارچي مانند زنگ ختمي آسيب ببيند. براي مبارزه با اين بيماري مي‌توان از سموم مناسبي مانند تيلت به مقدار ۸/۰ تا ۱ ليتر در هكتار، ويژيل و يا ايمپاكت به مقدار ۱ تا ۲/۱ ليتر در هكتار به‌صورت محلول‌پاشي استفاده كرد. دو تا سه هفته پس از استفاده از سموم مذكور مجدداً استفاده از آن‌ها را مي‌توان تكرار كرد. براي كنترل اين بيماري بذرهايي را كه از بوته‌هاي سالم به دست آمده‌اند بايد كشت كرد. براي ضدعفوني كردن بذرهاي ختمي، مي‌توان آن‌ها را در محلول دو در هزار سولفات مس به مدت يك و نيم ساعت خيساند.

از بيماري‌هاي ديگر ختمي مي‌توان از قارچ عامل بوته ميري نام برد. اين قارچ از راه ريشه، آوندهاي چوبي را موردحمله قرار مي‌دهد و در نهايت باعث پژمردگي گياه مي‌شود. قارچ معمولاً بعد از سرما و يخبندان زمستان، در فصل بهار گياهان را تهديد مي‌كند. سرعت پيشرفت فعاليت قارچ بسته به شرايط محيط و موقعيت گياه فرق مي‌كند. چنانچه در مراحل اوليه رشد يعني موقعي كه ميزبان حساس است گياهان آلوده شوند. در مدت كمتر از ده روز بوته‌ها خشك مي‌شوند. اما در سال‌هايي با زمستان طولاني و سرما و يخبندان كه حمله قارچ مصادف با قوي شدن بوته‌ها و نزديك شدن به فصل برداشت است گياهان كمتر آسيب مي‌بينند. علاوه بر ضدعفوني بذرهاي ختمي توسط تي۰ دم۰ تي۰ دي، بنوميل و مانكوزب، با توصيه‌هاي به زراعي زير مي‌توان اين بيماري را كنترل كرد:

-از كاشت متوالي ختمي در يك مزرعه خودداري شود و تناوب صحيح كشت رعايت گردد.

-پس از برداشت محصول، بقاياي گياه (ريشه، ساقه و برگ) جمع‌آوري و در خارج مزرعه سوزانده شوند تا از شدت آلودگي سال بعد كاسته شود.

-با مشاهده اولين بوته‌هاي آلوده، آن‌ها را بايد از مزرعه خارج كرد و سوزاند تا از شدت آلودگي سال بعد كاسته شود.

-ادوات كشاورزي كه در تماس با مزارع آلوده بوده‌اند را نبايد در مزارع غير آلوده به كار برد، مگر آن‌كه گل‌ولاي ماشين‌آلات و دنباله بندها با آب شسته سپس با آب آهك غليظ ضدعفوني شوند.

در طول رويش ختمي، برخي آفات مي‌توانند صدمه‌هاي زيادي به محصول وارد كنند. با استفاده از آفت‌كش‌هاي مناسب مانند متيل پاراتيون، وفاتوكس، سوين و راويون آن‌ها را مي‌توان كنترل كرد.

