Array ( [type] => 8192 [message] => mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead [file] => /home/viablogi/domains/viablog.ir/public_html/blog/tag.php [line] => 43 )  بذر بذر

گل و گیاه ظرافت

گل عروس

گل عروس

بذر گل عروس از جمله بذرهاي سريع الرشدي مي باشد كه شما عزيزان مي توانيد با صرف انرژي و هزينه محدود نسبت به كاشت آن ها در گلدان و يا باغچه منزل خود اقدام نموده و به زيبايي آن كمك شايان توجهي نماييد. گل عروس داراي گل هايي به رنگ صورتي و قرمز بوده و برگ هاي آن براق و چرمي شكل مي باشد. گل عروس بيشتر از اينكه در فضاي باز و محوطه ها كاشته شود، بيشتر به عنوان يك گل آپارتماني مقاوم كاربرد دارد؛ و راه پله مناسب ترين مكان براي نگهداري اين گل مي باشد. اين گياه از طريق بذر كشت مي شود و انتخاب بذر خوب گل عروس از مهمترين قسمت عمليات پرورش آن مي باشد.

كاشت گل عروس

بهترين زمان كاشت گل عروس در بستر اصلي، در هواي خنك فصل بهار و يا اوائل فصل پاييز مي باشد. اما در صورت تمايل براي كاشت بذر گل عروس در گلدان و نگهداري آن در خانه مي توان در هر فصلي از سال اقدام به اين كار نمود. گل عروس از جمله گياهاني مي باشد كه براي رشد ايده آل خود نياز به نور كافي دارند و بايد روزانه حداقل 7 الي 8 ساعت در معرض نور غيرمستقيم خورشيد قرار گيرند. توجه داشته باشيد كه؛ در صورت كم نور بودن محل قرارگيري بگونيا، اين گياه گل نخواهد داد.

گل عروس از جمله گل هايي مي باشد كه توقعات خاكي چنداني نداشته و در اكثر خاك ها قابل كشت است ولي خاك هاي غني با زهكشي مناسب را ترجيح مي دهد. تركيب كوكوپيت، پيت ماس و پرليت به نسبت برابر، بستر مناسبي را براي كاشت گل عروس فراهم مي نمايد.

گل عروس از جمله گياهان رطوبت دوست مي باشد كه آبياري منظم و مكرر آن بعد از هر بار خشك شدن خاك لازم و ضروري است. معمولا در فصل زمستان 1 بار آبياري در هفته براي گياه كافي بوده و آبياري بيشتر از آن منجر به زرد شدن برگ ها مي گردد. البته در تابستان ميزان نياز گل عروس به آب بيشتر بوده (هفته اي 2 بار) و اگر به آبدهي به گياه به روال قبلي ادامه يابد، به احتمال زياد باعث ريزش گل هاي آن مي گردد.

گل عروس

روش كاشت بذر گل عروس در باغچه

قبل از كاشت بذر گل عروس ابتدا زمين را با چنگك، بالا و پايين نماييد و هرگونه علف هرز، ريشه گياه، سنگ و كلوخ و ... را از خاك جدا كنيد. سپس كود دامي پوسيده را به آن اضافه كرده و به عمق 20سانتي متر خاك بتر را زيرو رو كنيد. بعد از انجام اين عمليات، بستر كاشت را صاف كرده و قبل از پاشيدن بذرها، سطح خاك را به خوبي آبياري نماييد. بذرها را با فاصله 10 الي 20 سانتي متري از هم و در عمق نيم الي 1 سانتي متري خاك قرار دهيد. مجددا بستر كشت را به آرامي آبياري نماييد و تا زمان جوانه زني مانع خشك شدن سطح بستر كشت شويد.

گل عروس

پرورش و كاشت بذر گل عروس در گلدان

گلداني متناسب با سليقه و دكوراسيون منزل خود انتخاب نماييد.

عمليات زهكشي را به خوبي براي گلدان انجام دهيد. (قرار دان ماسه درشت در ته گلدان به ارتفاع 4 سانتي متر)

گلدان را با مخلوط خاك پيشنهادي در قسمت بالا پر نماييد.

گلدان را به خوبي آبياري نماييد تا خاك نشست كند.

بذرها را در عمق نيم سانتي متري خاك و با فاصله 5 الي 10 سانتي متري از هم قرار دهيد.

تا زمان جوانه زني، پلاستيك شفافي را روي گلدان بكشيد. (حفظ رطوبت گلدان و تسريع جوانه زني)

بعد از جوانه زني گلدان ها را به محل پر نوري از خانه انتقال دهيد.

براي خريد بذر گل عروس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1400/2/11 ساعت: ۱۹ توسط:zerafatcom :

گل شاه اشرفي (كورئوپسيس)

شاه اشرفي

گل اشرفي (كورئوپسيس) با نام علمي Coreopsis tinctoria نام يك گونه از تيره كاسنيان است. گل شاه اشرفي گونه‌اي از جنس Coreopsis در خانواده آستراسه (Asteraceae) است كه در دسته‌بندي قديم جزء خانواده مركبه يا كمپوزه Composees محسوب مي‌شود. اين گياه بومي آمريكاي مركزي و جنوبي است و به‌واسطه طول مدت گل‌ريزان آن در بين همه گل‌هاي يك‌ساله كه در گل‌كاري‌ها مي‌كارند بيشتر موردتوجه قرار دارد. منشأ آن مكزيك و آمريكاي جنوبي است. گياهي يك‌ساله يا چندساله با ساقه‌هاي برافراشته و برگ‌هاي ساده و كامل و يا با بريدگي‌هاي پنجه‌اي يا شانه‌اي است. گل‌هاي مينايي شكل و زرد درخشان آنروي دمگل طويلي قرار داشته و مناسب گل بريدني است. اغلب به‌صورت يك‌ساله در حاشيه‌ها كاشته مي‌شوند.

گل شاه اشرفي گياهي بادوام، رنگارنگ و با رشد سريع است. ساقه‌هاي نازك و برگ‌هاي سبز و باريك و گل‌هاي مرواريد مانند تكي يا دوتايي به پهناي 2٫5 تا 5 سانتي‌متر دارند. كورئوپسيس اغلب به‌صورت يك‌ساله در حاشيه باغچه‌ها و زيباسازي فضاهاي شهري كاشته مي‌شود. گل اشرفي به‌عنوان يك گياه زينتي معمولاً براي ايجاد چشم اندازهاي زيبا در فضاي سبز كاربرد دارد و براي طرح‌هاي گل‌كاري استفاده مي‌شود. در طراحي فضاي سبز، مارگريت و اشرفي مكمل همديگر هستند و به خاطر رنگ زرد اشرفي و سفيد مارگريت جلوه زيبايي به محيط مي‌دهند. همچنين از خواص گل شاه اشرافي در زمان قديم براي درمان بيماراني كه زخم‌ آنها دير بهبود مي‌يافت، استفاده مي‌كردند.

شاه اشرفي

كاشت

از نظر زمان خزانه كاري، گل شاه اشرفي در شهريور و مهر ماه مي‌توان بذر گل شاه اشرفي را خزانه كرد. زمان نشاء گل اشرفي فروردين ماه است. گل اشرفي را به دو روش كاشت شاه اشرفي و تقسيم بوته مورد كشت قرار مي‌دهند. در روش كشت بذري به دو صورت كاشت مستقيم بذر گل شاه اشرفي و نشاء است. در روش نشاء بذر شاه اشرفي را در خزانه‌اي قرار مي‌دهند تا رشد كند و سپس پس از جوانه زدن و پايان يخبندان آن را به زمين اصلي منتقل مي‌كنند. در روش كاشت بذر مستقيم نيز بذر را مستقيماً در زمين اصلي پس از يخبندان مي‌كارند. در تقسيم بوته نيز مي‌توانيد در فصل بهار اقدام به جداسازي ريشه‌هاي بوته از يكديگر كنيد و سپس بوته را در محل موردنظر بكاريد.

بذر‌ شاه اشرفي را در عمق 15 سانتيمتري خاك كاشته و آن را آبياري كنيد. توصيه مي‌شود چهار تا شش هفته اول، گلدان‌ها را در مكاني گرم و مرطوب و در معرض نور مستقيم خورشيد قرار دهيد. اشرفي از بذوري كه اوايل تا اواسط بهار مستقيماً در خاك باغ كاشته شده به‌سرعت مي‌رويد. همين‌طور مي‌توانيد حدود 6 هفته قبل از آخرين زمان يخبندان در فضاي بسته دانه آن ‌را در عمق 3 ميلي‌متري بكاريد. اين گياهان را حول و حوش زمان آخرين يخبندان بيرون ببريد. نشاها يا جوانه‌هاي باريك را در فاصله 20 سانتي‌متر از همديگر قرار دهيد. در خاك اطراف گياهان جوان رقم‌هاي بلند قيم قرار دهيد تا از ساقه‌ها در حين رشد محافظت و به آنها كمك كنند

شاه اشرفي

شرايط نگهداري

نور

گل كورئوپسيس آفتاب مستقيم را دوست دارد اما مي‌توان آن را در مكاني با اندكي سايه هم كاشت. اگر سايه بيشتر باشد ممكن است گياهان دراز و لاغر شوند اما به‌مرور به شرايط عادت مي‌كنند. اگر در منطقه‌اي با آب و هواي گرم و خشك زندگي مي‌كنيد ممكن است گياه‌تان حتي مقداري سايه در ساعات ظهر را ترجيح دهد.

آبياري

زماني كه بذر كورئوپسيس را تازه كاشته‌ايد آن را به‌طور منظم آبياري كنيد تا در خاكش مستقر شود. بعد از آن گياه مي‌تواند خشكي را به‌خوبي تحمل كند. حداقل يك بار در هفته گياه را عميقاً آبياري كنيد تا به رشد ريشه‌هاي جديد كمك كنيد. خاك بايد در عمق 3 سانتي‌متري از سطح مرطوب باشد. اگر بتوانيد گياه را صبح زود آبياري كنيد بهترين نتيجه را خواهيد گرفت چرا كه برگ‌هاي هم وقت دارند در طول روز خشك شوند.

دما

كورئوپسيس هواي گرم و خشك را دوست دارد. البته اگر هر از گاهي هوا مرطوب شود هم گياه مي‌تواند آن را تحمل كند.

خاك

اكثر گونه‌هاي اين گياه سختگير نيستند و به كيفيت خاك يا پي اچ آن ايرادي نمي‌گيرند. آنها خاكي با زهكشي خوب را دوست دارند و برخي از گونه‌ها حتي خاك‌هاي خشك و صخره‌اي را هم تحمل مي‌كنند. خاك‌هاي سنگين و هميشه مرطوب مي‌توانند در زمستان مشكلاتي را براي گونه‌هايي كه به‌صورت دسته‌اي رشد مي‌كنند به وجود بياورند. در اين شرايط مخلوط كردن خاك با كمپوست مي‌تواند راهگشا باشد.

كوددهي

كود دهي براي كورئوپسيس گزينه‌اي ضروري نيست و در حقيقت كود دهي زياد مي‌تواند ميزان گلدهي آن را كم كند. اگر خاكي كه گياه را در آن كاشته‌ايد خاك خوبي است، تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه هر سال بهار مقداري كمپوست به خاك اضافه كنيد.

تكثير گل شاه اشرفي

اگرچه اين كورئوپسيس گياهي جان سخت است اما بيشتر از 3 تا 5 سال عمر نمي‌كند. كم شدن تعداد گل‌ها نشان‌دهنده اين است كه يا بايد گياه را تقسيم بوته كنيد و يا آن را بيرون بياندازيد و گياهي جديد با استفاده از بذرهاي آن بكاريد. اگر گياه ضعيف به نظر مي‌رسد هم آن را تقسيم بوته كنيد. مي‌توانيد اين كار را در بهار يا اوايل پاييز انجام دهيد.

براي پرورش گل شاه اشرفي به روش تقسيم بوته، اگر گياه را در گلدان كاشته‌ايد به كف و ديواره‌هاي گلدان چند ضربه آهسته وارد كنيد، خواهيد ديد كه گياه به‌راحتي از داخل گلدان خارج مي‌شود. اگر گياه را در خاك باغچه كاشته‌ايد آن را به كمك بيلچه از خاك خارج كنيد، طوري كه ريشه‌هايش آسيب نبينند. خاك قديمي اطراف ريشه گياه را به‌آرامي با دست جدا كنيد و مواظب باشيد كه در اين مرحله هم به ريشه‌هاي گياه آسيبي نرسانيد. حالا با احتياط گياه را به 2 يا چند بوته تقسيم كنيد و هر بوته را در جايي ديگر به‌صورت جداگانه بكاريد. تا زماني كه گياهان جديد در جايشان مستقر شوند و به شرايط عادت كنند به‌طور منظم آبياري‌شان كنيد، ممكن است چندين هفته طول بكشد.

براي خريد بذر گل شاه اشرفي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1400/1/15 ساعت: ۰۹ توسط:zerafatcom :

گل رعنا

گل رعنا

گل رعنا گياهي گل‌دار و زيبا كه در فصل بهار و تابستان گلدهي دارد و هر چه به پاييز نزديك شويم گلدهي كاهش پيدا مي‌كند. گل رعنا مناسب فضاي باز است به چند ساعت نور مستقيم براي گلدهي احتياج دارد در غير اين صورت رشد علفي پيدا مي‌كند و گلدهي متوقف مي‌شود. رعنا زيبا يا گل شاد، يك گل هميشه شاداب، مانند شكوفه بزرگ گل آفتابگردان است. گل‌هاي شاد از خانواده گل‌هاي آفتابگردان، داوودي و گل مينا هستند. آن‌ها جزء گل‌هاي بومي آمريكا و كانادا هستند. امروزه، اين گل‌هاي محبوب در سراسر ايالات‌متحده آمريكا يافت مي‌شوند. گل‌هاي رعنا زيبا به‌خوبي در محيط‌هاي خشك رشد مي‌كنند. بسياري از مردم، گل‌هاي رعنا را جزء گل‌هاي وحشي مي‌دانند. به عقيده ديگران، آن‌ها بخشي از يك باغ پروانه هستند يا مانند پروانه در وسط يك باغ گل به‌خوبي مي‌درخشند. گل‌هاي شاد، نام‌ خود را از منطقه‌اي كه در آن پرورش مي‌يابند گرفته‌اند، منطقه‌اي كه از شكوفه پوشيده شده است. نام‌هاي ديگر گل شاد عبارت‌اند از گل هندي و چرخ آتشين. رشد شكوفه‌ها طولاني‌مدت است و بزرگي عرض آن‌ها به ۱۰ سانتي‌متر مي‌رسد. رنگ‌هاي اين گل شامل نارنجي، قرمز، گل رعنا بنفش و گل رعنا زرد است. شكوفه‌هاي اين گل از اوايل تابستان شروع به ريختن مي‌كنند، اما اگر به آن‌ها رسيدگي شود، بيشتر عمر مي‌كنند. برگ رعنا و گل‌هاي رعناي زيبا، در باغ‌هاي پروانه و زمين‌هاي وسيع بسيار زيبا و ديدني هستند. ارتفاع اين گل‌ها به ۴۵ تا ۹۰ سانتي‌متر مي‌رسد.

گل رعنا

كاشت گل رعنا

گل رعنا گياهي يك‌ساله است كه زمان كاشت بذر گل رعنا فصل بهار است و گلدهي خود را تا فصل يخ‌زدگي حفظ مي‌كند. بذر گل رعنا به رطوبت معمولي ولي كم و محل آفتاب‌گير با نور كافي نياز دارد. روش كاشت گل رعنا پاكوتاه به دو صورت خطي و دست پاش مي‌باشد. فاصله گل‌ها از يكديگر بر روي خطوط ۲۰ تا ۳۰ سانتي­متر است. در صورت امكان بذر گل رعنا را پيش از كاشتن به جهت افزايش قدرت جوانه‌زني ۱۲ الي ۲۴ ساعت در آب خيس كنيد. سپس بذرها را بر روي سطح خاك بپاشيد و روي آن را با حداكثر نيم سانتيمتر خاك نرم بپوشانيد. خاك را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه داريد. پس از سبز شدن گياه آبياري محصول به روزي يك بار و يا يك روز در ميان كاهش پيدا مي‌كند. يكنواخت بودن توزيع آب در طي فصل رشد باعث جلوگيري از ريزش گل و نيز جلوگيري از ايجاد عارضه پوسيدگي مي‌گردد.

گياه رعنا نسبت به خشكي مقاوم است اما آبياري منظم در گلدهي تأثير زيادي دارد، زماني كه سطح خاك خشك شد اقدام به آبياري كنيد تا از پوسيدگي گياه جلوگيري شود.اين گياه هواي گرم را تحمل مي‌كند اما به سرما حساس است و در دماي كمتر از ۱۰ درجه به‌تدريج از بين مي‌رود. البته برخي از گونه‌هاي آن در سرما مقاومت بيشتري دارند. گل رعنا نسبت به خاك سختگير نيست اما همان‌طور كه بارها گفتيم هرچقدر خاك سبك‌تر باشد و مقداري شني شود به زهكشي كمك مي‌كند و از پوسيدگي جلوگيري مي‌شود. اين گياه بعد از خشك شدن گل‌ها بذر روي زمين مي‌ريزند و سال بعد مجدد رويش مي‌كند البته مي‌توانيد بذرها را جمع‌آوري كنيد و نزديك بهار مجدد بكاريد.

گل رعنا

براي خريد بذر گل رعنا و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/12/22 ساعت: ۰۹ توسط:zerafatcom :

تاج خروس

تاج خروس

گل تاج خروس جزو گياهان گل‌دار بوده كه داراي 60 گونه است. بعضي از گونه‌هاي آن با اين‌كه زيبا هستند ولي جزو علف‌هاي هرز شناخته مي‌شوند. گونه‌هاي تاج خروس سرشار از مواد معدني مانند كلسيم، پتاسيم، آهن، مس، منيزيم، فسفر و منگنز است. ميزان مناسب پروتئين و ليزين موجود در اين گياه براي سلامت موها و ناخن‌ها مفيد است. گياه تاج خروس باعث كاهش كلسترول شده و به‌اين‌ترتيب خطر سكته قلبي و بيماري‌هاي قلبي عروقي را كاهش مي‌دهد. برخي گونه‌هاي تاج خروس نيز به‌عنوان گياه زينتي شناخته مي‌شوند.گل تاج خروس داراي گلي شبيه به مغز انسان يا تاج و كاكل نوعي خروس با رنگ‌هاي اصلي تاج خروس قرمز و زرد است. تاج خروس دم روباهي يكي از انواع آن است. البته رنگ‌هاي نارنجي، صورتي و كرم هم دارد كه كمتر ديده مي‌شود. ارتفاع آن بين 40 الي 70 سانتي‌متر رشد خواهد كرد. اين گل نسبت به بيماري مقاوم بوده و مي‌توان در داخل منزل و يا در حياط منزل نيز كاشت بايد در نظر داشته باشيد كه خاك زهكشي مناسبي داشته باشد. از نظر خواص تاج خروس برگ تاج خروس به‌عنوان سبزيجات نيز استفاده مي‌شود و از نظر منبعي حدود 3 برابر شير كلسيم داشته و براي امراضي چون جلوگيري از خونريزي، درمان بيماري‌هاي خون، آبله‌مرغان، سرماخوردگي، عفونت‌هاي دستگاه ادراري نيز استفاده مي‌شود. همچنين گل تاج خروس سرشار از آنتي‌اكسيدان‌ها و مواد معدني است. براي قوه‌بينايي مفيد است و به‌راحتي هضم مي‌شود به خاطر اينكه حاوي ميزان قابل‌توجهي فيبر است. برگ‌هاي آن سرشار از (A،C،E،B2،B3،B5،B6، اسيدفوليك)، مواد معدني و اسيدآمينه‌ها است. اين گياه حاوي اسيدآمينه‌ مهم و ضروري به نام ليزين است كه در غلاتي مانند گندم، جو دو سر و غيره نيز وجود دارد. بهتر است بدانيد كه ميزان ليزين اين گياه دو برابر گندم است. البته خواص گل تاج خروس به همين‌جا ختم نمي‌شود. اين گياه سرشار از كلسيم، آهن و منيزيم است. دمنوش تاج خروس يكي از دمنوش هاي مورد استفاده است. مضرات تاج خروس. شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد كلسيم، آهن و منيزيم آن در مقايسه با گندم به ترتيب 4 و 2 برابر است. برتري ديگر گل تاج خروس اين است كه فاقد گلوتن بوده و به همين دليل براي افرادي كه به اين ماده حساسيت دارند مناسب است.

تاج خروس

نحوه كاشت گل تاج خروس

گل تاج خروس از آن دسته گل‌هايي است كه بذر آن به‌راحتي قابل تكثير است و يا كاشت يك‌ساله آن در سال‌هاي بعد نيز شاهد رويش گل‌هاي جديدي خواهيد بود. براي كشت مستقيم بايد تا اواسط بهار دست نگه‌داريد و سپس اقدام به كاشت بذر تاج خروس نماييد. ولي درصورتي‌كه مايليد نسبت به تهيه نشا اقدام كنيد لازم است ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرين يخبندان اقدام به كاشت بذر گل تاج خروس در سيني نشا و يا بستر كشت نماييد. براي بستر كشت مي‌توانيد از خاكي با زهكش مناسب استفاده كنيد مخلوطي از پيت ماس كوكوپيت و پرلايت و يا خاك‌برگ خاك معمولي و شن نيز مناسب است. بستر كشت را تا جوانه زدن كه حدوداً ۱۰ تا ۱۵ روز است بايد مرطوب نگه داشت براي حفظ رطوبت مي‌توان از پوشش نايلوني كمك گرفت. در اين مدت دماي محيط بايد بين ۷۰ تا ۸۰ درجه فارنهايت باشد. بعد از جوانه زدن پوشش را برداشته و به گياه اجازه مي‌دهيم از نور محيط استفاده كند. بعد از دو تا ۴ برگي شدن گياهان و رفع خطر سرمازدگي (دماي حداقل شب بايد بيشتر ۵۵ در جه فارنهايت باشد) كم‌كم گياهان را به محيط بيرون منتقل كرده تا با دماي محيط بيرون ارتباط برقرار كنند از روز اول با ۴ ساعت بيرون ماندن گياه در روز شروع كرده و سپس به‌تدريج مدت بيرون ماندن رو هر روز اضافه مي‌كنيم تا بعد از يك هفته كه قادر خواهند بود شب را در محيط بيرون سپري كنند. اين گياهان جوان آماده انتقال به محيط باغچه مي‌باشند.

ابتدا كود دامي پوسيده را بر روي بستر باغچه مي‌ريزيم و به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتي‌متر زيرورو مي‌كنيم تا مخلوط شود سپس اقدام به آبياري مناسب مي‌كنيم تا خاك كاملاً خيس شود. بعد از گذشت چند ساعت از آبياري بذرها را با فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتي‌متر از يكديگر در عمق ۰٫۵ تا ۱سانتي‌متري قرار مي‌دهيم و بر روي آن خاك قرار مي‌دهيم. سپس به‌آرامي اقدام به آبياري مي‌كنيم به‌طوري‌كه بذرها جابجا نشود و منتظر سبز شدن آنها مي‌مانيم. تا قبل از جوانه‌زني خاك هرگز خشك نشود.

تاج خروس

براي كاشت مستقيم بذر تاج خروس در گلدان ابتدا مطمئن مي‌شويم كه ته گلدان سوراخ‌هاي مناسبي براي خروج آب اضافي دارد. سپس به ارتفاع ۴ سانتي‌متر كف آن ماسه درشت مي‌ريزيم و سپس گلدان را با تركيب خاكي كه آماده كرده‌ايم پر مي‌كنيم و خوب آبياري مي‌كنيم تا خاك نشست كند و آب از ته گلدان خارج شود. اكنون بذرها را در عمق ۲ برابر طول بذر (حدوداً ۰٫۵ تا ۱ سانتي‌متر) و در فواصل ۵ تا ۱۰ سانتي‌متري مي‌كاريم و روي آن را با كمپوست پوسيده يا همان تركيب خاك اصلي پر مي‌كنيم و به آرامي آبياري مي‌كنيم. بهتر است با افشانه يا اسپري آبياري شود تا بذرها جابجا نشود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها اجازه ندهيد خاك خشك شود و هميشه مرطوب باشد. بعد از جوانه‌زني بذرها بايد گلدان در جاي پرنور باشد. اگر اقدام به نگهداري گلدان در آپارتمان مي‌كنيد بايد توجه نمود كه ميزان نور دريافتي روزانه ۷ تا ۸ ساعت باشد. آبياري گياه بايد هر چند روز يك‌بار هنگامي‌كه سطح خاك كمي خشك شد انجام شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و درصورتي‌كه هوا خيلي گرم نبود مي‌توانيد گلدان را با مشما شفاف كاور كنيد (بپوشانيد) تا با بالا رفتن رطوبت و دما جوانه‌زني سريع‌تر اتفاق بيفتد.

براي خريد بذر گل تاج خروس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/12/4 ساعت: ۱۵ توسط:zerafatcom :

گل ميمون

گل ميمون

گل ميمون گياهي است چندساله، بومي مناطق مديترانه كه با توجه به منطقه آب و هوايي كه در آن كشت مي‌شود، به‌صورت گياه يك‌ساله يا دو ساله كشت مي‌شود. اگر در منطقه‌اي كشت شود كه زمستان سرد است، به‌صورت يك‌ساله و اگر در منطقه‌اي كشت شود كه سرماي زمستان ملايم است، به‌صورت دو ساله كشت مي‌شود. گل‌هاي اين گياه داراي پنج گلبرگ به رنگ‌هاي گل ميمون زرد، گل ميمون قرمز، گل ميمون الوان، گل ميمون صورتي و ارغواني است به حالت خوشه‌اي بر روي شاخه قرار دارند. برگ‌هاي گل ميمون نيزه‌اي شكل و صاف است. اين گياه از نظر ارتفاع، پاكوتاه، پابلند و متوسط است. علت نام‌گذاري اين گياه به اسم Snapdragon اين است كه كلمه Snap به معني گاز گرفتن و dragon به معني اژدهاست كه به اين معني است كه اين گل در حالت عادي بسته است وقتي پايين گل را فشار دهيم، دهانه آن باز مي‌شود كه مانند دهان اژدهاست. از طرف ديگر علت نام‌گذاري آن به گل ميمون در زبان فارسي اين است كه بذرهاي آن شبيه سر ميمون است.

ارتفاع  گل ميمون در واريته‌هاي مختلف بين ده سانتيمتر تا يك متر متغير است. از فرم‌هاي بلند آن براي گل بريده و از فرم‌هاي كوتاه آن براي كاشت در حاشيه باغچه‌ها مي‌توان استفاده كرد. گل ميمون براي رشد و گلدهي به نور كافي احتياج دارد. بنابراين بايستي در محل آفتاب‌گير در باغچه كاشته شود. خاك باغچه بايد بايستي قوي و داراي زهكشي خوبي باشد. فاصله كاشت نسبت به طول گياه فرق مي‌كند معمولاً فرم‌هاي كوتاه را با فاصله 25 تا 30 سانتيمتري و فرم‌هاي بلند را با فاصله 50 40سانتيمتري مي‌كارند، اين رقم پابلند بوده و بهتر است با فواصل 50سانتي‌متر از يكديگر كاشته شود. چون بذرها در عمق كم كاشته مي‌شوند حتماً تا قبل جوانه‌زني روزي دو بار با افشانه خاك را خيس كنيد و اجازه ندهيد هرگز خشك شود.

گل ميمون

كاشت گل ميمون

بذر گل ميمون براي رشد و گلدهي به نور كافي احتياج دارد؛ بنابراين بايستي در محل آفتاب‌گير در باغچه كاشته شود. خاك باغچه بايد بايستي قوي و داراي زهكشي خوبي باشد. فاصله كاشت نسبت به طول گياه فرق مي‌كند. معمولاً فرم‌هاي كوتاه را با فاصله 25 تا 30 سانتي‌متري و فرم‌هاي بلند را با فاصله 50-40 سانتيمتري مي‌كارند. براي طولاني شدن طول گلدهي گل‌ها را مي‌برند و از آن به‌عنوان گل بريده استفاده مي‌كنند يا بعد از پژمرده شدن و قبل از تشكيل بذر گل ميمون آن‌ها را قيچي مي‌كنند. زماني كه گياه بعد از مدتي گل دادن فرم شاداب و جوان خود را از دست داد آن را از محل نزديك به زمين قيچي كرده و سپس با يك كود مايع آن را كودپاشي مي‌كنند. در اين صورت گياه از نو شروع به رشد و فعاليت كرده و گل‌هاي خوبي خواهد داد. گل ميمون را در گلدان نيز مي‌توان پرورش داده و نسبت به زمان كاشت بذر در فصول مختلف در گلخانه به گل مي‌نشيند.

گل ميمون از دو طريق قلمه گرفتن و كاشت بذر گل ميمون تكثير مي‌يابد. در فصل پاييز بذرها را در تركيبي خاكي كه نصف ماسه و نصف پيت يا خاك‌برگ است در گلخانه بكاريد. بذرها معمولاً بعد از 10 تا 20 روز سبز مي‌شوند. بعدازاينكه نشاءها به‌اندازه كافي رشد كردند در گلدان‌هاي كوچك كاشته مي‌شوند و در گلخانه سرد يا شاسي قرار مي‌گيرند. اين گياهان در فصل بهار به باغچه منتقل شده و گياهاني كه بدين ترتيب پرورش يافته‌اند زودتر از سايرين به گل مي‌نشينند و در واقع با اين روش گل‌هاي زودرس به دست مي‌آيند. بذرهاي گل ميمون بسيار ريز بوده و مي‌توان به‌صورت دست پاش كاشت و پس از رشد گياهان آن‌ها را تنك كرد و برخي را از خاك درآورده و به محلي ديگر منتقل مي‌كنيم. براي جوانه‌زني بهتر بذر گل ميمون مي‌توان آن‌ها را چند روز قبل كاشت داخل يخچال قرار داد تا خواب‌شكني انجام شود. اولين قدم براي كاشت بذر گياهان زينتي انتخاب خاك مناسب است. بهترين تركيب خاك براي كاشت اين بذر شامل 30 درصد كوكوپيت، 50 درصد پيت ماس يا ورمي كمپوست و 20 درصد پرليت دانه‌ريز است. ابتدا بذرها را داخل آب ولرم بريزيد تا به مدت چند ساعت خيس بخورند (حداقل 3 تا 10 ساعت). اين عمل باعث شده تا پوست خارجي بذرها نرم و شكسته شود و جوانه‌زني تسريع شود. بذرها به‌طور طبيعي بعد از اين مدت بايد ته طرف بروند.

گل ميمون

براي خريد بذر گل ميمون و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/11/26 ساعت: ۰۸ توسط:zerafatcom :

گل شمعداني

شمعداني

گل شمعداني به‌عنوان يك گياه كلاسيك و آفتاب‌دوست در باغچه‌ها معروف است. شمعداني داراي شمايل جمع‌وجوري بوده و برگ‌هاي شكلاتي- بنفش زيبايي دارد. همچنين خوشه‌هايي از گل‌هاي زيبا براي آن مشاهده مي‌شوند. نژادهاي ماوريك و bullseye يكي از بهترين و قوي‌ترين نژادهاي اين گياه مي‌باشند. اين واريته ها نسبت به ساير گونه‌هاي بنفش‌برگ قوي بوده و در شرايط گرم همواره شكوفه خواهد داد. سري نژادي است كه از طريق بذر پرورش داده مي‎‌شود.

شمعداني

كاشت گل شمعداني

يكي از راه هاي تكثير، قلمه زدن شمعداني است. دقت فرماييد در مورد كاشت بذر شمعداني در راهنماي كاشت بذر شمعداني به‌صورت كامل نوشته‌ايم سعي كنيد به آن روش كاشت كنيد:

۱- سوراخ‌هايي را به‌صورت عريض و با عمق كم  حدود نيم سانتي‌متر حفر كنيد هر حفره حدود دو برابر قطر بذر گل شمعداني باشد.

۲- خاك كوكوپيت يا تركيب پيت ماس را با استفاده از مواد ارگانيك، اصلاح كنيد

۳- به‌آرامي بستر را با آب‌پاش مرطوب كنيد سپس روي آن را يك نايلون سفيد بكشيد سپس در دماي ۲۰ درجه قرار دهيد دقت كنيد دما خيلي مهم است

۴- مدت ۳ الي ۷ روز زمان مي‌برد جوانه‌زني كند دقت كنيد تو اين مدت هر زمان خاك خشك شد با آب‌پاش اسپري كنيد

۵- زماني كه جوانه‌ها ۴ برگي شدند روي نايلون يك سوراخ ايجاد كنيد حالا بستر را كنار پنجره نورگير قرار دهيد دقت كنيد غيرمستقيم باشد

۶- بعد از يك هفته مجدداً سوراخ ديگري ايجاد كنيد اين كار را آن‌قدر در طول زمان انجام دهيد تا گياه به هواي بيرون عادت كند

شمعداني

آبياري

۱- اين گياه به‌سرعت رشد كرده و با توجه به تفاوت‌هايش نسبت به گياهان چوبي، نياز به‌دقت بيشتري در آبياري دارد.

۲- براي نگهداري گل شمعداني حتي‌الامكان صبح‌ها آبياري را انجام دهيد تا از بيماري‌هاي ناشي از آبياري شبانه اجتناب كنيد.

۳- به منظور جلوگيري از پژمردگي گل شمعداني وقتي‌كه گياه شروع به پژمرده‌شدن مي‌كند، به‌آرامي و به‌صورت عميق آبياري كنيد.

۴- تقسيم فرايند آبياري به دو تكه با فاصله چند دقيقه نسبت به هم باعث نفوذ بيشتر آب مي‌شود.

۵- استفاده از آبياري قطره‌اي و شلنگ جذب‌كننده براي آبياري بهينه و صرفه‌جويي در مصرف آن مفيد است.

۶- هيچ‌گاه بيش‌ازحد آب ندهيد، زيرا مشكلات ريشه‌اي ايجاد مي‌كند.

۷- مالچ از تبخير آب در آب‌وهواي داغ و خشك جلوگيري مي‌كند و نرخ آن را كاهش مي‌دهد.

۸- در اقليم‌هاي خشك، يك حلقه خاك دور گياه شكل دهيد تا آب را به مدت طولاني‌تر نگه دارد.

هرس‌كردن

۱- گياهان بلند را مي‌توانيد ببريد يا هرس كنيد تا رشد جديد و قدرتمندانه در آن‌ها تحريك شود.

۲- ساقه‌هاي گياهان گل‌دار و يا برگ‌دار را درست بالاتر از محل رويش برگ‌هاي قديمي هرس نماييد.

۳- جلوي رشد اضافي را بگيريد تا قسمت اصلي گياه رشد قوي‌تري داشته باشد.

۴- براي گل دادن شمعداني گل‌هاي مرده را جدا كنيد تا گل‌هاي جديد به رويش تشويق شوند.

۵- در صورت نياز شاخ‌وبرگ مرده، پژمرده و معيوب را جدا نماييد.

۶- تعدادي از شاخ‌وبرگ‌ها را در حين تعويض گلدان جدا نماييد تا از ميزان فشار وارد بر گياه در ريشه‌ي جديدش بكاهيد.

۷- در انتهاي فصل گياهان را پاك كنيد تا ميزان شكل‌گيري بيماري و آفت در آن‌ها كاهش يافته و ناحيه تميز نگه داشته شود.

۸- از قرار دادن بخش‌هاي بيمار گياه در كمپوست پرهيز كنيد، زيرا خطر انتشار بيماري آن‌ها وجود دارد.

تكثير از بذر

۱- در اوايل فصل بذر را از گياهان بالغ جمع‌آوري كنيد تا گرفتار بيماري‌هاي مربوطه نشده باشند.

۲- بذرها را در گلدان‌ها يا بسته‌هاي برچسب‌دار جاي دهيد (سال جمع‌آوري بذر را روي برچسب‌ها قيد كنيد).

۳- آن‌ها را در محيط خشك و خنك داخلي قرار دهيد.

۴- اگر نگه‌داري طولاني‌مدت مدنظرتان است، آن‌ها را در يخچال نگه داريد.

كودرساني

اكثر گياهان به يك غذاي همه‌منظوره و معمول نياز دارند كه يا مختص به گياهان خاصي است (بر روي بسته‌ي كود درج‌شده) يا عمومي بوده و درصد خاصي از نيتروژن و فسفر و پتاسيم دارد. در اوايل چرخه پرورش گياه به آن كودرساني كنيد؛ اگر گياهتان تابستاني است در فصل بهار و اگر گياهتان زمستاني است، در فصل پاييز اين كار را انجام دهيد. اگر گياهتان برگ‌دار است، از كودي استفاده كنيد كه ميزان نيتروژن بالاتري دارد (اولين عدد در برچسب كود). براي گلدهي شمعداني براي گياهان گل‌دار يا ميوه‌دار، از كودي استفاده كنيد كه فسفر بالاتري دارد (عدد وسطي).
اگر از كود محلول استفاده مي‌كنيد:

۱- همانند دستورالعمل‌هاي روي بسته، كود را مخلوط نماييد.

۲- برگ شمعداني و خاك را با آن خيس كنيد.

۳- عمليات را تكرار كنيد.

اگر از كود دانه‌اي استفاده مي‌كنيد:

۱- مقداري كود همه‌منظوره را به ميزان سبك و در زير ساقه‌ها و شاخ‌وبرگ گياه پخش كنيد.

۲- با آرامي و به‌صورت عميق آبياري كنيد.

براي خريد بذر گل شمعداني و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/11/20 ساعت: ۱۵ توسط:zerafatcom :

گل اختر

گل اختر

گل اختر گونه از گياهان گلدار از جنس Canna است. اين جنس داراي نوزده گونه است. اين گياه از خانواده Cannaceae بومي مناطق استوايي است ولي امروزه در بيشتر مناطق نيمه گرمسيري و معتدل جهان كشت مي‌شود و ارزش زينتي دارد. اين‌گونه داراي شاخ و برگ‌هاي بزرگ و زياد مي‌باشد و به عنوان يك گياه باغي تبديل شده است. نام گل اختر از كلمه سلتيكي آمده و مشتق شده از نيشكر يا ني است.

خصوصيات گياه‌شناسي

از نظر انواع گل اختر بوته گل اختر به بلندي ۷۰ تا ۱۲۰ سانتيمتر با برگ‌هاي خيلي پهن سبز يا سبز مايل به ارغواني است كه از ميان آن ساقه‌هاي متعدد كه منتهي به چندين گل درشت يا خيلي درشت به رنگ‌هاي زرد، قرمز، سفيد، زرد، ابلق ، زردآلويي، زرد طلائي، خال خال يا راه راه مي‌شود بيرون مي‌آيد. آن‌ها مي‌بايست حداقل ۶ تا ۸ ساعت از نور خورشيد به‌طور متوسط در طول تابستان بهره ببريد. گل اختر را يكي از غني‌ترين منابع نشاسته در جهان مي‌دانند.

ريشه گل اختر به شكل ريوم بوده (ريزوم اندامي است كه مواد غذايي ساخته شده در برگ را در خود ذخيره مي‌كند و هر بار كه قسمت هوايي به هر دليل از بين برود گياه مجدداً به كمك مواد ذخيره‌اي ريزوم رشد مي‌كند اما اگر چند بار اين عمل يعني حذف بخش خوابي تكرار شود ذخيره ريزوم هم تمام شده و گياه كلاً نابود مي‌شود) و داراي برگ‌هاي پهن و سرنيزه‌اي به رنگ سبز - ارغواني و بسيار جذاب است كه پس‌زمينه خوبي براي گياه علفي زينتي كه داراي برگ‌هاي شمشيري هستند به شمار مي‌رود.

شرايط محيط رشد و نگهداري

گل اختر نياز به مكان آفتابي، خاك سبك و غني از مواد آلي كه مرتباً مرطوب نگهداشته شده دارد و بهتر است با كود مايع تقويت شود. در اوايل زمستان كه برگ‌هاي گياه خشك و سياه شدند ريزوم ها را از خاك درآورده و آن‌ها را در مكاني خنك درون كمپوست كمي مرطوب نگهداري مي كنند تا چروكيده نشوند. ريزوم ها را در بهار مي‌توان در هواي آزاد كاشت.