به علت وجود مواد مؤثر در اندام‌هاي مختلف مانند گل‌ها، برگ‌ها، شاخه‌هاي جوان و ريشه‌ها در زمان مناسب نسبت به برداشت هر يك بايد اقدام كرد. برگ‌ها را در طول تابستان بايد برداشت كرد. پس از برداشت آن‌ها را خشك و بسته‌بندي مي‌نمايند. از هر چهار تا شش كيلوگرم برگ تازه يك كيلوگرم برگ خشك به دست مي‌آيد. در تيرماه هنگامي‌كه گياه در مرحله گلدهي است پيكر رويشي گياه را از فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتي‌متري از سطح زمين بايد برداشت كرد. با آبياري منظم و به‌موقع، گياهان مجدداً شاخ و برگ‌هاي جديد توليد مي‌كنند، به‌طوري‌كه فصل پاييز (شهريور – مهر كه به شرايط اقليمي محل رويش گياه بستگي دارد) محصول را براي دومين بار مي‌توان برداشت كرد. پس از برداشت اندام‌هاي يادشده، آن‌ها را بايد خشك كرد براي خشك كردن گل‌ها، شاخه‌هاي جوان و برگ‌ها مي‌توان از سايه و نسيم ملايم باد يا از خشك‌كن‌هاي الكتريكي استفاده نمود. درجه حرارت مناسب براي خشك كردن آن‌ها توسط خشك‌كن‌هاي الكتريكي ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتي­گراد است. از هر هفت كيلوگرم گل تازه يك كيلوگرم گل خشك به دست مي‌آيد. برداشت ريشه‌ها – در صورت مساعد بودن هوا – در فصل پاييز سال دوم رويش انجام مي‌گيرد. چنانچه هوا نامساعد باشد در اوايل بهار نيز مي‌توان ريشه‌ها را برداشت كرد. پس از خارج كردن ريشه‌ها از خاك، آن‌ها را بايد تميز و ريشه‌هاي فرعي و ساير قسمت‌هاي پوسيده را از آن جدا كرد. ريشه‌هاي ضخيم، نرم و ريشه‌هايي كه مقدار كمتري ريشه‌هاي فرعي دارند از نظر كيفيت و كميت مواد مؤثر مطلوب هستند و در صنايع دارويي از اهميت خاصي برخوردارند. پس از شستن ريشه‌ها با آب جاري، پوست آن‌ها را بايد جدا كرد، سپس آن‌ها را قطعه قطعه (به قطعات ۱۵ تا ۲۰ سانتي‌متري و به ضخامت ۵/۱ سانتي‌متري) و خشك نمود. رطوبت مجاز در ريشه‌هاي خشك‌شده ۱۲ درصد است.

براي خشك كردن ريشه‌ها مي‌توان از خشك‌كن‌هاي الكتريكي با دماي ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتي­گراد استفاده كرد. بذر از گياهان دو ساله جمع‌آوري مي‌شود. در صورت بارگيري بايد از برداشت برگ، گل و پيكر رويشي ختمي دارويي خودداري كرد. هنگامي‌كه ۸۰ درصد ميوه‌هاي اين گياه خاكستري رنگ شدند ميوه‌ها را بايد برداشت و سپس خشك كرد. پس از خشك‌كردن انجام بوجاري سبك، تميز كردن و بسته‌بندي آن‌ها ضروري است. هنگام تميز كردن بذر بايد توجه داشت كه براثر اصطكاك با ماشين، دچار شكستگي نشوند چون بر اثر شكستگي از قوه رويشي آن‌ها كاسته مي‌شود.

خواص گل ختمي

ختمي دارويي تسكين‌دهنده حالت تهوع در انسان بوده و از تحريكات معده ممانعت مي‌كند.

ختمي دارويي بسيار مدر بوده و دستگاه مجاري ادراري را به‌خوبي به فعاليت وادار مي‌كند.

ختمي دارويي از بروز حساسيت‌هاي مختلف جلوگيري مي‌كند.

ختمي دارويي خلط‌ آور است و داراي تأثيرات آرامش‌بخش بوده و به‌عنوان داروي مسكن مصرف مي‌شود.

ختمي دارويي از بروز و يا تشديد ناراحتي‌ها و زخم‌هاي دهان، دندان، لثه و حتي گلو جلوگيري به عمل مي‌آورد.

از ديگر فوايد گل ختمي اين كه ختمي دارويي سرفه‌هاي شديد و برونشيت را درمان مي‌كند.

ختمي دارويي كاهش‌دهنده فشار خون است. اين ديگر خاصيت گل ختمي است.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/15 ساعت: ۱۷ توسط:zerafatcom :

گل اطلسي الوان (مخلوط)

گل اطلسي الوان (مخلوط)

گل اطلسي گياهي رونده كه گاهي ارتفاع آن شايد به بيش از ۶۰ سانتي‌متر برسد داراي تنوع بسيار زياد در رنگ مانند اطلسي بنفش، اطلسي ليمويي، اطلسي حنايي، اطلسي قرمز، اطلسي گلبهي، اطلسي صورتي، اطلسي آبي، اطلسي ارغواني، اطلسي الوان، فرم هاي مختلف مانند اطلسي آويز، اطلسي مكزيكي، اطلسي رونده و سايزهاي متفاوت است. اين گياه نياز به‌صورت آويز نيز مي‌توان كاشت كه در اين صورت بايد به‌صورت منظم سرزني شود. بذر اطلسي در اواخر اسفند ماه كشت و گلدهي از خرداد تا آبان ماه است و با هرس گل‌هاي پژمرده به رشد بهتر گياه و ظهور گل‌هاي جديد كمك مي‌كنيد.