گل اختر داراي گل‌هاي متعدد به رنگ‌هاي مختلف است و براي حاشيه كاري و تشكيل تپه گل‌ها يا تك كاري ميان تپه گل يا چمن‌زار قابل‌توجه است . كاشتن اقسام اصلي و اوليه اين گل امروز تقريباً متروك شده و فقط آن‌ها را يا نزد اشخاصي كه مجموعه اي از اقسام مختلف آن را دارند يا در گلكاري هاي درجه دوم و سوم ميتوان ديد، چون گياه اختر طاقت سرماي زمستان را در مناطق سرد و معتدل ندارد به‌مجرد شروع اولين سرما و يخبندان بوته‌هاي آنرا سرما زده برگ‌ها در حالت سبزي پلاسيده و خراب مي‌شوند ، همان زمان بايد ساقه‌هاي آن را از سطح زمين بريده ريشه‌هاي بوته را كه ساقه زيرزميني گوشتي است از خاك بيرون آورده دو سه روز آن‌ها را در محل سايه و هواگير در معرض هوا قرار داد تا رطوبت زيادي خود را از دست بدهند ، سپس آن‌ها را در زير زمين يا انبار خشك و گرمي كه محفوظ از يخ زدن باشد زير ماسه خشك بگذارند .

گل اختر

تكثير گل اختر

پياز گل اختر را در ناحيه كرج آبان ماه از خاك دراورده در محلي كه از سرماي شديد مصون باشد تا آغاز فصل بهار سيلو مي‌كنند برگ‌هاي پهن اختر در اطراف ساقه گل دهنده كه تا ۵/۱ متر رشد و نمو مي‌كنند به‌تدريج در بهار ظاهر مي‌شوند و در تابستان خوشه‌هاي درشت گل اختر به رنگ‌هاي گل اختر قرمز، گل اختر نارنجي، گل اختر زرد، گل اختر بنفش، گل اختر پرگل، گل اختر ابلق  و غيره نمودار مي‌شوند.

راحتترين و بهترين روش نگهداري و انبارداري ريزوم هاي گل اختر به اين صورت است كه ريزوم ها را از ۲۰ سانتيمتري سطح خاك قطع كرده (به دليل آسيب و بيماري‌هاي قارچي ناشي از آن، بالاتر از ريزوم قطع مي‌كنند) و سپس يك گودال به عمق ۷۰ سانتيمتر تا يك متر حفر كرده و داخل آن را ماسه مي‌ريزيم (ماسه قبلاً با قارچ‌كش مخلوط و خشك شده باشد) بعد ريزوم ها را داخل گودال مي‌گذاريم بايد توجه داشته باشيم گودال در محل آبگير قرار نداشته باشد تا آب باران وارد آن نشود بهتر است روي آن را پلاستيك بكشيم.

گل اختر

بخش مناسب براي تكثير گياه اختر يك ريزوم بسيار جوان، فعال و مرتب در حال جوانه زدن است بنابراين مي‌توان با قطعه كردن ريزوم كه يك يا چند جوانه داشته باشد گل اختر را تكثير گردد. ازدياد گل اختر از طريق تقسيم در فصل بهار و كاشت بذر گل اختر در فصل زمستان در دماي ۲۰ درجه سانتي‌گراد يا بيشتر امكان‌پذير است. چون گياه اختر طاقت سرماي زمستان را در مناطق سرد و معتدل ندارد به‌محض شروع اولين سرما و يخبندان بوته‌هاي آن را سرمازده و برگ‌ها در حالت سبزي پلاسيده و خراب مي‌شوند. در فصل بهار ريزوم هاي اختر را درآورده و بهتر است همان زمان ريزومها جدا شوند و سپس كاشته شوند. (قسمتي از ريزوم اختر به همراه يك يا چند جوانه) بايد ساقه اختر را از خاك بيرون آورده و دم هاي آن را از سطح زمين بريده ريشه هاي بوته را كه ساقه زيرزميني گوشتي است در معرض هوا قرار داد تا رطوبت زيادي خود را از دست بدهد و سه روز آن‌ها را در محلي سايه و هواگير قرار دهيد سپس آن‌ها را در زيرزمين يا انبار خشك كه محفوظ از يخ زدن باشد زير ماسه خشك بگذاريد.

خواص گل اختر به طور خلاصه عبارتند از:  درمان سوزاك، قطع بدون دليل عادت ماهانه، خون ريزي بيني، جمع شدن آب زير پوست، از بين بردن ورم، تصفيه خون، ادرارآور تب و تعريق بدن.

براي خريد بذر گل اختر و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/11/13 ساعت: ۱۳ توسط:zerafatcom :

گل آليسوم

آليسوم

مبدأ گل آليسوم نواحي مديترانه و جزاير قناري است. افزون بر رقم‌هاي يك‌ساله كه بيشتر در گل‌كاري كشت و كار مي‌شوند، چندساله آن‌هم وجود دارد. ارتفاع حدود 20 سانتي‌متر يا كمتر است و گسترش به نسبت وسيعي دارد. انشعابات گياه زياد بوده و هر انشعاب به خوشه‌اي از گل ختم مي‌شود. گياه در مرحله گلدهي به‌صورت فرشي از گل، زمين را مي‌پوشاند. گونه‌هاي مختلفي از گل آليسوم وجود دارد كه گونه maritime L داراي گل‌هايي به رنگ آليسوم سفيد، آليسوم زرد ، آليسوم بنفش و آليسوم الوان است و به نام مرواريد خوانده مي‌شود. گل‌هاي مرواريد، كوچك و داراي 4 گلبرگ بوده و به‌صورت خوشه‌اي است كه اين خوشه به‌تدريج رشد مي‌كند و در بالاي آن گل‌هاي تازه باز مي‌شوند. مناسب كاشت در حاشيه‌ها، سبدهاي آويزان، بالكن و باغ‌هاي صخره‌اي است. اين گل عطر فوق‌العاده زيادي داشته و در ساعات اوليه روز يك گلدان از آن مي‌تواند فضاي زيادي را معطر كند. كاشت بذر گل آليسوم بسيار آسان بوده و براي گلدان، آويز، باغچه بسيار مناسب و زيبا است.

آليسوم

كاشت بذر گل آليسوم

طول عمر: يك‌ساله يا دوساله (در انتهاي دوره رشد بذر داده و بذرها دوباره شروع به رشد مي‌كنند)

زمان مناسب كاشت: اواخر زمستان تا اوايل بهار

خاك مناسب: خاك نيمه سبك با زهكشي مناسب و غني با كمپوست و كود حيواني

نور مناسب: نور زياد و محل آفتاب‌گير

رطوبت و آبياري مناسب: آبياري متوسط (اوايل رشد به‌اندازه‌اي كه پاي گياه خشك نشود و براي گياه بالغ هنگامي آبياري انجام گيرد كه پاي بوته كامل خشك باشد. آبياري زياد باعث پوسيدگي ريشه و زردي برگ و از بين رفتن گياه مي‌شود).

زمان گلدهي: اواسط بهار تا اواخر پاييز

دوره گلدهي: دوره گلدهي گل آليسوم طولاني بوده و بعد از كاشت بهاره در اواخر بهار شروع به گلدهي مي‌كند و تا قبل از يخ‌بندان به گلدهي ادامه مي‌دهد.

دما مناسب: به دماي پايين محيط مقاوم است.

كاشت و تكثير: خاك مناسب با ميزان كمپوست و كود حيواني مناسب را آماده كرده، بذر گل آليسوم را روي بستر ريخته و مقداري خاك بر روي بذرها بپاشيد و سپس خاك را كمي مرطوب نماييد.

دوره رشد: 50 تا 60 روز تا رشد كامل و گلدهي

كوددهي: آليسوم نياز كودي خاصي ندارد ولي براي افزايش گلدهي و عملكرد بهتر است از كود ورمي كمپوست و كودهاي آلي و ارگانيك و در صورت تمايل از كودهاي مكمل و كود گلدهي يا كود كامل (20، 20، 20) استفاده شود.

هرس: بعد از اتمام فصل گلدهي بوته از كف يا از 10 سانتي زمين قطع شود تا بعد از فصل سرما.

آليسوم

براي خريد بذر گل آليسوم و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/11/7 ساعت: ۱۱ توسط:zerafatcom :

گل داوودي

گل داوودي

گل داوودي گياهي علفي با ارقام و گونه‌هاي مختلف كه به شكل گلداني، كشت در باغچه و يا به‌عنوان شاخه بريده استفاده مي‌گردد. گل‌هاي داوودي تنوع بالايي دارند؛ اما بايد توجه داشت كه همه آنها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ يك گروه گل‌هاي باغي هستند كه مي‌توان در فضاي سبز كشت نمود چون در فصل سرما اگرچه اندام هوايي‌شان از بين مي‌رود اما اندام زيرزميني آن زنده مانده و در بهار دوباره گياه جوانه ميزند به همين دليل اكثراً چندساله هستند. گروه دوم داوودي‌هاي نمايشگاهي هستند كه حساس بوده و شرايط گلخانه‌اي براي رشد را نياز دارند و معمولاً در گل‌فروشي‌ها استفاده مي‌گردند. گل‌هاي داوودي يا تك‌رنگ هستند و يا الوان كه در يك بوته رنگ‌هاي مختلف ديده مي‌شود.

گل داوودي الوان از گياهان زيبا و زينتي است كه گل‌هاي آن در انواع گل داوودي اعم از گل داوودي قرمز، گل داوودي سفيد، گل داوودي زرد، گل داوودي بنفش و … ظاهر مي‌ شود و به هنگام شكفتن منظره زيبايي را پديد مي‌آورد. اين گياه داراي 200 گونه مختلف يك‌ساله، چندساله، گلخانه‌اي و … است. داراي برگ‌هاي سبز تيره مي‌باشد. در فصل سرما اندام‌هاي هوايي گياه از ميان مي‌رود ولي اندام‌هاي زيرزميني اين گياه زنده مي‌مانند و در فصل بهار دوباره سبز مي‌شود. اگر گل‌هاي يك گياه در يك بوته بيش از يك رنگ باشد به آن الوان گفته مي‌شود. قابليت كشت در حياط خانه، فضاي سبز و … را دارد. با گل داوودي الوان زيبايي را به محيط زندگي خود هديه بدهيد.

گل داوودي

كاشت

زمان مناسب كاشت بذر گل داوودي اواسط بهار است. ساده‌ترين تركيب خاك مناسب براي كاشت گل داوودي عبارت است از: خاك باغچه 60 درصد، ماسه 20 درصد و كود حيواني 20 درصد اين موارد با هم خوب تركيب شود. اگر قصد كاشت زياد و توليد اين گل را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد، سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذرها را روي خاك بپاشيد سپس بهتر است روي آن حدود نيم سانتيمتر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد. اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از اين روش زير استفاده كنيد. در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود نيم سانتيمتر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به‌آرامي با آبپاش آب بدهيد.

گل داوودي

اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كمپوست استفاده نماييد و اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي‌اي كه استفاده مي‌كند چندساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به‌هيچ‌عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد. بعدازاينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود 5 تا 8سانتيمتر رسيدند آنها را از خزانه درآورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آنها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها را درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

براي خريد بذر گل داوودي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/10/23 ساعت: ۱۷ توسط:zerafatcom :

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس يا آمارانتوس تاج خروس گونه خوشه‌هايي از برگ‌هاي جديد و داراي رنگ صورتي و قرمز بر روي ساقه‌هاي بلند آمارانتوس مشاهده مي‌شوند. اين گياه يك‌ساله به‌واسطه رنگ‌هايش در باغچه‌ها كاشته مي‎شود و ريشه در بخش‌هاي استوايي قاره آسيا دارد. اكثراً آن را به‌عنوان يك سبزيجات برگ‌دار مي‌كارند. اين گياه كه سريع رشد مي‌كند و گرما را دوست دارد، برگ‌هاي بيضوي يا تخم‌مرغي‌ شكل دارد كه بر روي ساقه‌هايي شق مي‌رويند. اين رقم از گياه تاج خروسي از تابستان تا فصل سرما مشاهده مي‌شود. در فصل تابستان، خوشه‌هاي فوق‌العاده‌اي از گل‌هاي سبز و قرمزرنگ بر روي نوك ساقه‌ها و در محل تلاقي ساقه با برگ مي‌رويند. كپسول‌هاي كوچكي كه حاوي يك دانه قهوه‌اي يا مشكي هستند ايجاد شده و در پي آن‌ها گل‌ها ظاهر مي‌شوند. گاهي اوقات همين دانه‌ها روي زمين افتاده و به‌صورت خودكار يك گياه جديد را به وجود مي‌آورند.

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس يا تاج خروس گونه در خاك غني و داراي زه‌كشي خوب بهترين عملكرد را دارد. بهتر است كه پس از گرم‌شدن خاك آن را در محيط بيرون بكاريد. البته مي‌توانيد كمي زودتر و در گلخانه گرم نيز كار كاشت را آغاز كنيد. گياهان بالغ در برابر خشكي مقاوم بوده اما اگر آبياري منظم برايشان صورت بگيرد، رشد و گل‌دهي بهتري دارند. اين گياه يك‌ساله در مناطق نيمه‌گرمسيري و گرمسيري رشد مي‌كند. برگ‌هاي خودنما و چهره گرمسيري و روشن اين گياه مي‌تواند نماي زيبايي را به منظره‌ها بدهد. همچنين وجود اين برگ‌ها در سالاد نيز بر زيبايي آن مي‌افزايد. آمارانتوس پابلند الوان، آمارانتوس ابلق، آمارانتوس نخلي قرمز، آمارانتوس زرد از جمله انواع گل آمارانتوس هستند.

نحوه كاشت بذر

تركيب خاك مناسب براي كاشت بذر آمارانتوس عبارت است از ۶۰ درصد خاك باغچه، ۲۰ درصد ماسه و ۲۰ درصد كود حيواني. اگر قصد كاشت گل آمارانتوس را داريد بهتر است در زمين يك كرت با اين تركيب خاك آماده كنيد. سپس سطح خاك را خوب صاف كنيد قبل از پاشيدن بذرها سطح خاك را خوب آب بدهيد و بعد بذر گل آمارانتوس را روي خاك بپاشيد. بهتر است روي آن حدود نيم سانتي­متر كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد با آبپاش آب بدهيد. اما اگر مقدار كمي از اين بذر را تهيه كرديد و براي باغچه خود و يا به مقدار چند تا گلدان مي‌خواهيد پرورش بدهيد از روش زير استفاده كنيد.

در اين روش خزانه شما بايد كوچك باشد. ابتدا يك سبد پلاستيكي ميوه يا گلداني با دهانه بزرگ ولي عمق كم تهيه كنيد. گلدان و يا سبد را از خاكي كه در بالا تركيب آن گفته شد پر كنيد و خاك را خوب آب بدهيد تا خاك نشست خود را بكند. حالا بذرها را روي سطح خاك بپاشيد سپس حدود نيم سانتي­متر روي بذرها كود دامي كاملاً پوسيده سرند شده بريزيد و مجدد به آرامي با آبپاش آب بدهيد. اگر كود دامي در دسترس شما نبود مي‌توانيد از ورمي كومپوست استفاده نماييد و اگر هر دو اين‌ها در دسترس نبود از همان خاكي كه تركيب كرديد براي روي بذرها استفاده نماييد (اما بهتر است از كود دامي استفاده كنيد تا جوانه‌ها به‌خوبي رشد كرده و قوي شوند) حتماً كود دامي كه استفاده مي‌كنيد چندساله، كهنه، پوسيده، خشك و سرند شده باشد. به‌هيچ‌عنوان از كود دامي تازه استفاده نكنيد. بعد از اينكه جوانه‌هاي گياه موردنظر به حدود ۵ تا ۸ سانتي­متر رسيدند آن‌ها را از خزانه در آورده و در جاي اصلي بكاريد. برخي‌ها بذر را روي محلي كه موردنظرشان هست مي‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما اين روش درست نيست دليلش اين است كه زمان بذرپاشي بذرها نامنظم روي زمين ميافتند و وقتي سبز مي‌شوند خيلي از آن‌ها ممكن است كنار هم سبز بشوند اما زماني كه بذرها رو درون خزانه بكاريد بعد مي‌توانيد به‌صورت منظم بوته‌هاي اين گل را به هر طريقي و به هر فاصله‌اي كه مي‌خواهيد بكاريد.

به اين نكته هم حتماً توجه شود كه هيچ‌وقت اقدام به نگهداري گل و گياهان بيروني در منزل نكنيد چون درون منزل نور و تهويه هواي كافي براي رشد گياهان و درختان بيروني وجود ندارد حتي كاشت بذر هم ممكن است با مشكل مواجه شود در كل اگر مكاني براي كاشت بذر نداريد و مجبور هستيد كه در منزل اين كار را بكنيد بهتر است گلدان خزانه را روي پنجره جنوبي بگذاريد تا نور كافي به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گياهاني كه بيروني هستند آن‌ها را به بيرون از خانه انتقال بدهيد اگر (به بيرون انتقال ندهيد ساقه‌ها دراز شده و كم‌كم از بين مي‌رود).

گل آمارانتوس

براي خريد بذر گل آمارانتوس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/10/21 ساعت: ۱۰ توسط:zerafatcom :

كاكتوس هاماتو

هاماتو كاكتوس

كاكتوس هاماتو يكي از انواع كاكتوس‌ ها است كه گاهي اوقات از پايه كاكتوس‌هاي جديدي توليد مي‌كند. اين كاكتوس بومي جنوب تگزاس و مكزيك شمالي است. كاكتوس هاماتو گل‌هاي زرد زرق و برق‌دار بسيار زيبايي به قطر ۳ تا ۷ سانتي‌متر در بالاي ساقه ايجاد مي‌كند، درواقع اين كاكتوس يك كاكتوس گل‌دار بسيار جذابي است. كاكتوس هاماتو به توليد گل‌هاي زيبا و معطر معروف است. ساقه كاكتوس هاماتو كروي يا استوانه‌اي شكل است و به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتي‌متر رشد مي‌كند. در سطح كاكتوس برآمدگي‌ها يا آرئول‌هاي مارپيچي به طول ۵ تا ۱۴ ميلي‌متر و عرض ۲ تا ۷ ميلي‌متر وجود دارد كه در لبه اين برآمدگي‎ها خارهاي كوچك و نازكي به اندازه ۱ تا ۳ سانتي‌متر ديده مي‌شود. بين آرئول‌ها ۱۵ ميلي‌متر فاصله وجود دارد.

http://zerafat.com/1318-%D8%A8%D8%B0%D8%B1-%D9%87%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA%D9%88-%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B3

ريشه كاكتوس هاماتو فيبري و بلند مي‌باشد. ميوه كاكتوس هاماتو، ميوه‌هاي قرمز كروي يا بيضي شكل به اندازه ۸ تا ۱۱ ميلي‌متر توليد مي‌كند كه پوست ميوه‌ها بعد از بلوغ شكاف مي‌خورند. كاكتوس هاماتو به خوبي گل مي‌دهد، حتي زماني كه جوان است و در تمام طول تابستان گل‌هاي زيادي توليد مي‌كند. اين گونه به‌خوبي و آساني رشد مي‌كند و رشد بسيار خوبي در گلدان دارد و براي نگهداري در خانه و بالكن بسيار مناسب است. زماني كه به گل‌دهي مي‌رسد به مراقبت و نگه‌داري بسيار كمي نياز دارد. كاكتوس هاماتو در خاك‌هاي غني با زهكشي خوب با آفتاب كامل در تمام طول سال به‌خوبي رشد مي‌كند (اما در تابستان بهتر است در يك مكان سايه آفتاب باشد). كاكتوس هاماتو در يك گلدان داراي سوراخ زهكشي كه با خاك كاكتوس پر شده است به خوبي رشد مي‌كند.

خاك كاكتوسي كه براي كاشت كاكتوس هاماتو استفاده مي‌شود نبايد مقدار زيادي هوموس داشته باشد. براي داشتن بهترين رشد بايد به‌طور مرتب به گياه آب داده شود. هفته‌اي يك بار آب براي كاكتوس هاماتو كافي است. زماني كه گياه در معرض نور خورشيد است نبايد بدنه كاكتوس خيس شود. در صورتي كه بدنه كاكتوس مرطوب باشد و در معرض نور خورشيد قرار بگيرد باعث ايجاد زخم، عفونت قارچي و يا حتي مرگ كاكتوس مي‌شود. بايد به‌خوبي از گياه مواظبت شود تا از تشكيل كپك‌هاي ريز در نزديكي آرئول‌ها جلوگيري گردد. كاكتوس هاماتو در طول زمستان در دماي ۵ درجه سانتي‌گراد خشك مي‌شود. براي حفظ گياه سالم‌تر بايد گياه در دماي زير ۵ درجه سانتي‌گراد قرار نگيرد. ولي با توجه به زيستگاه طبيعي آن، كاكتوس هاماتو مي‌تواند در دماي ۷- درجه سانتي‌گراد نيز زنده بماند.

هاماتو كاكتوس

تكثير كاكتوس هاماتو از طريق بذر كاكتوس يا قلمه كاكتوس صورت مي گيرد. بذرها روش معمول براي توليد كاكتوس هاماتو مي‌باشند. اين كاكتوس به‌آساني از طريق بذر رشد مي‌كند. براي روش كاشت كاكتوس هاماتو بذرها را مي‌توان در بهار يا تابستان در گلدان‌هاي حاوي خاك كاكتوس كاشت. گلدان بايد داراي سوراخ زهكشي باشد. همچنين خاكي كه براي كاشت استفاده مي‌شود بايد غني بوده و زهكشي خوبي داشته باشد. بذرها را در سطح خاك قرار دهيد و با لايه بسيار نازكي شن، بذر كاكتوس هاماتو را بپوشانيد. سپس خاك را مرطوب كنيد و يك شيشه روي گلدان قرار دهيد تا رطوبت حفظ شود. گلدان را تا زمان جوانه‌زني در يك مكان گرم قرار دهيد و خاك را مرطوب نگه‌داريد ولي از خيس شدن خاك پرهيز كنيد. بعد از جوانه‌زني شيشه را برداريد تا گياه بتواند نور و هوا دريافت كند. نهال‌ها را مي‌توان بعدازاين كه كمي رشد كردند در گلدان‌هاي جداگانه كاشت.

كاكتوس ريشه‌هاي بسيار بلندي دارد كه به كمك آن‌ها مي‌تواند آب موردنياز را در خود ذخيره كند. شايد بتوان گفت اين بزرگ‌ترين تفاوت كاكتوس با ساير گياهان است. از نظر شرايط نگهداري كاكتوس هاماتو اگر شما در خانه گياه كاكتوس داريد دقت كنيد درون خاك كاكتوس بايد از شن و سنگريزه نيز استفاده كنيد. همچنين به خاطر داشته باشيد اين گياه به نور زياد احتياج دارد و بايد در محيطي گرم قرار بگيرد. از ديگر نكاتي كه بايد به آن توجه كنيد آبياري كاكتوس است. به خاطر داشته باشيد كاكتوس نسبت به ساير گياهان بايد با فاصله زماني طولاني‌تري آبياري شود. البته آبياري كاكتوس بايد با توجه به نوع آن، فصل، گرماي محيط و اندازه گياه تعيين شود. با در نظر گرفتن همه اين موارد و از آنجا كه امروزه كاكتوس‌ها در اندازه‌هاي مختلف ارائه و فروخته مي‌شوند، مي‌توانيد با توجه به فضاي خانه خود، تعدادي از اين گياه را در نقاط مختلف نگهداري كنيد. گلدان‌هاي رنگي و كوچك كاكتوس به‌خوبي مي‌توانند پشت پنجره، روي ميزهاي كنار ديوار و كنار قاب عكس‌هاي روميزي قرار بگيرند و جلوه‌اي خاص به اتاق، سالن و خانه شما بدهند.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/9/19 ساعت: ۰۷ توسط:zerafatcom :

خردل قرمز

خردل قرمز

يكي از گونه‌هاي زيباي خردل كه ظاهري زيبا دارد خردل قرمز است كه قابليت كاشت در حياط خانه، بالكن پشت‌بام و … را دارد. خردل قرمز گياهي علفي و يك‌ساله است كه همچون سبزي خوراكي به‌صورت خام، آشپزي و تهيه سالاد و … استفاده مي‌شود. از طريق بذر تكثير مي‌شود.ارتفاع اين گياه متغير و بين 40 تا 50 سانتيمتر است. رشد سريعي دارد و در بيشتر مناطق رشد مي‌كند و از ارزش غذايي بالايي برخوردار است. برگ خردل قرمز اين گياه بزرگ با شيارهاي عميق و دندانه‌دار هستند كه به هنگام برداشت مي‌توانيد گياه را به‌صورت كامل يا برگ برگ به اندازه مصرف خود برداشت كنيد. از اين گياه به‌صورت تازه خوري و خام، براي تهيه سالاد و همچنين آشپزي و … استفاده مي‌شود كه سرشار از ويتامين ث و آ است كه مقادير زيادي كلسيم به همراه دارد.

برگ‌هاي اين گياه همان‌طور كه از نامش پيداست به رنگ سبز مايل به قرمز و زرشكي است. در بيشتر مناطق رشد مي‌كند. اين گياه رشد سريعي دارد و پس از گذشت دو تا سه ماه قابل‌برداشت و استفاده مي‌شود. از ساقه و برگ اين گياه استفاده‌هاي مختلفي مي‌شود. طعمي همچون سبزي و كاهو تازه دارد كه به دليل داشتن رنگ متفاوت براي تزئين نيز استفاده مي‌شود.

خردل گياهي است از تيره شب‌بوييان كه نام علمي آن Sinapis arvensis است. خردل در اصل بومي اروپا است ولي در سراسر شمال آمريكا نيز بومي‌شده است. خردل از جمله گياهان دارويي است كه علاوه بر مصرف دارويي به‌عنوان ادويه در غذاها كاربرد دارد. در طب سنتي قديم از اين گياه استفاده مي‌شده است. تاريخچه استفاده از اين گياه به 2000 سال پيش برمي‌گردد. داراي بوي مطبوعي است طوري كه فضا را عطرآگين مي‌كند. اين گياه داراي برگ‌هاي تخم‌مرغي شكل و دندانه‌دار كه دندانه‌هاي بسيار ريز به رنگ سياه شفاف و به تعداد بسيار زياد در هر پايه به وجود مي‌آورد. لپه‌ها كليوي شكل و بدون پرز، اولين برگ‌هاي حقيقي چماقي شكل، در رأس گرد، حاشيه آن كمي لوبدار و داراي دندانه‌هاي نامنظم بوده و سطح فوقاني برگ و دم برگ آن‌ها پرزدار است. خردل وحشي، گياهي علفي، يك‌ساله، ايستا، به ارتفاع 30 تا 60 سانتيمتر (گاهي بيشتر) است كه توسط بذر تكثير مي‌يابد. ساقه آن منشعب و در بخش‌هاي پائين كرك دار است. برگ‌هاي بالايي كامل، بدون بريدگي و دم برگ هستند. درحالي‌كه برگ‌هاي پائيني داراي بريدگي‌ها عميق بوده و لوب انتهايي آن نيز بزرگ‌تر است. اين برگ‌ها دم برگ دارند و طول آن‌ها بالغ بر 20 سانتيمتر مي‌شود. ريشه‌هاي اين گياه گسترش افقي و عمودي زيادي دارند.

خردل قرمز

كاشت

خردل از طريق بذر خردل قرمز تكثير مي‌شود. بذر را از ميوه اين گياه مي‌گيرند. براي كشت بذري پس از آماده نمودن سطح مورد كشت، بذرهاي خردل را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خيس كنيد. سپس در سطح مرطوب و نرم بكاريد و آبياري كنيد. توجه داشته باشيد كه تا زمان جوانه‌زني بايد سطح خاك همواره مرطوب باشد. پس از مدتي گياه جوانه مي‌زند و رشد خود را آغاز مي‌كند. اين گياه رشد سريعي دارد، طوري كه بعد يك تا دو ماه پس از كاشت آماده برداشت مي‌شود. فاصله كاشت اين گياه بين 8 تا 10 سانتي‌متر است. بذر خردل را در عمق 8 ميلي‌متري بكاريد. گياه خردل براي رشد به خاك حاصلخيز و غني نياز دارد. از جمله گياهان مناطق معتدل و گرمسيري است كه براي رشد به دماي بين 15 تا 25 درجه سانتي‌گراد نياز دارد. يك ماه پس از كاشت بذر شروع به گلدهي مي‌كند. گياه خردل قرمز به آبياري متوسط و منظمي نياز دارد. همچنين براي رشد به نور زياد خورشيد نياز دارد، در برابر سايه جزئي نيز مقاوم است. روزانه به 4 تا 6 ساعت نور خورشيد نيازمند است.

خواص خردل

سس خردل قرمز يكي از افزودني‌هاي محبوب است كه با ساندويچ، همبرگر و هات‌داگ مصرف مي‌شود. به‌علت خاصيت ضدباكتري خردل لازم نيست در يخچال نگهداري شود زيرا باكتري‌هاي مضر در آن رشد نخواهند كرد. البته اگر در يخچال نگهداري نشود تندي خود را سريع‌تر از دست مي‌دهد و بهتر است در جاي بسته، تاريك و خنك نگهداري شود. اگر خردل قرمز براي مدت زيادي خارج از يخچال بماند ممكن است طعم تلخ‌تري بگيرد. خردل قرمز منبع غني از بسياري از مواد معدني مفيد براي سلامت بدن است. كلسيم، منگنز، مس، آهن، سلنيوم و روي، برخي از اين مواد معدني هستند كه در دانه خردل به‌وفور وجود دارند. كلسيم به ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها كمك مي‌كند. خردل حاوي مقادير زيادي سلنيوم و امگا 3 است. فرآورده‌هاي خردل و روغن خردل به‌طور مؤثر براي قرن‌ها به‌منظور كاهش فشارخون بالا و جلوگيري از تصلب شرايين مورداستفاده قرار گرفته‌اند. آن‌ها همچنين به بهبود ايمني بدن كمك كرده و به مبارزه با بي‌خوابي كمك مي‌كنند. دانه‌هاي خردل در درمان مسائلي مانند اضطراب، اختلالات رواني، اثرات تنش و افسردگي، برونشيت، اختلالات جنسي، نشانه‌هاي يائسگي و بسياري مشكلات ديگر مفيد هستند.

منگنز توسط بدن به‌عنوان يك عامل موردنياز براي ساخت آنتي‌اكسيدان استفاده مي‌شود. مس در توليد سلول‌هاي قرمز خون موردنياز است. آهن نيز براي تشكيل گلبول‌هاي قرمز خون و سوخت‌وساز سلولي مورداستفاده قرار مي‌گيرد. دانه خردل همچنين مزايا و خواص ضد سرطان و ضدالتهابي دارد. به‌عنوان يك منبع بسيار خوب از سلنيوم و منيزيم، دانه‌هاي خردل، مي‌توانند التهاب را كم كرده و علائم بيماري‌هايي مانند آرتريت روماتوئيد يا آسم را كاهش دهند. دانه‌ها همچنين حاوي موادي به نام ايزوتيوسيانيت‌ها هستند كه داراي اثرات ضد سرطان‌اند. از زمان‌هاي قديم خواص ملين دانه‌هاي خردل، به‌عنوان بهترين مزيت آن‌ها در نظر گرفته شده است. امروزه اين داروي گياهي همچنين براي اثرات ضد قارچي و ضدعفوني‌كننده‌اش نيز ارزشمند شناخته مي‌شود. محصولات توليدشده از خردل همچنين براي سرعت بخشيدن به سوخت‌وساز بدن و در نتيجه براي بهبود عملكرد سيستم گوارشي مورداستفاده قرار مي‌گيرند. جالب توجه است كه بدانيد دانه خردل ترشح بزاق را تحريك كرده و اشتها را بهبود مي‌بخشد. يكي ديگر از مزاياي مهم دانه‌هاي خردل، كاهش دفعات حملات ميگرني است، به اين منظور بايد پوست سر خود را با روغن خردل ماساژ دهيد؛ اين كار كيفيت مو‌هايتان را نيز به‌طور قابل‌توجه بهبود بخشيده و از ريزش مو جلوگيري مي‌كند.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/9/17 ساعت: ۰۷ توسط:zerafatcom :

ذرت

ذرت.

ذرت يا جواري يكي از غلات مهم است. منشأ آن قاره آمريكا است و پس از گندم بيشترين اراضي كشاورزي جهان به ذرت اختصاص دارد. ذرت سرشار از مواد مغذي موردنياز براي بدن بوده و نيز منبع خوبي از فيبر محسوب مي‌شود و سرشار از كالري است. ذرت تا قبل از سال ۱۴۹۲ ميلادي (سال كشف آمريكا) در قاره آسيا، اروپا و آفريقا به‌عنوان يك گياه زراعي شناخته‌شده نبود؛ اما  گياه ذرت را از قرن‌ها پيش در آمريكاي مركزي مي‌شناختند و توسط مردم سرخ‌پوست آمريكا كشت مي‌شد. به همين سبب نام لاتين ذرت از يكي از طوايف سرخ‌پوست بنام Marisi Mahig گرفته شده است. نام اين گياه در زبان انگليسي Maize يا corn در زبان عربي ذرت و بلال است. در فرهنگ دهخدا آمده نام فارسي اين گياه در گويش خراساني جواري است ولي واژه عربي آن ذرت هم بكار برده مي‌شود. فرهنگ معين هم‌جواري را برابر با ذرت و بلال معرفي كرده است.

ذرت شيرين نوعي ذرت است كه ميزان قند بالايي دارد. ذرت شيرين درنتيجه جهش برگشتي در ژن‌هايي كه در درون‌دانه تبديل قند به نشاسته را كنترل مي‌كنند به وجود آمده است. ذرت شيرين بايد به‌صورت نارس چيده شده و نه به‌عنوان غلات بلكه به‌عنوان سبزي آماده شده و مصرف شود. ازآنجايي‌كه مرحله رسيدن ذرت به تبديل قند آن به نشاسته مربوط است، ذرت شيرين در انبار نمي‌ماند و بايد به‌صورت تازه قبل از اينكه دانه‌هاي آن سفت و نشاسته‌دار شود، خورده شده، كنسرو يا منجمد شود.

كاشت و نگهداري

براي كاشت گلداني بايد گلداني با سايز بزرگ را انتخاب نماييد، گلدان‌ها را بعد از رشد بايد در مكاني گرم و آفتاب‌گير قرار دهيد. محل موردنظر در روز حداقل بايد ۶ تا ۷ ساعت نور خورشيد را داشته باشد. بذر ذرت شيرين را ۲۴ ساعت در آب خيس كنيد و در دماي ۲۰ تا ۳۰ درجه آن‌ها را در عمق ۲ تا ۵ سانتي‌متري خاك بكاريد و منتظر سبز شدن آن‌ها شويد. چون در عمق كم كاشته مي‌شوند نبايد اجازه دهيد رطوبت سطحي خاك خشك شود و تا قبل از جوانه‌زني مرتب خاك را آبياري كنيد. خاك مناسب براي كاشت ذرت خاكي است كه رطوبت را حفظ كند و سنگين باشد. البته زهكشي مناسبي نيز داشته باشد تا ريشه ذرت از بين نرود.

بهتر است خاك پاي بوته‌ها هميشه مرطوب باشد. در هنگام تشكيل دانه‌ها و رشد ذرت بلال نيز بايد آبياري به‌طور منظم و زياد انجام شود تا كيفيت و تراكم دانه‌ها بالا باشد. اگر گلدان‌ها را در منطقه‌اي قرار داده‌ايد كه بادخيز است مي‌توانيد براي استحكام بوته يك چوب يا ميله در كنار بوته ببنديد. ذرت در انواع آب‌وهوا رشد مي‌كند و گرمادوست است و هواي گرم در كيفيت محصول مؤثر است. ذرت در هر خاكي نيز رشد خوبي دارد. معمولاً در خاك‌هاي لومي سنگين و رسي كاشت مي‌شود تا نياز به آب كمتري داشته باشد. آبياري و رطوبت نيز موارد مهمي هستند كه در كيفيت و ظاهر و توليد دانه‌هاي با كيفيت و تراكم دانه‌ها مؤثر است. نياز آبي ذرت در زمان توليد دانه و گرده‌افشاني زيادتر مي‌شود و كم‌آبي باعث عدم تشكيل دانه‌ها در قسمت‌هايي از ذرت شده و تراكم دانه‌ها را نامنظم مي‌كند، به‌طوركلي نسبت به كم‌آبي واكنش بدي نشان مي‌دهد.

براي كاشت ذرت در مزرعه معمولاً بعد از رفع سرماي بهاره تا اواخر مرداد به دو روش زير در فضاي باز مي‌كارند:

روش خطي: فاصله بين رديف‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ سانتي‌متر و فواصل بوته‌ها ۲۰ تا ۳۰ سانتي‌متر.

روش پشته‌اي: فاصله پشته‌ها ۱۰۰ سانتي‌متر و در هر پشته ۵ عدد بذر ذرت قرار مي‌دهد (كه معمولاً بعد از رشد بوته‌هاي ضعيف را حذف مي‌كنند).

ارزش تغذيه‌اي ذرت

از نظر كالري ذرت به‌طوركلي ۱۰۰ گرم ذرت زرد و پخته، ۹۶ كالري دارد. به‌علاوه، ذرت، ۷۲ درصد آب، ۲۱ گرم كربوهيدرات، ۲.۴ گرم فيبر، ۳.۴ گرم پروتئين و ۴.۵ گرم فروكتوز و ۰.۲ گرم لاكتوز دارد. همچنين، ذرت، فقط ۱.۵ گرم چربي به شما مي‌دهد كه شامل ۰.۲ گرم چربي اشباع، ۰.۵۷ گرم چربي تك غيراشباع، ۰.۶ گرم چربي چند غيراشباع، ۰.۰۲ گرم اسيد چرب امگا ۳ و ۰.۵۹ گرم اسيد چرب امگا ۶ است. به‌علاوه، ذرت، ويتامين‌ها و مواد معدني زيادي را برايتان فراهم مي‌كند. به‌هرحال، هر نوع ذرت، ويتامين‌ها و مواد معدني مختلفي را تأمين مي‌كند. براي مثال پاپ كورن، حاوي منگنز، فسفر، منيزيم، روي و مس است درحالي‌كه ذرت شيرين داراي اسيد پانتوتنيك، فولات، ويتامين B۶، نياسين و پتاسيم است. واقعيت اين است كه ذرت، نسبت به بسياري از دانه‌هاي غلات، تركيبات آنتي‌اكسيداني بيشتري دارد. اين تركيبات آنتي‌اكسيداني شامل زئازانتين، لوتئين، آنتوسيانين، اسيد فروليك و اسيد فيتيك مي‌شوند.

خواص ذرت

۱. سرشار از كربوهيدرات

يكي از خواص معمول ذرت براي سلامتي، سرشار بودن آن از كربوهيدرات است. همان‌گونه كه قبلاً گفته شد، ذرت، مقادير بالايي كربوهيدرات دارد زيرا تقريباً ۸۲ درصد كالري را تأمين مي‌كند؛ بنابراين زماني كه نصف فنجان ذرت را مصرف مي‌كنيد، تقريباً ۸۰ كالري دريافت مي‌كنيد. به دليل گفته‌هاي بالا، ذرت، راهي عالي براي افرادي است كه قصد اضافه وزن دارند. البته اگر به روش مناسبي مصرف شود.

۲. مواد شيميايي گياهي

درست مانند آنچه كه در بالا گفته شد، ذرت، حاوي مواد شيميايي گياهي آنتي‌اكسيداني است كه بسته به نوع ذرت، متغير است. علاوه بر اين، ذرت بنفش، ماده‌ ويژه‌اي بنام اسيد پروتوكاتكوئيك دارد كه مي‌تواند مانند يك آنتي‌اكسيدان قوي عمل مي‌كند، درحالي‌كه ذرت آبي، داراي خواص آنتوسيانين فراوان است. همچنين، ذرت زرد، مقادير بالايي كارتنوئيد دارد كه داراي حجم بالايي زئانتين و لوتئين است. به‌علاوه اسيد فروليك، يك آنتي‌اكسيدان طبيعي است كه معمولاً در گياه موجود است و مي‌تواند به مهار راديكال‌هاي آزاد مضر كمك كند. آيا مي‌دانستيد ذرت، اين نوع اسيد را به مقدار فراوان دارد كه مي‌تواند در هنگام پخت تا ۹۰۰ درصد افزايش يابد؟

بنابراين افزودن ذرت به رژيم غذايي، راه خوبي براي سلامتي است. به‌هرحال، شما بايد به خاطر داشته باشيد كه ذرت داراي اسيدهاي چرب نيز هست؛ بنابراين، افرادي كه در خطر ابتلا به بيماري قلبي عروقي هستند، نبايد زياد ذرت مصرف كنند. به‌علاوه زماني كه اين افراد، روغن ذرت يا ذرت تازه زيادي مصرف كنند، وضعيت آن‌ها بدتر شده يا ممكن است دچار افزايش وزن شوند. به‌اين‌ترتيب گفته مي‌شود بهتر است براي بهره‌مند شدن از حداكثر فوايد سلامتي، مقدار مناسبي ذرت را مصرف كنيد.