به‌منظور كاشت اطلسي بين ۶ الي ۸ هفته از اتمام فصل زمستان اقدام به كاشت بذر گل اطلسي در بستر كشت و مقداري پيت ماس، كوكو پيت و شن و يا خاك‌برگ الك شده و صورت گيرد. مخلوط بستر كشت را با اسپري مرطوب (تا بذرها بهتر به خاك بچسبند) و سپس بذرها را بر روي بستر كشت قرار مي‌دهند. بذرها رو به‌آرامي به خاك فشرده تا به سطح خاك بچسبد. براي حفظ رطوبت بستر كشت از پوشش نايلوني روشن استفاده كنيد. پس از ۷ الي ۱۰ روز از زمان كاشت بر شروع به جوانه‌زني مي‌كند. براي رويش بهتر بذر اطلسي به محيطي كاملاً روشن و به‌دوراز تابش مستقيم آفتاب نياز است در صورت نياز مي‌توانيد از لامپ‌هاي فلورسنت معمولي بين ۱۴ الي ۱۶ ساعت براي تأمين روشنايي استفاده كنيد. پس از سه برگي شدن گياهان براي تقويت گياهان جوان مي‌توان از كود رقيق‌شده رشد مخصوص گياهان زينتي هر پانزده روز يك‌بار استفاده كرد. پس از ۴ برگي شدن نشاهاي اطلسي و رفع خطر سرمازدگي در اواسط بهار هنگامي‌كه دماي خاك به حدود ۱۰ درجه مي‌رسد مي‌توان گياهان را به محيط باز منتقل كرد.

خاك مناسب باغچه براي كشت اطلسي خاكي با زهكشي مناسب و تقويت‌شده توسط كمپوست و يا خاك‌برگ و يا كود پوسيده دامي عاري از علف هرز است. خاك را تا عمق ۲۰ سانتيمتري شخم زده و با كمك تقويت‌كننده‌ها و كمي شن بستر را براي انتقال نشاهاي اطلسي آماده مي‌كنيم. براي كاشت گياه بايد مناطقي از باغچه كه روزانه بين حداقل ۵ تا ۶ ساعت از تابش مستقيم نور خورشيد برخوردار هستند انتخاب نمود. تابش بيشتر آفتاب به رشد بهتر گل كمك مي‌كند. در سايه قرار دادن گياه باعث كاهش گلدهي و كشيده شدن ساقه منجر مي‌شود. گياهان را در محيط كاملاً آفتابي بافاصله بين ۲۰ الي ۳۰ سانتيمتر و در محيط‌هاي كمي آفتابي بين ۱۰ الي ۲۰ سانتيمتر و در گلدان نيز در فاصله ۸ تا ۱۰ سانتيمتري از يكديگر كشت كنيد. براي داشتن گل‌بوته‌اي زيبا ساقه‌هايي كه طول آنها از ۱۵ سانتيمتر بلندتر شدند آنها را هرس كرده تا به توسعه بهتر گياه كمك مي‌كنيم. بعد از پژمرده شدن گياه نيز گل‌ها را به‌آرامي از ساقه جدا مي‌كنيم تا فرصت رشد دوباره براي گل‌هاي جديد را فراهم آوريم.

گياه اطلسي براي داشتن گل‌هاي پر و رشد مناسب به آبياري منظم نياز دارد. خاك هميشه بايد مرطوب باشد در طول هفته حداقل بايد يك‌بار اقدام به آبياري به‌صورت غرقابي نماييد و در روزهاي گرم تابستان تا دو بار نيز نياز به آبياري كامل دارد.