۳. مو و پوست سر را بهبود مي‌بخشد

يكي از خواص شگفت‌انگيز ديگر ذرت براي سلامتي، بهبود مو و پوست سر است. براي داشتن موي نرم و صاف، چرا مصرف روغن ذرت را امتحان نمي‌كنيد؟ ذرت، همچنين مي‌تواند تعادل مناسبي ميان اسيدهاي چرب امگا ۳ و امگا ۶ ايجاد كند. همان‌گونه كه مي‌دانيد، هردوي آن‌ها به كنترل التهاب كمك كرده و از پوسته‌شدن و خشك شدن پوست سر جلوگيري مي‌كند؛ و آيا مي‌دانستيد اين اسيدهاي چرب، مواد مهم ساختار ذرت هستند كه شرايط مطلوب را براي انتقال چربي فراهم مي‌كنند و اگر به كمبود يكي از اين اسيدهاي چرب دچاريد، ممكن است دچار شكنندگي و ريزش مو شويد؛ بنابراين اگر مي‌خواهيد سلامت مو و پوست سر خود را افزايش دهيد، بايد روغن ذرت مصرف كنيد. حالا ممكن است نحوه استفاده از روغن ذرت را ندانيد، درست است؟ جواب موردنظرتان در اينجا آمده است:

– اول، مقدار مناسبي روغن ذرت را برداريد.

– سپس، آن را به مدت يك دقيقه گرم‌كنيد

– آن را بر پوست سرتان بگذاريد

– حالا، با نوك انگشتان، پوست سرتان را به‌آرامي ماساژ دهيد

– بگذاريد ۱۵ دقيقه بماند

– در انتها، موهاي‌تان را با شامپو بشوييد

پس از انجام اين روش به مدت چند هفته، مويي براق و نرم خواهيد داشت.

۴. از قلب شما محافظت مي‌كند

اگر كسي درباره خواص ذرت از شما بپرسد، محافظت از قلب، يكي از جواب‌هايي است كه مي‌توانيد بدهيد. چرا؟ با استناد به برخي مطالعات، روغن ذرت داراي اثر ضد آتروژنيك بر سطح كلسترول است؛ بنابراين، مي‌تواند به كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي كمك كند. به‌ويژه، روغن ذرت، يكي از بهترين راه‌ها براي افزايش سلامت قلب محسوب مي‌شود. همان‌گونه كه قبلاً گفته شد، ذرت، اسيدهاي چرب زيادي از قبيل اسيدهاي چرب امگا ۳ و اسيدهاي چرب امگا ۶ دارد؛ بنابراين، اسيدهاي چرب امگا ۳ مي‌توانند به مهار كلسترول بد كمك كرده و سپس به بخش‌هاي اتصال بازگردند. درنتيجه، اين، موقعيت‌هاي انسداد عروق را كاهش داده و فشارخون را پايين مي‌آورد. به‌علاوه، احتمال سكته و حمله قلبي نيز كاهش مي‌يابد.

۵. كلسترول LDL پايين‌تر

يكي ديگر از خواص شگفت‌انگيز ذرت كه بايد بدانيد، پايين آوردن كلسترول است. بر اساس نتايج يك مطالعه، مصرف روغن پوسته ذرت مي‌تواند كلسترول LDL پلاسما را كاهش دهد. اين روغن چگونه مي‌تواند كلسترول LDL پلاسما را كاهش دهد؟ اين كار را با جذب كلسترول در بدن ما انجام مي‌دهد. به‌علاوه كاهش كلسترول LDL به معناي كاهش كلسترول HDL يا كلسترول خوب نيست. آيا مي‌دانيد هنگامي‌كه كلسترول LDL در بدن كاهش يابد، بيماري قلبي نيز كاهش‌يافته و از تصلب شرايين جلوگيري مي‌شود؟

۶. پرفشاري خون و ديابت را كنترل مي‌كند

زماني كه از خواص ذرت صحبت مي‌كنيم، كنترل پرفشاري خون و ديابت نيز از اين خواص هستند. امروزه، افراد زيادي در سرتاسر دنيا، به ديابت مبتلا هستند. به همين دليل، درمان يا پيشگيري از ديابت، كاري ضروري است كه هر فردي بايد انجام دهد. به‌علاوه، دو راه براي درمان يا پيشگيري از ديابت وجود دارد. راه اول، استفاده از داروست. به‌هرحال، گاهي وقت‌ها، اين راه مي‌تواند عوارضي داشته باشد. راه دوم، افزودن سبزيجات و ميوه‌هاي ارگانيك به رژيم غذايي روزانه است.

به همين دليل، ذرت بايد به رژيم غذايي اضافه شود زيرا نشان داده شده كه خوردن دانه‌هاي ذرت مي‌تواند به كنترل NIDDM كه به معناي ديابت غير انسولين است، كمك كند. علاوه بر اين، خوردن ذرت براي مقابله با پرفشاري خون نيز مفيد است زيرا ذرت، مواد شيميايي گياهي متعددي دارد. آيا مي‌دانيد مواد شيميايي گياهي، قادر به تنظيم جذب و آزاد كردن انسولين در بدن هستند؟ يعني هنگامي‌كه جذب و آزادسازي انسولين هماهنگ شود، احتمال كاهش يا افزايش شديد انسولين در بيماران ديابتي مي‌تواند كاهش‌يافته و اين افراد مي‌توانند سبك زندگي عادي خود را حفظ كنند.

۷. از بي‌خوابي جلوگيري مي‌كند

امروزه افراد زيادي به بي‌خوابي مبتلا هستند، مخصوصاً زنان باردار. به‌طوركلي، يكي از عوامل اصلي اين بيماري، كمبود آهن است. به‌هرحال، همان‌گونه كه قبلاً گفته شد، ذرت، مقدار زيادي آهن دارد كه يكي از مهم‌ترين مواد معدني است كه براي توليد سلول‌هاي قرمز خون ضروري است. به دليل بالا، جلوگيري از بي‌خوابي را بايد در فهرست خواص ذرت قرارداد.

۸. مفيد براي گوارش

ممكن است از تمام انواع ذرت، آنتي‌اكسيدان دريافت كنيد؛ به‌هرحال، ذرت‌هاي مختلف، آنتي‌اكسيدان‌هاي مختلفي دارند. به‌ويژه، ذرت زرد، داراي آنتي‌اكسيدان‌هاي زئانتين و لوتئين است؛ ذرت قرمز، آنتوسيانين دارد و ذرت بنفش، اسيد هيدروكسي بنزوئيك و اسيد پروتوكاتكوئيك. به‌هرحال خواص ذرت، زياد است كه شامل فايده براي گوارش مي‌شوند. ذرت، سرشار از فيبر است (حل‌شدني و حل نشدني) كه مي‌تواند به جلوگيري از جذب كلسترول و يبوست كمك كند.

به‌علاوه ذرت، خطر سرطان روده بزرگ، هموروئيد و اسهال را كاهش مي‌دهد. فيبر موجود در ذرت، گوارش را بهبود مي‌بخشد. شما معمولاً پاپ كورن مصرف مي‌كنيد يا ذرت پخته؟ وضعيت دستگاه گوارشي‌تان چگونه است؟ فكر كنم با مصرف ذرت احساس مي‌كنيد كه عملكردش بهتر از قبل است. خوردن ذرت، باعث رشد باكتري‌هاي سالم مي‌شود كه براي دستگاه گوارش شما مفيد است.

۹. براي چشم‌ها مفيد است

زئازانتين و لوتئين موجود در ذرت، از اكسيد شدن پروتئين چشم جلوگيري مي‌كنند. اكسيد شدن پروتئين چشم باعث تاري ديد مي‌شود و ذرت به كاهش تباهي لكه زرد كمك مي‌كند. علاوه بر اين، ويتامين A توليدشده از بتاكاروتن موجود در ذرت، بينايي را به طرز قابل توجهي بهبودمي بخشد. به همين دليل مصرف مناسب ذرت براي چشم‌ها، كاهش وزن و سلامتي مفيد است. ذرت مي‌تواند در غذاهاي مختلف به‌كار رود و قيمت بالايي نيز ندارد. در تابستان، مي‌توانيد ذرت را در تمام بازارهاي شهر بيابيد.

آيا مي‌دانيد در بين غذاهايي كه براي چشم مفيدند، ذرت يكي از بهترين‌هاست كه مي‌توانيد تابستان‌ها از فوايد آن بهره‌مند شويد؟ اگر مي‌خواهيد از بيماري‌هاي چشمي مانند تباهي لكه زرد مربوط به افزايش سن جلوگيري كنيد و از چشم‌هايتان مراقبت كنيد، خوردن ذرت مي‌تواند به شما كمك كند. آيا مي‌دانيد ذرت شيرين، در كشورهايي مانند استراليا بسيار رايج است زيرا به سلامتي چشم‌ها كمك مي‌كند؟ اين غذا، در بسياري از كشورهاي جهان، غذايي سالم محسوب مي‌شود.

ذرت براي سلامتي و كاهش وزن بسيار مفيد است و من مي‌خواهم به خوانندگاني كه مي‌خواهند سلامتي چشم‌ها را بهبود بخشند، مصرف هميشگي ذرت را توصيه كنم.

۱۰. مبارزه با بيماري‌هاي مو

روغن ذرت، تركيبي عالي از مواد مغذي مانند ويتامين E و اسيدهاي چرب را فراهم مي‌كند؛ بنابراين، استفاده موضعي از اين روغن مي‌تواند موها را تغذيه‌شده و هيدراته نگه‌ دارد و فرآيند پيري را كند كند. آنتي‌اكسيدان‌ها، با مهار راديكال‌هاي آزاد مضر، مي‌توانند از آسيب سلولي جلوگيري كنند؛ بنابراين ذرت، به دليل مبارزه با فعاليت‌هاي راديكال‌هاي آزاد مضر، براي جلوگيري و مبارزه با ريزش و خشكي مو مفيد است. به‌علاوه، ذرت حاوي ويتامين K است كه مي‌تواند به جذب كلسيم در بدن كمك كرده و از اين طريق، از ريزش مو جلوگيري كند. بنا بر دلايل بالا، يكي از خواص شگفت‌انگيز ذرت، بايد مبارزه با برخي از بيماري‌هاي مربوط به مو باشد.

۱۱. افزايش وزن را تسهيل مي‌كند

يكي ديگر از بهترين خواص ذرت براي سلامتي كه مي‌خواهم در اين مقاله معرفي كنم و مي‌خواهم شما و ديگر خوانندگان، آن را دانسته و به خطر بسپاريد، اين است كه ذرت به فرآيند افزايش وزن در افراد لاغر كمك مي‌كند. اين مي‌تواند خيلي خوب باشد نه؟ ذرت، براي افرادي كه وزن كمي دارند و به سختي وزن اضافه مي‌كنند، انتخابي عالي است. اين افراد بايد براي افزايش وزن، كالري مصرفي خود را افزايش دهند. به‌علاوه، ذرت، كربوهيدرات و كالري بالايي دارد، بنابراين با مصرف درست اين ماده غذايي، مي‌توانيد به آساني و سريع، به هدف افزايش وزن خود دست‌يابيد؛ بنابراين اگر به دنبال راه‌هاي طبيعي براي افزايش وزن سريع هستيد، يك فنجان دانه ذرت مي‌تواند ۱۳۰ كالري به شما بدهد.

۱۲. براي استخوان‌هاي شما مفيد است

شما با دانستن خواص ذرت در ساخت استخوان، متعجب خواهيد شد. حالا قطعاً به اين فكر مي‌كنيد كه ذرت چگونه به ساخت استخوان كمك مي‌كند، درست است؟ بتاكريپتوزانتين موجود در ذرت، به كاهش خطر بيماري‌هاي التهابي مانند روماتيسم مفصلي، سرطان و غيره كمك مي‌كند و اگر ذرت را به دفعات مصرف كنيد، اين ماده غذايي، پيري استخوان را كاهش مي‌دهد. براي داشتن استخوان‌هايي سالم‌تر، بايد ذرت بيشتري مصرف كنيد زيرا ذرت داراي منيزيم، آهن، روي و فسفر است. خوردن ذرت، از بيماري‌هاي مربوط به استخوان نيز جلوگيري مي‌كند. يا به عبارت ديگر ذرت واقعاً براي سلامت استخوان خوب است.

۱۳. افزايش انرژي

همان‌گونه كه در بالا گفته شد، ذرت حاوي كربوهيدرات است اما مصرف مناسب آن، باعث افزايش وزن زياد نمي‌شود. ذرت، باعث انرژي‌زايي فوري نيز مي‌شود. دليل اين‌كه انرژي‌زايي فوري را يكي از خواص شگفت‌انگيز ذرت مي‌دانند اين است كه ذرت، اسيد پاتئتنيك، ويتامين‌هاي گروه B كه مي‌توانند به گلوكوز تبديل‌شده و به افزايش انرژي كمك كنند، دارد. علاوه بر اين، ذرت داراي بتاكاروتن نيز هست كه مي‌تواند با خستگي مبارزه كند.

۱۴. سلامتي بافت‌ها را افزايش مي‌دهد

علاوه بر جواب خوب بودن، براي سؤال آيا ذرت براي سلامتي خوب است؟ توانايي افزايش سلامتي بافت‌هاي بدن نيز از خواص فوق‌العاده ذرت براي سلامتي است زيرا ذرت مي‌تواند كارهايي را براي بافت‌هاي بدن انجام دهد و بايد در رژيم غذايي قرار گيرد. به‌علاوه خوردن روزانه ذرت به تقويت ارتباط بافت‌ مانند غضروف، ماهيچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها كمك مي‌كند. به‌علاوه، ذرت به تثبيت سطح قند خون كمك كرده، چربي و كربوهيدرات‌ها را مي‌شكند و انرژي شما را تأمين مي‌كند. آيا مي‌دانيد ذرت، حاوي مواد معدني مهمي مانند فسفر، مس، آهن و منيزيم است كه مي‌تواند استخوان را تقويت كند.

۱۵. از سرطان جلوگيري مي‌كند

در كنار خواص فراوان ذرت، ممكن است با ارزش ديگري از اين ماده غذايي آشنا شويد؛ و آن، پيشگيري از سرطان است. ذرت، به دليل داشتن تركيب فنوليك و اسيد فروليك، مي‌تواند با تومورهاي سينه و كبد مبارزه كند. همچنين، فيبر موجود در ذرت، به كاهش برخي از مشكلات گوارشي مانند هموروئيد و يبوست كمك مي‌كند و در مبارزه با سرطان روده بزرگ نيز نقش دارد. اگر مي‌خواهيد با سرطان ريه مبارزه كنيد، خوردن ذرت، راهي مؤثر است زيرا ذرت داراي آنتي‌اكسيدان‌هاي حياتي براي اين منظور است

آيا مي‌دانيد امروزه سرطان، روزبه‌روز در حال افزايش است و جان افراد بسياري را در دنيا مي‌گيرد؟ در كنار راه‌هاي مؤثر زياد براي مبارزه با سرطان، خوردن غذاهايي مانند ذرت، يكي از آسان‌ترين و ارزان‌ترين راه‌هاست. به‌طور خلاصه، توانايي جلوگيري از سرطان در انسان، يكي از بهترين خواص ذرت براي سلامتي است كه افرادي كه در خطر ابتلا به سرطان هستند، نبايد ناديده بگيرند.

۱۶. براي زنان باردار خوب است

اگر بارداريد ذرت يكي از مفيدترين غذاهايي است كه بايد هرروز بخوريد. كمبود اسيدفوليك باعث نقص در جنين شما و سقط جنين مي‌شود؛ بنابراين، بايد براي افزايش سلامتي خود و رشد جنين، از اين غذاي ارزان و مغذي استفاده كنيد. به‌علاوه، ذرت فيبر بالايي دارد كه مي‌تواند با برخي بيماري‌هاي دوره بارداري مانند يبوست مبارزه كند. همچنين، فولات موجود در ذرت، خطر ابتلا به ناهنجاري‌ها را كاهش مي‌دهد. اگر زنان باردار، هرروز ذرت بخورند، براي سلامتي جنينشان، ويتامين‌ها، آنتي‌اكسيدان‌ها و مواد مغذي بيشتري دريافت مي‌كنند.

چون ذرت، اسيد پانتوتنيك دارد، اعضاء بدن جنين رشد بهتري خواهند داشت؛ بنابراين اين يكي از بهترين خواص ذرت براي سلامت و كاهش وزن و به‌ويژه براي زنان باردار است كه اگر مي‌خواهند سلامتي خود را افزايش داده و نوزاداني سالم به دنيا بياورند، نبايد آن را ناديده بگيرند.

۱۷. براي پوست و مو مفيد است

آيا مي‌خواهيد پوست و موي‌تان را بدون هزينه بالا، زيبا كنيد؟ جواب‌تان مثبت است، نه؟ خوردن ذرت، راه خوبي است كه بايد آن را بدانيد. براي نرمي پوست و قوي و براق‌تر كردن مو، ذرت بهترين منبع است زيرا سرشار از ويتامين A، ويتامين C، بتاكاروتن و ديگر آنتي‌اكسيدان هايي است كه در برابر اشعه ماوراء بنفش، از پوست‌تان محافظت مي‌كنند. همچنين، ذرت باعث توليد كلاژن مي‌شود كه براي مو و حفظ انعطاف‌پذيري پوست لازم است. هنگامي‌كه سن ما بالاتر مي‌رود، ما آسيب بيشتري از راديكال‌هاي آزاد مي‌بينيم كه باعث چين‌وچروك پوست مي‌شود. همان‌گونه كه قبلاً گفتيم، مواد مغذي موجود در ذرت است كه به كاهش فرآيند پيري كمك كرده و پوست‌تان را زيبا مي‌كند.

همچنين، ذرت به‌عنوان منبع مؤثر جلوگيري از خشكي و ريزش مو شناخته مي‌شود زيرا داراي مقادير بالاي ويتامين E و K است. اگر ذرت را در وعده‌هاي غذايي روزانه‌ خود بگنجانيد، با خشكي و ريزش مو مبارزه مي‌كند؛ بنابراين، اين يكي از بهترين خواص ذرت براي سلامتي، مو و پوست زنان و مردان در همه سنين است.

۱۸. براي كاهش وزن مفيد است

اگر در خواص ذرت براي سلامتي و كاهش وزن جست‌وجو كنيد، خواهيد ديد كه ذرت داراي مواد مغذي بسياري است كه غده تيروئيد را تحريك مي‌كنند تا هورمون تريدوتيرونين توليد كند كه براي سوزاندن سريع‌تر چربي‌ها به كار مي‌رود. به‌علاوه، خوردن ذرت، باعث سيري طولاني‌تري در شما مي‌شود و شما را از خوردن زياد بازمي‌دارد. با خوردن فقط يك فنجان ذرت، ۱۲۴ كالري را دريافت مي‌كنيد و با خوردن ذرت به جاي غذاهاي چرب، به‌سرعت وزن از دست مي‌دهيد. ذرت يخ‌زده، كنسروي يا تازه، بسيار سالم است و شما مي‌توانيد ذرت را به روش‌هاي مختلف مانند بخارپز، كبابي و پخته مصرف كنيد.

ذرت، سالادها و سوپ‌ها را بسيار خوشمزه‌ مي‌كند. اگر قصد كاهش وزن داريد، براي بهره‌مندي از خواص ذرت، بيشتر از آن استفاده كنيد. اين واقعاً بهترين جواب براي سؤال آيا ذرت براي رژيم كاهش وزن خوب است؟ و يكي از بهترين خواص ذرت براي كاهش وزن است كه افراد بايد بدانند و اگر قصد كاهش وزن و رسيدن به اندامي درست را دارند، از آن استفاده كنند.