براي خريد بذر گل اطلسي و ساير گياهان زينتي به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/13 ساعت: ۰۷ توسط:zerafatcom :

گل اطلسي پرگل

گل اطلسي پرگل

گل اطلسي گياهي رونده كه گاهي ارتفاع آن شايد به بيش از ۶۰ سانتي‌متر برسد داراي تنوع بسيار زياد در رنگ، فرم و سايزهاي متفاوت است. اين گياه نياز به‌صورت آويز نيز مي‌توان كاشت كه در اين صورت بايد به‌صورت منظم سرزني شود. بذر اطلسي در اواخر اسفند ماه كشت و گلدهي از خرداد تا آبان ماه است و با هرس گل‌هاي پژمرده به رشد بهتر گياه و ظهور گل‌هاي جديد كمك مي‌كنيد.

به‌منظور كاشت اطلسي بين ۶ الي ۸ هفته از اتمام فصل زمستان اقدام به كاشت بذر اطلسي در بستر كشت و مقداري پيت ماس، كوكو پيت و شن و يا خاك‌برگ الك شده و صورت گيرد. مخلوط بستر كشت را با اسپري مرطوب (تا بذرها بهتر به خاك بچسبند) و سپس بذرها را بر روي بستر كشت قرار مي‌دهند. بذرها رو به‌آرامي به خاك فشرده تا به سطح خاك بچسبد. براي حفظ رطوبت بستر كشت از پوشش نايلوني روشن استفاده كنيد. پس از ۷ الي ۱۰ روز از زمان كاشت بر شروع به جوانه‌زني مي‌كند. براي رويش بهتر بذر اطلسي به محيطي كاملاً روشن و به‌دوراز تابش مستقيم آفتاب نياز است در صورت نياز مي‌توانيد از لامپ‌هاي فلورسنت معمولي بين ۱۴ الي ۱۶ ساعت براي تأمين روشنايي استفاده كنيد. پس از سه برگي شدن گياهان براي تقويت گياهان جوان مي‌توان از كود رقيق‌شده رشد مخصوص گياهان زينتي هر پانزده روز يك‌بار استفاده كرد. پس از ۴ برگي شدن نشاهاي گل اطلسي و رفع خطر سرمازدگي در اواسط بهار هنگامي‌كه دماي خاك به حدود ۱۰ درجه مي‌رسد مي‌توان گياهان را به محيط باز منتقل كرد.

خاك مناسب باغچه براي كشت اطلسي خاكي با زهكشي مناسب و تقويت‌شده توسط كمپوست و يا خاك‌برگ و يا كود پوسيده دامي عاري از علف هرز است. خاك را تا عمق ۲۰ سانتيمتري شخم زده و با كمك تقويت‌كننده‌ها و كمي شن بستر را براي انتقال نشاهاي اطلسي آماده مي‌كنيم. براي كاشت گياه بايد مناطقي از باغچه كه روزانه بين حداقل ۵ تا ۶ ساعت از تابش مستقيم نور خورشيد برخوردار هستند انتخاب نمود. تابش بيشتر آفتاب به رشد بهتر گل كمك مي‌كند. در سايه قرار دادن گياه باعث كاهش گلدهي و كشيده شدن ساقه منجر مي‌شود. گياهان را در محيط كاملاً آفتابي بافاصله بين ۲۰ الي ۳۰ سانتيمتر و در محيط‌هاي كمي آفتابي بين ۱۰ الي ۲۰ سانتيمتر و در گلدان نيز در فاصله ۸ تا ۱۰ سانتيمتري از يكديگر كشت كنيد. براي داشتن گل‌بوته‌اي زيبا ساقه‌هايي كه طول آنها از ۱۵ سانتيمتر بلندتر شدند آنها را هرس كرده تا به توسعه بهتر گياه كمك مي‌كنيم. بعد از پژمرده شدن گياه نيز گل‌ها را به‌آرامي از ساقه جدا مي‌كنيم تا فرصت رشد دوباره براي گل‌هاي جديد را فراهم آوريم.

گياه اطلسي براي داشتن گل‌هاي پر و رشد مناسب به آبياري منظم نياز دارد. خاك هميشه بايد مرطوب باشد در طول هفته حداقل بايد يك‌بار اقدام به آبياري به‌صورت غرقابي نماييد و در روزهاي گرم تابستان تا دو بار نيز نياز به آبياري كامل دارد.

براي خريد بذر گل اطلسي به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/5/26 ساعت: ۱۸ توسط:zerafatcom :