۱۹. ويتامين‌ها را براي سلامتي شما تأمين مي‌كند

واضح است كه ذرت، ماده غذايي ارزشمندي است زيرا در جلوگيري از بيماري‌هاي خطرناك و افزايش سلامتي و كمك به كاهش وزن نقش دارد. ذرت، داراي مقادير بالاي نياسين، تيامين، ويتامين B، پروتئين، ويتامين E و ديگر آنتي‌اكسيدان‌هاست كه از اسهال جلوگيري كرده، متابوليسم را افزايش مي‌دهند، باعث رشد جنين شده و پوست و مو را زيبا مي‌كنند. به همين دليل، خوردن ذرت، راهي طبيعي براي اجتناب از مصرف مكمل‌هاي ويتامين است كه مي‌توانند براي سلامتي مضراتي داشته باشند. با دريافت ويتامين كافي، شما شانس خوبي براي بهبود زندگي جنسي، تحريك عملكرد مغز و افزايش انرژي براي كار داريد.

۲۰. منبع خوبي از مواد معدني براي بدن

همان‌گونه كه مي‌دانيد، مواد معدني براي سلامتي بسيار ضروري هستند، بنابراين غذا خوردن يكي از بهترين راه‌ها براي دريافت ويتامين است. خوردن ذرت، فوايد زيادي دارد زيرا داراي مس، آهن، روي، منگنز، منيزيم، سلنيوم و فسفر است. ذرت، عملكرد كليه را تحريك مي‌كند، باعث رشد استخوان و بدن مي‌شود. مواد معدني موجود در ذرت به تعادل مايعات، اسيدهاي معده، انقباض ماهيچه كمك كرده، رشد استخوان را افزايش مي‌دهد، فشارخون را تنظيم مي‌كند، سيستم ايمني را تقويت مي‌كند و غيره. در كنار بقيه غذاهاي سالم مانند آب، شكلات، تخم‌مرغ، شير، حبوبات، مرغ، ماهي و ديگر غذاها، ذرت يكي از بهترين مواد غذايي براي سلامتي و وزن است.

۲۱. با يبوست مبارزه مي‌كند

اين نيز يكي از خواص عالي ذرت در كنار ديگر خواص است كه مي‌خواهم در اين مقاله معرفي كنم و شما بايد سعي كنيد از آن استفاده كنيد! فيبر موجود در ذرت، به افزايش سلامتي كمك كرده، از سرطان جلوگيري مي‌كند و به‌ويژه خطر ابتلا به يبوست را كاهش مي‌دهد. علاوه بر اين، ذرت به توليد باكتري مفيد براي مبارزه با اين وضعيت كمك مي‌كند. ذرت، منبع خوبي از فيبر و غذايي خوشمزه براي صرف در كنار خانواده و دوستان در تابستان است. در ماه‌هاي تابستان، فروشندگان، ذرت را در كنار خيابان نيز مي‌فروشند. حالا شما خواص ذرت را مي‌دانيد، مي‌توانيد از اين غذاي سالم چشم بپوشيد؟

۲۲. آنتي‌اكسيدان‌هاي ضروري را تأمين مي‌كند

ذرت يك ميان وعده خوب در تابستان است كه مي‌توانيد در بازارها و فروشگاه‌ها بيابيد. در كنار ديگر فوايد ذرت، ممكن است متوجه شويد كه ذرت، بيشتر از حد انتظار، آنتي‌اكسيدان دارد. مي‌توانيد با مصرف ذرت، زئازانتين، اسيد پروتوكاتكوئيك، اسيد وانيليك، اسيد سينرژيك، لوتئين، اسيد فروليك، اسيد كوماريك، اسيد كافئيك، بتاكاروتن و آنتوسيانين را دريافت كنيد. همان‌طور كه مي‌دانيد آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در ذرت به كاهش خطر ابتلا به مشكلات قلبي عروقي نيز كمك مي‌كنند. پخته يا خشك مهم نيست؛ ذرت در هر صورتي آنتي‌اكسيدان‌هاي لازم براي بدن را دارد؛ بنابراين مي‌توانيد از اين ميان وعده خوشمزه لذت ببريد.

۲۳. براي قند خون خوب است

انتظار مي‌رود ذرت به تنظيم قندخون كمك كند زيرا سرشار از ويتامين‌هاي گروه B است. همچنين ذرت سرشار از پروتئين و فيبر نيز هست كه مي‌تواند عبور غذا را تسهيل كند. همچنين، از جذب قند در دستگاه گوارش جلوگيري كرده و به تنظيم سطح قند خون كمك مي‌كند؛ بنابراين، مصرف ۱-۲ فنجان ذرت، ديابت نوع ۱ و ۲ را به ميزان قابل‌توجهي كنترل مي‌كند. در ميان خواص ذرت كه ياد گرفتيد، اين فايده نيز بسيار مهم است زيرا افراد زيادي به ديابت مبتلا مي‌شوند.

۲۴. مواد مغذي را متعادل مي‌كند

علاوه بر تمام خواص ذرت كه در بالا گفته شد، ممكن است فايده بيشتري از اين ماده غذاي ببريد مثلاً اين ماده، مواد مغذي در وعده‌هاي غذايي روزانه را تأمين مي‌كند. جالب است بدانيد، ذرت در مبارزه با ايدز نيز نقش دارد زيرا داراي لستين است كه پروتئين خاصي است كه مي‌تواند به كربوهيدرات‌ها چسبيده و با ويروس ايدز مبارزه كند. براي مصرف اين غذاي سالم، مي‌توانيد آن را به روش‌هاي مختلفي از جمله بخارپز، پخته يا خشك استفاده كنيد. به‌هرحال، بهترين و سالم‌ترين راه پخت و بهره‌مندي از خواص ذرت، بخارپز كردن آن است.

۲۵. مواد مغذي بيشتري را تأمين مي‌كند

اين درواقع، آخرين اما مهم‌ترين قسمت فهرست بهترين فوايد ذرت براي سلامتي است كه بيشتر مردم دنيا دوست دارند و از آن استفاده كرده‌اند زيرا مي‌دانند جواب سؤال آيا ذرت براي رژيم كاهش وزن و سلامتي كلي مناسب است؟ مثبت است. براي تقويت سيستم ايمني، ساخت ماهيچه و ترميم سلول‌ها بايد هرروز ذرت مصرف كرد. ذرت شيرين، يك غذاي كم‌چرب است و مي‌توانيد بدون ترس از ذخيره چربي، آن را بخوريد. ذرت، داراي مقادير بالاي پروتئين نيز هست و شما سالم‌تر خواهيد شد.

به‌علاوه، پتاسيم براي ساخت استخوان، انقباض ماهيچه‌ها و تنظيم عملكرد قلب لازم است. همچنين، يك فنجان ذرت، ۳۲۵ ميلي‌گرم پتاسيم دارد و شما مي‌توانيد آن را با لوبيا، اسفناج و سيب‌زميني تركيب كنيد تا ويتامين‌هاي بيشتري دريافت كنيد. با دانستن فوايد ذرت، خواهيد دانست كه اين ماده غذايي، سرشار از كربوهيدرات است. شما نيازي نداريد كه غذاهاي شيرين و دسر بخوريد، فقط خوردن ميوه‌ها، سبزيجات، غلات كامل به‌ويژه ذرت، كربوهيدرات‌هاي لازم را تأمين مي‌كند.

مضرات ذرت

اگرچه ذرت خواص بسياري دارد، ولي عوارضي نيز دارد كه ممكن است در صورت خوردن زياد آن، دچارشان شويد. اول، هنگامي‌كه ذرت مي‌خوريد، ممكن است به حساسيت دچار شويد. ممكن است علائمي مانند استفراغ، دانه‌هاي پوستي، همراه با تورم غشاي مخاطي و غيره داشته باشيد. به‌علاوه، در صورت مصرف زياد ذرت، در معرض خطر ابتلا پلاگر قرار خواهيد گرفت كه به دليل كمبود نياسين به وجود مي‌آيد. همان‌گونه كه مي‌دانيد، ذرت مقدار كمي نياسين دارد. هنگامي‌كه در مورد مضرات ذرت صحبت مي‌كنيم، بايد به پوسيدگي دندان نيز اشاره كرد. به دليل مقدار بالاي قند موجود در ذرت، مصرف زياد ذرت باعث پوسيدگي دندان مي‌شود.

۱. واكنش‌هاي حساسيتي

خوردن ذرت مي‌تواند باعث حساسيت و علائمي مانند راش پوستي، تورم غشاي مخاطي، استفراغ و غيره شود. برخي افراد بعد از خوردن ذرت به حمله آسم و آنافيلاكسي نيز دچار مي‌شوند. دليل اصلي حساسيت‌ها، پروتئين خوراكي موجود در ذرت است.

۲. خطر پلاگرا

ذرت غذاي اصلي بسياري از مردم است. اگر ذرت را در مقادير زياد مصرف كنيد، در خطر ابتلا به پلاگرا قرار خواهيد گرفت. پلاگرا همان كمبود ويتامين، به‌ويژه نياسين است. مقدار اسيدهاي آمينه (ليسين و تريپتوفان) و نياسين – كه در برابر پلاگرا از بدن محافظت مي‌كنند – در ذرت بسيار پايين است. اگر ذرت، ماده اصلي رژيم غذايي شماست، بايد خوراكي‌هاي سرشار از ويتامين را در رژيم غذايي خود بگنجانيد تا از بروز پلاگرا جلوگيري كنيد.

۳. مضر براي افراد ديابتي

ذرت بر افراد مبتلا به ديابت تأثير منفي مي‌گذارد زيرا قند خون بدن را افزايش مي‌دهد. ذرت كربوهيدرات بالايي دارد كه به بالا رفتن قند خون مي‌انجامد؛ بنابراين افراد مبتلا به ديابت نبايد ذرت را در مقادير زياد مصرف كنند.

۴. ايجاد نفخ

ذرت درصد بالايي نشاسته دارد. زماني كه ذرت مصرف مي‌كنيد، نشاسته در روده بزرگ مي‌شكند و گاز زيادي توليد مي‌كند؛ بنابراين اگر فردي مقدار زيادي ذرت مصرف كند، به نفخ دچار مي‌شود.

۵. سوءهاضمه و ناراحتي معده

ذرت منبع خوبي از فيبر و مواد مغذي حياتي است كه به دفع سموم از بدن كمك مي‌كند؛ اما مقدار بيش از اندازه اين فيبر مي‌تواند براي معده مضر باشد. اگر مقدار زيادي غلات نيز بخوريد، به سوءهاضمه و معده درد دچار خواهيد شد! بنابراين، مراقب ميزان مصرف ذرت – به هر شكلي – باشيد.

۶. تحريك روده و اسهال

ذرت را نبايد خام خورد چرا كه مي‌تواند باعث اسهال شود. ذرت به اختلالات روده‌اي متعددي نيز منجر مي‌شود. اگر علائم خاصي را در خود ديديد، به پزشك مراجعه كنيد.

۷. پوسيدگي دندان

ذرت حاوي قند است بنابراين مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان در برخي افراد شود. پوسيدگي دندان، يكي از عوارض نسبتاً نادر ذرت است اما نبايد آن را ناديده گرفت! بعد از خوردن ذرت، مراقب بهداشت دهان خود باشيد و مسواك بزنيد.

تفاوت آرد ذرت و نشاسته ذرت

آرد ذرت از آسياب كردن دانه‌هاي خشك شده ذرت تهيه شده و بسته به رنگ دانه‌هاي ذرت رنگش متغير است. چون ذرت‌ها نژادهاي مختلفي دارند و مي‌توانند ذرت رنگي مانند سفيد، زرد، آبي و بنفش و سياه باشند. پس آرد ذرت هم مي‌تواند رنگ‌هاي مختلفي داشته باشد. نشاسته ذرت نوعي نشاسته است كه طي فرايندي از دانه‌هاي ذرت گرفته شده و مانند نشاسته‌هاي ديگر معمولاً عامل غلظت در غذاها و شيريني‌هاست. در دستورات شيريني عموماً از نشاسته ذرت استفاده مي‌شود كه گاهي آرد ذرت مي‌نويسند . ولي منظور همان نشاسته ذرت است.

نحوه بهره‌مندي از خواص ذرت

همان‌گونه كه قبلاً گفته شد، فوايد ذرت براي ما بيشتر از مضراتش است؛ بنابراين نبايد اين ماده غذاي فوق‌العاده را ناديده بگيريد. به‌هرحال، راه بهره‌مند شدن از خواص ذرت را مي‌دانيد؟

بياييد به روش‌هاي زير نگاهي بيندازيم:

۱. ذرت سرخ‌شده با نارگيل

مواد موردنياز:

– ۲ عدد ذرت شيرين

– نارگيل نواري

– نمك

طرز تهيه:

– دانه‌هاي ذرت را از چوب جدا كنيد.

– مقداري روغن در تابه ريخته و آن را گرم‌كنيد، سپس ذرت را در تابه ريخته و ۲ دقيقه هم بزنيد.

– نارگيل را به تابه اضافه كرده و خوب هم بزنيد، بگذاريد ۱ دقيقه بماند، سپس حرارت را خاموش‌كنيد.

۲. ذرت پخته

ذرت پخته براي مردم شهري و روستايي، چيز عجيبي نيست. ذرت مي‌تواند براي خيلي از افراد، صبحانه يا يك ميان وعده در زمان خواب باشد اما خيلي از اين افراد نمي‌دانند خوردن ذرت پخته، راهي عالي براي كاهش وزن است و اين ويژگي، يكي از بهترين خواص ذرت براي سلامتي انسان است. تهيه ذرت پخته بسيار آسان است، ذرت را در ظرف آب جوش بريزيد و هنگامي‌كه ذرت تقريباً پخت، مقداري نمك به آن اضافه كنيد. اين كار، مقدار قند گرفته‌شده از ذرت را محدود كرده و آن را براي فرآيند كاهش وزن، مهم‌تر و مؤثرتر مي‌كند.

۳. سالاد ذرت

مواد موردنياز:

– ۴ عدد ذرت

– گوجه‌فرنگي گيلاسي

– پيازچه

– روغن زيتون

– سركه

– سير

– ۲ قاشق غذاخوري ريحان تازه

– پنير

– تخم‌مرغ

طرز تهيه:

– دانه‌هاي ذرت را از چوب آن جدا كنيد

– ذرت را در كاسه‌اي بزرگ گذاشته و پيازچه و گوجه فرنگي را اضافه كنيد.

– آن‌ها را با تخم‌مرغ، روغن زيتون، سركه، سير، پنير و ريحان مخلوط‌ كنيد.

با اين روش ساده مي‌توانيد سالادي بسيار جديد و مغذي داشته باشيد. اين غذا چرب نيست و براي افزايش وزن افراد لاغر مناسب است.

براي خريد بذر ذرت ذر انواع مختلف به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۱۷ توسط:zerafatcom :

گل ساعتي

گل ساعتي

.

گل ساعتي گياهي زينتي و همچنين دارويي و خوراكي است كه به خاطر گل‌هاي درشت و شبيه به ساعت آن به اين اسم نام‌گذاري شده است. به خاطر پيچك‌هايي كه از روي ساقه رشد كرده و به اجسام و گياهان كنارش مي‌پيچد و بالا مي‌رود به آن پيچ ساعتي هم گفته مي‌شود و جزو گياهان بالارونده و مناسب براي سر درب منازل، حصارها، نرده‌ها و سايبان‌ها محسوب مي‌شود. ساقه‌هاي اين گياه نازك بوده و نياز به قيم يا تكيه‌گاه دارد و در صورت مناسب بودن شرايط رشد تا ۱۰ متر هم مي‌تواند رشد كند. گل‌هاي درشت و زيباي آن كه با گلبرگ‌هايي با آرايش مدور ميله‌هاي ابريشمي شعاعي و مادگي آن، شكل ساعت را در ذهن تداعي مي‌كنند. انواع گل ساعتي در گونه‌هاي مختلف با مخلوطي از رنگ‌هاي سفيد، ياسي، آبي، ارغواني و بنفش خودنمايي مي‌كنند. گل‌ها پس از گرده‌افشاني تبديل به ميوه مي‌شوند كه رنگ ميوه در بيشتر گونه‌ها سبز تا نارنجي است و در تعدادي از گونه‌ها اين ميوه‌ها خوراكي و حتي داراي خواص دارويي هستند. گل ساعتي حاوي فلاونوئيد و آلكالوئيدهاي گروه هارمالا و اسيد سيانيدريك و ميوه آن داراي اسيد سيتريك، پرولين و مالتول است كه هم برگ‌ها و هم ميوه آن داراي خواصي همچون آرام‌بخش، خواب‌آور، ضد اضطراب و همچنين ضد درد و اسپاسم هستند. اين گياه هم در باغچه و هم در گلدان توانايي رشد دارد و يك گياه نيمه هميشه سبز محسوب مي‌شود. در مناطق معتدل به‌صورت هميشه سبز و در مناطق با زمستان‌هاي سرد داراي خزان شاخسار است. گونه P.caerulea كه گل ساعتي آبي خزان‌دار هم ناميده مي‌شود يكي از فراوان‌ترين گونه‌هاي اين گياه است. در زمان خشك شدن شاخسار بايد ساقه‌هاي خشك را هرس و با كوددهي و تقويت گياه به آن براي رشد مجدد در بهار كمك كرد.

كاشت و نگهداري

گل ساعتي را به‌وسيله بذر و قلمه مي‌توان تكثير كرد. قلمه گيري معمولاً در فصل بهار يا اوايل پاييز انجام مي‌شود. قلمه‌ها از نوك يا طول ساقه به طول حدوداً ۱۰ تا ۱۵ سانتيمتر به‌طوري كه روي آن حداقل دو گره (ناحيه اتصال برگ به ساقه) وجود داشته باشد؛ جدا مي‌شوند. برگ‌هاي پاييني قلمه حذف و برگ‌هاي بالايي اگر خيلي بزرگ هستند؛ تا نيمه برش زده مي‌شوند. بستري از مخلوط كوكوپيت يا پيت ماس و شن و ماسه آماده مي‌كنيم و قلمه‌ها را تا يك‌سوم طول داخل آن فرو مي‌بريم. بستر را آبياري كرده و سعي مي‌كنيم تا زمان ريشه دهي قلمه‌ها آن را به‌طور نسبي مرطوب نگه داريم و نه غرقاب. براي حفظ رطوبت قلمه مي‌توانيد يك روكش پلاستيكي شفاف بر روي ظرف قلمه بكشيد. تكثير گل ساعتي به‌وسيله بذر هم يكي از راه‌هاي تجاري و مطمئن براي گل ساعتي است.

براي اين كار بذرها را لابه‌لاي يك دستمال يا كوكوپيت قرار داده و آن را با اسپري آب مرطوب نگه مي‌داريم و به مدت يك ماه داخل كيسه‌اي در يخچال با دماي ۵ درجه نگه‌داري مي‌كنيم. بعد از اين مدت آن را از يخچال خارج كرده و در ظرفي با مخلوط خاك كوكوپيت به همراه ۱۰ درصد شن و ماسه مي‌كاريم. فقط به‌اندازه سه برابر قطر بذر بايد روي آن خاك بريزيد نه بيشتر. بستر را آبياري كرده و در مكاني روشن با دماي حدوداً ۲۰_۲۳ درجه قرار مي‌دهيم. در طي مدت زمان جوانه‌زني بستر را به‌وسيله اسپري آب مرطوب نگه مي‌داريم. بعد از جوانه‌زني آبياري را با ميزان بيشتر و دفعات كمتر ادامه مي‌دهيم تا گياهچه كمي بزرگ شود و قابل انتقال به محل اصلي بگردد.

فاصله كاشت بذر گل ساعتي بين ۲۰ تا ۴۰ سانتي‌متر است. عمق كاشت بذر پيچ گل ساعتي ۱ سانتي‌متر است. پيچ گل ساعتي براي رشد به خاك رسي، لومي ماسه‌اي و كمي اسيدي نياز دارد. تركيبي از خاك باغچه، كمپوست يا خاك‌برگ به همراه مقداري شن و ماسه برايش ايده آل است. توجه داشته باشيد كه خاك مورد كشت بايد از زهكشي مناسبي برخوردار باشد.

دماي ايده آل براي رشد اين گياه ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتي‌گراد است. گل ساعتي از گياهان آفتاب دوست مي‌باشد كه براي رشد به نور زياد خورشيد نياز دارد. اين گياه به نور مستقيم آفتاب روزانه به مدت ۴_۶ ساعت نياز دارد. البته گياهان كوچك بهتر است در طول تابستان به‌وسيله سيد يا سايبان از اشعه مستقيم آفتاب به‌خصوص در هنگام ظهر محافظت شوند. تأكيد مي‌شود كه اين گياه يك گياه فضاي باز بوده و داخل آپارتمان قابل نگهداري نيست. زمان گلدهي پيچ گل ساعتي از اوايل تابستان شروع و تا شروع فصل سرما در اواسط پاييز ادامه دارد. بيشترين گلدهي آن در زماني كه دماي هوا بين ۲۰_۲۵ درجه سانتي‌گراد باشد اتفاق مي‌افتد. پيچ گل ساعتي به آبياري كم و متوسطي نياز دارد.

گل ساعتي به دليل رشد سريعي كه دارد براي رشد مناسب و رسيدن نور و مواد غذايي همه قسمت‌هاي آن بايستي به‌طور منظم و يكنواخت هرس و نگهداري شود. هنگام هرس شاخه‌هايي كه باعث تراكم بيش از اندازه مركز گياه شده‌اند را حذف كنيد. بهتر است هرس به‌صورت خلوت كردن شاخه‌هاي در هم تنيده و حذف شاخه‌هاي خشك انجام شود. در مناطقي كه داراي زمستان‌هاي سرد هستند؛ مي‌توان در صورت خزان گياه، شاخسارهاي خشك را هرس و همراه با كود حيواني پوسيده در اطراف طوقه گياه ريخت تا ريشه‌ها از سرما محافظت شوند. استفاده از كودهاي با درصد پتاسيم بالا كه به‌صورت چالكود و براي درختان ميوه نيز مصرف مي‌شود. به همراه كود حيواني پوسيده مي‌تواند رشد متعادل رويشي و گلدهي مطلوب آن را در پي داشته باشد.

خواص گل ساعتي

درمان اضطراب و افسردگي

گياه، بذر و ميوه گل ساعتي اضطراب و افسردگي را برطرف مي‌كند. آلكالوئيدهاي موجود در گل ساعتي مانند كريسين و بنزوفلاون (گاما آمينو بوتريك اسيد) فعاليت هورمون‌هاي مغزي را افزايش مي‌دهند و مي‌توانند سلول‌هاي عصبي مغز را آرام كنند. دمنوش گل ساعتي مانند گل گاو زبان سيستم عصبي را آرام مي‎كند و همچنين به اعصاب كمك مي‌كند تا پيام درد را دريافت نكند.

درمان اختلال خواب

اگر مشكل اختلال خواب داريد، دمنوش گل ساعتي را امتحان كنيد. گل ساعتي مثل يك ديازپام قوي و شل كننده عضلات عمل مي‌كند و مي‌تواند شما را به يك خواب عميق و طولاني فرو ببرد. بهتر است قبل از خواب يك فنجان چاي گل ساعتي بنوشيد.

كاهش علائم يائسگي

گل ساعتي يك گياه مفيد براي قاعدگي و يائسگي خانم‌ها و كاهش علائم و درد مربوط به آن‌ها است. اين گياه علاوه بر خاصيت آرام‌بخشي علائم يائسگي مثل تعريق شبانه و گرگرفتي را از بين مي‌برد.

درمان بيش فعالي

اگر شما يك كودك بيش فعال داريد يا خودتان به اين عارضه مبتلا شده‌ايد، دمنوش گل ساعتي مي‌تواند هورمون‌هاي بدن شما را تنظيم و بيش فعالي و علائم آن را كنترل كند.

كنترل قند خون با ميوه گل ساعتي

پوست ميوه گل ساعتي زرد مي‌تواند به كاهش مقاومت انسولين در افراد مبتلا به ديابت درجه دو كمك كند. ميوه گل ساعتي مثل باميه به‌عنوان يك جايگزين مناسب براي كنترل قند خون شناخته شده است.

خاصيت ضد سرطاني گياه و بذر گل ساعتي

ويتكسين و آپيژنين موجود در بذر گل ساعتي اثرات قوي ضد سرطان دارند؛ نوشيدن يك فنجان گل ساعتي به‌صورت روزانه مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هاي مختلف مثل سرطان كبد، سرطان روده بزرگ، سرطان سينه و سرطان پروستات را كاهش دهد. همچنين برگ گل ساعتي اثر شيمي درماني را روي فرد بيمار افزايش مي‌دهند و باعث تقويت سيستم ايمني و دفاعي بدن مي‌شوند.

سلامت قلب با دمنوش گل ساعتي

دمنوش گل ساعتي مثل چاي ترش، گياه بابا آدم و ديگر گياهان دارويي دوست قلب شما است. ويتكسين موجود در گل ساعتي از تصلب شرائين قلب و گرفتگي عروق جلوگيري مي‌كند، آپيژنين و كريسين هم خطر حملات قلبي را كاهش مي‌دهند.

مضرات گل ساعتي

از جمله عوارض گل ساعتي اين كه مصرف بيش‌ازحد گل ساعتي يا تداخل دارويي با اين گياه (مثل زعفران) مي‌تواند مشكلاتي چون خواب آلودگي، سرگيجه و حالت تهوع را در پي داشته باشد؛ بنابراين در مصرف اين دمنوش گياهي زياده‌روي نكنيد.

براي خريد بذر گل ساعتي و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۱۶ توسط:zerafatcom :

گل آشلانتوس

گل آشلانتوس

گل آشلانتوس گياهي از تيره آمارانتوس است كه سال‌ها در ايران كشت و كار مي‌شود و كشت آن در حاشيه‌هاي گل‌كاري شمال كشور رايج است. گياهي چندساله است كه به‌صورت يك‌ساله كشت و كار مي‌شود. بسيار كوتاه است و به خاطر برگ‌هاي آن‌كه به رنگ سبز زيتوني و زرد، باريك و قاشقي شكل است كشت مي‌شود. برگ‌ها به طول ۲.۵سانتي‌متر و داراي لكه‌هايي به رنگ قرمز، بنفش و برنزي است. گل‌هاي آن سفيد و غيرقابل تشخيص بوده و روي سنبله جانبي تشكيل مي‌شوند. باغبان‌هاي ايران اصطلاحاً به اين گياه آشلانتوس مي­ گويند. آشلانتوس گياه يك‎ساله با نام علمي Amaranthus cruentus از خانواده Amaranthaceae است كه به‎صورت طبيعي در نواحي گرم و مرطوب و شبه گرم و مرطوب آمريكاي جنوبي مي‎رويد. اين گياه به‎عنوان گياه زينتي در مناطق مختلف كشور كاشته مي‌شود.

گل آپارتماني آشلانتوس بيشتر به خاطر برگ‌هاي قرمز زرشكي و زيبايي كه دارد كاشته مي‌شود و كشت آن در حاشيه‌هاي گل‌كاري در شمال كشور رايج است، گياهي است چندساله كه به‌صورت يك‌ساله كشت و كار مي‌شود. آشلانتوس به‎عنوان گياه زراعي دانه‎اي (جهت استفاده از دانه‎ها) و گاهي به‎عنوان علوفه‌اي در تعدادي از كشورهاي دنيا از جمله پرو، اكوادور، آرژانتين، چين، آمريكا و … كاشته مي‎شود. گياه تا ارتفاع ۱۰۰ سانتيمتر و گاهي تا ۱۵۰ سانتيمتر رشد مي‎كند و براي رشد مناسب به آفتاب كامل نياز دارد. گياه در هر دو منطقه خشك و مرطوب به‎آساني پرورش مي‎يابد. براي جلوگيري از تنش در شرايط خشك، آبياري بايد به‎طور منظم صورت گيرد. تكثير گل آشلانتوس به‌آساني از طريق دانه صورت مي گيرد و پرورش‌دهندگان غيرمتخصص نيز به‌راحتي مي‌توانند از كاشت آن در باغچه‌هاي خود لذت ببرند. در مناطق معتدل مي‌توان قبل از آغاز بهار گياه را در داخل خانه و يا گلخانه كشت نمود و در اوايل بهار آن را به زمين اصلي منتقل نمود. بسته به منطقه كاشت، گياه ۶۰-۱۱۰ روز پس از كاشت وارد مرحله گلدهي مي‌شود كه در شرايط ايران گلدهي ۲-۳ ماه به طول مي‌انجامد. گونه‎هاي متعددي از اين جنس به‎صورت طبيعي و خودروي در ايران رويش مي‎يابند كه در موارد بسياري به‎عنوان گياهان هرز باغ‎ها و مزارع مطرح هستند. قدرت رشد سريع، توانايي توليد بذر زياد و سازگاري با اقليم‎هاي متنوع رمز موفقيت اين گياه است؛ به‌طوري‌كه از ارتفاع صفر در كنار دريا تا ارتفاعات ۳۵۰۰ متري مناطق كوهستاني ديده مي‎شوند.

كاشت گل آشلانتوس

خاك‌هاي غني از مواد آلي و حاصلخيز مناسب پرورش اين گياه زيبا هستند. هر چند گياه كم‌توقعي است و در خاك‌هاي فقير نيز رشد مي‎كند. خاك‌هاي خنثي تا كمي اسيدي (۶/۵-۵/۷) با زهكشي خوب، مناسب رشد اين گياه هستند. گياه حتي در خاك‎هاي با شوري كم نيز سازگاري خوبي نشان داده است. خاك‌هاي غني باعث رشد سريع و توسعه اندام‌هاي هوايي گياه مي‎شوند. براي تقويت خاك و جلوگيري از سله بستن آن‌كه مانع جوانه‌زني و رشد گياهان جوان مي‌شود استفاده از مواد آلي راه‌حل كارآمدي است. اين گياه براي توليد مناسب و انجام فرايند فتوسنتز نياز مبرمي به دماي مناسب دارد بنابراين يكي از عوامل محدودكننده رشد، دماهاي پايين است. دماي مناسب رشد در اين گياه ۲۰-۳۰ درجه سانتي‌گراد و حتي كمي بيشتر است. باوجوداين، به‎خوبي با مناطق مختلف كشور سازگار شده است. دماهاي زير ۱۵ درجه سانتي‌گراد مناسب رشد اين گياه نيستند و محدودكننده رشد محسوب مي‎شود. در دماي ۴ درجه سانتي‌گراد رشد گياه متوقف مي‎شود و در دماي زير صفر درجه سانتي‌گراد از بين مي‎رود. آشلانتوس نياز به نور كامل خورشيد دارد و در شرايط نيم‎سايه رشد مناسبي ندارد. گياه در نور ضعيف اندام‎ها و گل‎آذين ضعيفي توليد مي‎كند. به دليل اينكه يك گياه C4 است بنابراين راندمان توليد در اين گياه بالا است. براي بهره‌گيري از توانايي بالقوه گياه، آب و مواد غذايي، دما و نور كافي بايد در اختيار گياه قرار گيرد. گياه روزكوتاه است و رشد زايشي (توليد گل) معمولاً با كوتاه شدن روزها در اوايل تابستان آغاز مي‎گردد.

دانه‎ها پس از سپري شدن آخرين يخبندان در بهار كاشته مي‎شود كه در صورت دريافت دماي مناسب ۱۰-۱۴ روزه جوانه مي‎زند. حداقل دماي خاك براي جوانه‎زني ۱۵ درجه سانتي‌گراد است و اين دما زماني حادث مي‎شود كه دماي محيط ۲۰-۲۵ درجه سانتي‌گراد باشد. در صورت خراش دادن سطح بذر با اسيد سولفوريك غليظ و يا كاغذ سمباده، درصد جوانه‌زني بذرها افزايش مي‎يابد. بهترين عمق كاشت بذر گل آشلانتوس ۱-۵/۱ سانتيمتر است و در صورت كاشت عميق درصد سبز كردن بذرها كمتر مي‎شود. علاوه بر كاشت بذر گل آشلانتوس به‎صورت مستقيم، ۶-۸ هفته قبل از پايان يخبندان نيز مي‎توان دانه‎ها را در گلخانه و يا منزل كشت و پس از سپري شدن خطر سرمازدگي، در زمين اصلي نشا نمود كه در اين مدت ارتفاع گياه تقريباً به ۸ سانتيمتر مي‎رسد. گياهان جوان حداقل يك‌بار به وجين (مبارزه با گياهان هرز) و سله‎شكني (در خاك‎هاي سله‎دار و سنگين) نياز دارند و زماني كه ارتفاع گياه به ۳۰ سانتيمتر برسد به‎خوبي بر گياهان هرز چيره مي‎شود. با توجه به اينكه گياه در تراكم بالا كشت مي‎شود و گياهچه‎ها به تعداد زياد سبز مي‎شوند، پس از اطمينان از خطر حمله حشرات، سرمازدگي، گياهان هرز و … نسبت به تنك كردن آن اقدام نماييد.

براي نگهداري گل آشلانتوس، اين گياه براي رشد مناسب نياز به آب كافي دارد كه بهتر است به‎صورت قطره‎اي و يا سيستم نشتي و در غير اين صورت از آبياري جوي و پشته‎اي استفاده شود. براي جلوگيري از تنش آبياري هنگام صبح و يا در پايان روز انجام شود. خاك‎هاي آلي توانايي حفاظت آب بيشتري در خاك دارند و مناسب پرورش گل آشلانتوس مي‎باشند. حتي‌الامكان از بروز تنش خشكي در اين گياه خودداري شود چرا كه باعث كوتاهي قامت و توليد تاج گل ضعيف در گياهان مي‎شود؛ بنابراين به آب كافي و منظم نيازمند است.

پوسيدگي ريشه و لكه برگي قارچي شايع‎ترين بيماري‎هاي گياه مي‌باشند كه ناشي از آلترناريا و مايكوپلاسما مي‎باشند. براي مقابله با اين بيماري توصيه مي‌شود از تراكم مناسب، عدم استفاده از آبياري باراني، حذف برگ‌ها و شاخه‌هاي اضافه (به‌هيچ‌عنوان سرشاخه اصلي را هرس نكنيد) به‌منظور كاهش رطوبت در كانوپي، استفاده از سموم قارچ‌كش و ... استفاده شود. لارو آگروتيس و اِمنيا كه در مرحله جوانه‎زني خسارات زيادي وارد مي‎كنند؛ همچنين كرم‎هاي برگ‎خوار، سرخرطومي، ملخ‌ها و شته‎ها ازجمله مهم‎ترين آفات آشلانتوس مي‎باشند. نكته قابل‌ذكر اينكه آفات و بيماري‎هاي گياهي، معمولاً بوته‎هاي ضعيف را موردحمله قرار مي‎دهند و گياهان قوي و سالم در برابر آن‌ها مقاومت مي‎كنند.

خواص گل آشلانتوس

در بسياري از ممالك دنيا دانه‌هاي اين گياه در تهيه حريره، سوپ و يا در پخت نان كاربرد دارد. جوانه دانه‌ها به‎عنوان سبزي مغذي در سالاد استفاده مي‌شود. برگ‌ها نيز به‌عنوان سبزي قابل استفاده مي‌باشند. علاوه بر آن ريشه به‌عنوان ملين و دانه براي خروج كرم كدو و درمان بيماري‌هاي چشم و اسهال خوني آميبي استفاده مي‌شود. در هند اين گياه به‌عنوان يك ادرارآور و درمان‌كننده زخم استفاده مي‌شود.

براي خريد بذر گل آشلانتوس و ساير بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۱۵ توسط:zerafatcom :

هاني بري

هاني بري

هاني بري ميوه‌اي خوراكي است كه رنگي شبيه به بلوبري دارد. گياه هاني بري به‌صورت درختچه‌اي كوتاه و زينتي پرورش داده مي‌شود. هاني بري از گياهان چندساله است. ميوه اين گياه خوراكي است و طعم شيريني دارد. اين گياه حدود سه تا چهار سال زمان مي‌برد تا به توليد برسد. هاني بري از جمله گياهاني است كه در دنياي امروز شهرنشيني كه به‌ندرت خانه‌هاي باغچه دار با آفتاب مناسب براي گياهان ديده مي‌شود. شما عزيزان مي‌توانيد با صرف انرژي و هزينه محدود پشت پنجره اتاق يا دفتر كارتان به پرورش آن بپردازيد.ارتفاع اين گياه متغير و بين ۱ تا ۲ متر و گاهي بيشتر نيز است. عمر هر بوته هاني بري حدوداً ۳۰ سال خواهد بود. اين گياه برگ‌ريز و خزان‌گر است و شاخه‌ها به‌صورت افتاده و پراكنده مي‌باشد. برگ‌هاي بيضي شكل ساقه‌ي هاني بري، روبه‌رو و مقابل هم قرار مي‌گيرند. طول برگ‌ها ۳ تا ۸ سانتي‌متر و پهناي آن‌ها ۱ تا ۳ سانتي‌متر است. رنگ برگ‌ها سبز مايل به خاكستري و بافت آن‌ها كمي موم مانند است.رنگ گل‌هاي گياه هاني بري، سفيد مايل به زرد و طول آن‌ها حدوداً ۱۲ تا ۱۶ ميلي‌متر مي‌باشد و داراي ۵ پر مساوي هستند كه به‌صورت جفت روي شاخه‌هاي نورسته قرار مي‌گيرند؛ به طوري كه بوته‌ي گياه در اين زمان داراي گل‌هاي فراوان مي‌شود و جلوه‌ي زيبايي به خود مي‌گيرد.

ميوه هاني بري تا حدودي به شكل مستطيل است و هر كدام از آن‌ها حدود ۱/۳ تا ۲/۲ گرم وزن دارد و ضخامت آن‌ها نيز به ۱ سانتي‌متر مي‌رسد. اين ميوه كمياب به رنگ آبي بوده و ظاهري زنگوله مانند و مستطيلي شكل دارد. ميوه اين گياه زينتي است و چنان از دور خودنمايي مي‌كند طوري كه آدمي را به حيرت وا مي‌دارد. طعم اين ميوه شيرين و تركيبي از طعم‌هاي بلوبري و تمشك (Raspberry) است. داخل هر بري حدوداً ۲۰ هسته وجود دارد. اين هسته‌ها از نظر شكل و اندازه تا حدودي شبيه به دانه‌ها و بذرهاي گوجه‌فرنگي هستند؛ اما هنگام جويدن، زير دندان زياد احساس نمي‌شوند. ميوه اين گياه در اوايل فصل پاييز مي‌رسد. اين ميوه به دليل رنگ و طعمش مي‌تواند جايگزين تمام بري‌ها (به‌ويژه بلوبري) در دستورات غذايي مختلف شود. استفاده از آن‌ها به‌صورت ميكس در لبنيات (شير، ماست، بستني و خامه) مي‌تواند تركيب فوق‌العاده‌اي براي تهيه‌ي يك دسر باشد. هاني بري را مي‌توان در تهيه‌ي انواع آبميوه، مربا، چاي، شكلات و دسرهاي مختلف استفاده كرد. از خواص هاني بري اين كه سرشار از آنتي‌اكسيدان بوده و به سلامتي بدن و زيبايي پوست كمك شايان توجهي مي‌نمايد. همچنين هاني بري داراي ويتامين‌هاي زيادي است كه مصرف آن براي بيماران قلبي و عروقي به‌شدت توصيه مي‌گردد.

كاشت هاني بري

هاني بري از طريق بذر تكثير مي‌شود. در كاشت بذري پس از تهيه بذرها را در درون گلدان يا خزانه‌اي در خاك و عمق مناسب بكاريد و سپس آن را آبياري كنيد. تا زمان جوانه‌زني نيز سطح خاك را مرطوب نگه‌داريد. پس از گذشت مدت زماني بذر هاني بري شروع به جوانه‌زني مي‌كند و سر از خاك بيرون مي‌آورد. زماني كه گياه به حد معيني از رشد رسيد، نهال هاني بري به دست آمده را به زمين اصلي منتقل كنيد. فاصله كاشت بذر هاني بري بين ۹۰ تا ۱۲۰ سانتي‌متر است. عمق كاشت بذر هاني بري بين ۰٫۵ تا ۲ سانتي‌متر است. هاني بري براي رشد به خاك رسي و حاصلخيز با زهكشي مناسب نياز دارد. هاني بري اصولاً در اطراف و داخل تالاب‌هاي جنگلي شمال كره‌ي زمين و مناطق قطبي و سردسيري قابل دسترسي است كه خاك سنگين و غني از كودهاي طبيعي دارد. ميوه هاني بري همچنين در مناطق كوهستاني و در امتداد سواحل شمال شرقي آسيا و شمال غربي آمريكا كه خاكي غني از كلسيم دارند نيز يافت مي‌شود. بسياري از ارقام گياه هاني بري، ۱/۵ تا ۲ متر رشد مي‌كنند و در طيف وسيعي از اسيديته‌ي خاك (۳/۹ تا ۷/۷) قابل پرورش هستند؛ اما اسيديته‌ي مناسب خاك براي رشد آن‌ها، ۵/۵ تا ۶/۵ است. اين گياه براي باردهي مناسب نياز به مواد ارگانيك، خاك با زهكشي مناسب دارد. هاني بري دماي مناطق سردسيري را مي‌پسندد. دماي بين ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتي‌گراد مناسب است. زمان گلدهي هاني بري فصل بهار است. هاني بري به آبياري متوسطي نياز دارد. در برابر خشك‌سالي مقاوم است. هاني بري به آفتاب زياد براي رشد نياز دارد. روزانه به ۶ تا ۸ ساعت نور خورشيد نياز دارد.

سفيدك سطحي (Powdery mildew) يك بيماري قارچي رايج در گياه هاني بري است كه هميشه بعد از رسيدن ميوه‌هاي آن از اواسط تا اواخر تابستان مشاهده مي‌شود. اين بيماري باعث مي‌شود رنگ برگ‌هاي گياه به سفيد، همراه با بخش‌هاي قهوه‌اي رنگ تغيير كند و كم‌كم در سطح آن گسترش مي‌يابد.

باردهي درخت هاني بري از سال دوم شروع مي‌شود؛ اما حدود ۵ تا ۶ سال طول مي‌كشد تا به حداكثر باردهي مطلوب خود برسد. به‌طور ميانگين، باردهي يك بوته‌ي سالم، حدود ۳ كيلوگرم در سال است. البته يك بوته‌ي بالغ و بزرگ از يك واريته‌ي مناسب، مي‌تواند ۵ تا ۱۰ كيلوگرم هم ميوه هاني بري توليد كند. برداشت ميوه هاني بري از اواخر بهار يا اوايل تابستان شروع خواهد شد.

براي خريد بذر هاني بري و ساير بذر ميوه ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۰۹ توسط:zerafatcom :

نعنا

نعنا

نعناع گياهي علفي و چندساله است. نعنا از خانواده نعنايان يا لب گشادگان است. ارتفاع نعنا بين ۳۰ تا ۵۰ سانتي‌متر است. از برگ نعناع براي مصارف دارويي، خوراكي، آرايشي و …. استفاده مي‌شود. نعنا جزء سبزيجات موردعلاقه ايرانيان است كه به‌صورت تازه و خشك‌شده مصرف مي‌شود. گياه معطري است طوري كه فضاي مورد كشت را عطرآگين مي‌كند. طعم تندي دارد. از نعناع براي تهيه دم‌نوش و نوشيدني استفاده مي‌شود. برگ‌هاي آن براي مصرف بهتر است در سايه خشك شود تا عطر آن حفظ شود. از اين نعنا در تهيه ادويه نيز استفاده مي‌شود. معمولاً در انتهاي ساقه گل‌هاي خوشه‌اي كوچك سفيد و بنفش‌رنگي ظاهر مي‌شود. توجه نماييد قبل از اينكه گياه به گل بنشيند آن را برداشت كنيد. با هر بار برداشت دوباره ساقه نعناع رشد مي‌كند. اين گياه برگ‌هاي به نسبت ساده و متقابلي دارد. گياهي ريزوم دار است كه ريشه‌هاي آن داراي انشعابات فراواني است طوري كه محيط مورد كشت را طي مدت‌زماني فرا مي‌گيرد. نعناع به‌وسيله ريشه‌هاي زيرزميني گياهان جديد توليد مي‌كند.

كاشت

بذرهاي نعنا بسيار ريز بوده و براي كاشت بايد مراقب بود بذرها در عمق كم كاشته شود تا توانايي جوانه‌زني را داشته باشند. نعنا گياهي است كه براي رشد نياز به خاك سبك و با زهكشي بالا نياز دارد. نعنا گياهي آفتاب دوست بوده ولي بهتر است در نيم‌سايه كاشته شود تا نتيجه بهتري حاصل شود و از عطروطعم آن كاشته نشود. اين گياه را از اسفند تا اواسط تابستان كشت مي‌كنند. مدت‌زمان كاشت تا برداشت اين گياه ۶۰ تا ۹۰ روز بعد از كاشت است.

بهتر است براي كاشت در گلدان از خاك‌هاي آماده همانند كمپوست يا پيت ماس استفاده شود تا هم مواد مغذي گياه تأمين شود و هم براي نگه‌داري گلدان در منزل حشرات و آفات شما و نعنا را اذيت نكنند. دوره رشد و مدت‌زمان كاشت بذر تا بالغ شدن گياه ۶۰ تا ۹۰ روز است. مدت‌زمان جوانه زدن بذر نعنا بستگي به دماي كاشت و شرايط خاك از ۷ تا ۱۵ روز متغير است، اگر دما بين ۱۵ تا ۱۸ درجه بوده و خاك زهكشي مناسبي داشته باشد بذرها در كمتر از يك هفته جوانه خواهند زد. دماي كاشت را حتماً رعايت كنيد تا نتيجه‌گيري موفقيت‌آميز باشد. براي كاشت در فضاي باز در فصل بهار و بعد از رفع سرماي بهاره اقدام كنيد.

براي كاشت در گلدان، گلدان موردنظر را از خاك مرغوب (بهتر است خاك آماده استفاده كنيد) پر مي‌كنيم (بيش از ۳/۴ گلدان). گلدان انتخابي بايد زهكشي خوبي داشته باشد (در انتهاي آن سوراخ مناسبي براي خروج آب اضافي باشد). سپس اقدام به آبياري گلدان مي‌كنيم تا آب كاملاً از گلدان خارج شود. فواصل بذرها را ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متر در نظر بگيريد، براي كاشت در زمين به‌صورت رديفي بايد فاصله بين رديف‌ها را ۵۰ تا ۷۰ و فاصله بين گياهان را ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متر در نظر گرفت. عطر بالاي نعنا باعث دور شدن حشرات از اطراف گياه و گلدان مي‌شوند و مقابله گر خوبي براي برخي آفات است.

براي كاشت گلداني بايد از گلدان با عمق حداقل ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متري و دهنه ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متري استفاده نمود. براي كاشت در باغچه و باغ به فواصل ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متر ۲يا ۳ عدد بذر قرار مي‌دهيم و بعد از رشد از ميان ۳ گياه، ۲ گياه ضعيف‌تر را حذف كرده و گياه قوي‌تر را نگه مي‌داريم. البته مي‌توان براي اينكه بذر كمتري مصرف نمود ابتدا بذرها را در سيني نشاء يا ليوان‌هاي يك‌بارمصرف بكاريم و بعد از رشد و رسيدن به ارتفاع حداقل ۵سانتي‌متري اقدام به جابجايي آن‌ها به زمين اصلي نماييم.

بعد از چند ساعت از آبياري گلدان بذرها را بر روي خاك به فاصله ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متر از يكديگر قرار مي‌دهيم و حداكثر به ارتفاع دو برابر طول بذرها روي آن خاك مي‌ريزيم (نيم سانتي‌متر). ريختن خاك زياد روي بذرها باعث خفه شدن آن شده و نمي‌توانند رشد كنند. سپس با افشانه آب را بر روي سطح خاك اسپري كنيد به صورتي كه مطمئن شويد آب به بذرها رسيده و اين كار را هر روز يا روزي دو بار انجام دهيد. قبل از سبز شدن بذر نعنا نبايد اجازه دهيد سطح خاك خيلي خشك شود در اين صورت از جوانه زدن خبري نيست. آبياري زياد نيز باعث مي‌شود هوا به بذرها نرسد و خفه شوند و جوانه‌زني صورت نگيرد. هنگامي‌كه سطح خاك كمي خشك شد اقدام به آبياري مجدد كنيد.

البته مي‌توانيد بذرها را به‌صورت دست پاش بر روي سطح خاك بريزيد و با چنگال سطح خاك را زيرورو كنيد تا بذرها به زير خاك بروند و بعد از رشد گياهان را با فاصله ۳۰سانتي‌متري وجين كنيم و آن‌هايي را كه از خاك خارج كرده‌ايم در جايي ديگر بكاريم. نعنا فضاي زيادي را نمي‌گيرد. فاصله بين هر دو گياه از هم ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متر يا كمي بيشتر باشد. در گلدان سايز كوچك ۵ عدد و در سايز متوسط حداكثر ۱۰ عدد بذر با فاصله قرار دهيد. مي‌توانيد در سيني نشاء هم اقدام به كاشت بذرها بكنيد و بعد از رشد گياهان (نعنا)، آن‌ها را به محل اصلي انتقال بدهيد.

بذر نعنا را در هر فصلي مي‌توان كاشت ولي براي كاشت در زمين و فضاي باز بهترين فصل براي كاشت آن بهار و تابستان است. هيچ چيزي لذت‌بخش‌تر از اين نيست كه هر روز از سبزي‌اي مصرف كنيم كه خودمان در گلدان يا باغچه كاشتيم و رشدش رو ديديم و با آبي آبياري كرديم كه از تميز بودنش اطمينان داريم. مشاهده رشد هر روزه سبزي‌ها در گلدان و برداشت و مصرف آن يكي از راه‌هاي يافتن آرامش در اين ايام است.

ابزار موردنياز براي بذر نعنا در باغچه عبارت‌اند از: بذر، خاك استاندارد (پيت ماس و كمپوست آماده)، گلدان مناسب، دستكش، آبپاش كوچك، بيلچه و الك تنها ابزارهاي كاشت سبزي در آپارتمان. خاك را الك (سرند) كرده تا نرم و يكدست شود. براي اين كار بهتر است ابتدا مقداري خاك‌برگ يا كمپوست يا كود حيواني بر روي باغچه ريخته و با بيلچه خاك را زيرورو بكنيم و سپس خاك را نرم و تخت و يكدست مي‌كنيم. بذرها را با فاصله ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متر از هم و رديف‌هايي به فاصله ۵۰ تا ۷۰سانتي‌متر بكاريد و بر روي آن به ارتفاع ۰٫۵سانتي‌متر خاك بريزيد. سپس به‌آرامي اقدام به آبياري مي‌كنيم به صورتي كه آب بذرها را جابجا نكند. تا قبل از سبز شدن باغچه نبايد اجازه دهيم خاك خشك شود. مي‌توانيد در هر گود ۲يا ۳ عدد بذر قرار دهيد و بعد از رشد گياه، دو گياهي كه ضعيف‌ترند را حذف نموده و گياه قوي‌تر را نگه داشت. بهتر است در سيني نشاء اقدام به كاشت بذرها بكنيد و بعد از رشد، آن‌ها را به محل اصلي انتقال بديد.

براي برداشت به‌خصوص در اولين برداشت‌ها بهتر است از قيچي استفاده كنيم زيرا بذرها زياد در عمق قرار نداشته و ريشه قوي ندارد درنتيجه ممكن است از خاك دربيايند. براي برداشت سبزي‌ها را نبايد از ريشه دربياوريم بلكه تنها چند برگ بالايي آن را به‌صورت سرچين جدا كرده و مصرف مي‌كنيم. بعد از گذشت چند روز از برداشت نعنا، مجدد مي‌توانيد آن را برداشت كنيم و سبزي‌ها دوباره سبز مي‌شوند.

خواص نعنا

۱. نعناع و كاهش وزن

نعناع سلاح سري شما براي كاهش وزن خواهد بود. نعناع آنزيم‌هاي هضم غذا را تحريك مي‌كند تا مواد مغذي را از غذا جذب كنند و چربي را به‌عنوان انرژي، استفاده كنند. در سال ۲۰۰۳، محققان به بررسي ۱۴ گياه و ادويه پرداختند تا اثر آنها را روي فعاليت آنزيم‌هاي گوارشي درون پانكراس و روده‌ي كوچك موش‌ها مشاهده كنند. محققان دريافتند كه نعناع يكي از مؤثرترين گياهاني بود كه باعث تحريك اين فعاليت‌ها و تبديل غذا به انرژي مي‌شد. سيستم گوارش انسان‌ها نيز بسيار شبيه موش‌ها است. با اضافه كردن نعناع به رژيم غذايي، بيشتر چربي‌‌هاي مصرفي به انرژي تبديل خواهد شد. افرادي كه تمايل دارند وزن خود را كاهش دهند، يك ربع قبل و بعد از مصرف غذا ، نصف استكان عرق نعنا مصرف كنند چرا كه مصرف نعنا، ميزان چربي سازي را در بدن كاهش مي دهد.

۲. نعناع و سوءهاضمه و گاز معده

اين دو عارضه از بدترين مشكلات گوارشي هستند كه يك فرد مي‌تواند آنها را تجربه كند. انسان‌هاي باستان براي كنترل گاز معده كمي نعناع را مي‌جويدند. باور بر اين است كه نعناع سبب بهبود جريان صفرا، درون معده مي‌شود كه به هضم غذا خيلي كمك مي‌كند. به همين دليل، مصرف چاي نعناع يك داروي خانگي براي درمان نفخ شكم و درد ناشي از گاز معده و نفخ است. برگ‌هاي نعناع فلفلي (منتا پيپريتا) مي‌توانند به‌صورت نعناع خشك يا تازه در تهيه‌ي چاي به‌كار روند. برگ نعنا درمان مناسبي براي رفع سردرد، تب، حالت تهوع، اختلالات گوارشي و … محسوب مي شود. شربت نعنا نيز سيستم گوارشي را تسكين مي دهد و در رفع گاز معده كمك مي كند.

۳. نعناع سبب افزايش هشياري ذهني و حافظه مي‌شود

مطالعه‌اي كه اخيراً انجام شده نشان مي‌دهد افرادي كه آدامس نعناعي مي‌جوند، از هشياري و حافظه‌ي بيشتري نسبت به بقيه برخوردارند.

۴. نعناع سبب كاهش آلرژي‌هاي فصلي مي‌شود

نعناع نوعي آنتي‌اكسيدان به نام اسيد رزمارينيك دارد. اين آنتي‌اكسيدان در انواع گياهان وجود دارد اما هيچ‌‌يك به اندازه‌ي نعناع داراي اين ماده‌ي ارزشمند نيستند. تحقيقات زيادي روي اثر اين ماده بر آلرژي‌هاي فصلي انجام شده است و به‌خاطر خواص ضدالتهابي‌اش، يكي از مؤثرترين روش‌هاي درماني علائم آلرژي است. دمنوش نعنا مي تواند در تنفس بهتر به فرد كمك كرده راه تنفسي را باز كرده و حتي مي تواند به صورت يك عامل ضد ميكروبي در دهان عمل كند.

۵. نعناع و خواص ضددرد آن

دفعه‌ي بعد كه سردرد داشتيد، به‌جاي رفتن به داروخانه، كمي نعناع مصرف كنيد. بنا به نتايج تحقيقات دانشگاه نيو‌كاسل، جويدن نعناع به اندازه‌ي مسكن‌هاي موجود در بازار مؤثر است. دانشمندان تركيبات ضددرد نعناي برزيلي را امتحان كردند و دريافتند كه اثر آن به اندازه‌ي آسپرين‌هاي مصنوعي است. روغن نعناع، علايم معده درد، گرفتگي عضلاني و سندروم روده تحريك پذير را تسكين مي دهد و در نتيجه عضلات نرم و شل مي شوند.

۶. اثر نعناع روي سرماخوردگي

سرماخوردگي سبب افزايش خلط و آبريزش بيني مي‌شود. شايد گاهي اوقات نياز داشته باشيد تا دارو مصرف كنيد اما نعناع نيز مي‌تواند همان اثر را داشته باشد. همچنين مصرف نعناع همراه با چاي، سبب رفع گلودرد مي‌شود.

۷. نعناع به درمان حالت تهوع كمك مي‌كند

اگر حالت تهوع داريد مي‌توانيد چند برگ نعناع را در كف دست خود خرد و آنها را بو كنيد. رايحه‌ي اين گياه به‌سرعت حال شما را خوب مي‌كند. چاي نعنا از تهوع صبحگاهي در دوران بارداري پيش گيري مي كند.

۸. نعناع سبب آساني فرايند شيردهي به كودك مي‌شود

محققان باور دارند كه نعناع در درمان درد ناشي از شيردهي به كودك بسيار مؤثر است. تحقيق منتشر شده در مجله‌ي (Breastfeeding) نشان مي‌دهد كه آب نعناع جلوي ترك خوردن نوك پستان‌ها و درد آنها را خواهد گرفت.

۹. نعناع به درمان خارش پوست كمك مي‌كند

از نعناع مي‌توانيد براي درمان خارش پوست ناشي از گزش حشرات، حساسيت و جوش استفاده كنيد. شما مي‌توانيد به صورت موضعي، نعناع را روي پوست قرار دهيد و سبب آرامش آن شويد.

۱۰. نعناع به درمان سندرم روده‌ي تحريك‌پذير كمك مي‌كند

آمار مبتلايان به اين بيماري بسيار بالا است. در سال ۲۰۱۱ در آمريكا از هر ۵ نفر يكي به سندرم روده‌ي تحريك‌پذير مبتلا بود. اولين بار محققان استراليايي نشان دادند كه نعناع چطور به درمان اين عارضه كمك مي‌كند. آنها در تحقيقات‌شان نشان دادند كه چطور نعناع درون روده‌ي بزرگ يك كانال ضددرد ايجاد مي‌كند و درد ناشي از التهاب را در دستگاه گوارش برطرف مي‌كند. البته مهم است كه بدانيد روغن نعنا بايد مستقيما درون روده‌ي بزرگ قرار بگيرد تا اثر خود را نشان بدهد. مصرف كپسول‌هاي ژلاتيني معمول فقط سبب ايجاد بازگشت اسيد معده مي‌شود.

براي خريد بذر نعنا و ساير سبزي جات به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۰۹ توسط:zerafatcom :

معرفي برخي ارقام هندوانه

هندوانه

هندوانه با نام علمي Citrullus vulgaris متعلق به خانواده كدوييان يا Cucurbitaceae است. منشأ اصلي پيدايش هندوانه به عقيده برخي از محققين جنوب آفريقا و گروهي ديگر آن را بومي هندوستان مي‌دانند. ريشه كلمه هندوانه از كلمه وانا به معناي هندوانه در زبان هندي است، ايرانيان قديم به آن هندووانا مي‌گفتند كه امروزه به هندوانه تبديل شده است. مداركي از كاشت هندوانه در نيل از پيش از هزاره دوم (پيش از ميلاد) يافت شده است. دانه‌هاي هندوانه در محل دودمان دوازدهم مصر و در مقبره فرعون توت‌عنخ‌آمون يافت شده است. هندوانه گياهي است خزنده كه طول شاخه‌هاي خزنده آن شايد به ۴ متر هم برسد. ريشه هندوانه عميق بوده و در برخي خاك‌ها به يك متر هم مي‌رسد. برگ‌هاي آن قلبي شكل با بريدگي عميق است. گل‌هاي نر و ماده آن جدا از هم ولي روي يك پايه قرار دارند. هندوانه يكي از انواع صيفي جات شيرين است كه در جاليز رشد مي‌كند. در گذشته هندوانه را با نام تربوزه مي‌شناختند كه امروزه در افغانستان و تاجيكستان به هندوانه تربوزه مي‌گويند. هندوانه انواع مختلفي دارد كه از نظر ضخامت پوست، اندازه، رنگ، اندازه دانه‌ها، طعم، مزه و… با يكديگر تفاوت دارند. اين محصول در بهار در شهرهاي جيرفت و كهنوج، ميناب، ايرانشهر و دزفول، در تابستان در ورامين، سمنان، مشهد، اصفهان، همدان، تبريز، مياندوآب، در پاييز در دزفول و زمستان در ميناب، جيرفت و كهنوج توليد مي‌گردد.

يكي از پنجاه نوع هندوانه، هندوانه كريمسون است كه به دليل شيريني زياد و طمع بي‌نظير معروف است. هندوانه كريمسون يكي از هندوانه‌هاي محبوب با بازارپسندي عالي و طعم شيرين است. وزن هر ميوه معمولاً ۸ تا ۱۲ كيلوگرم و باردهي آن ايده آل است. رنگ پوست هندوانه كريمسون سبز روشن با راه‌راه سبز تيره است. در سال ۱۹۶۳ دانشگاه كانزاس موفق به اصلاح اين نوع هندوانه شد. گل‌هاي اين واريته ۸۰ روز پس از گلدهي تبديل به ميوه مي‌شود. داراي خطوط موازي سبز پررنگ و گوشتي قرمز و ترد و دانه‌هايي ريز است. مقاوم به بيماري فوزاريوم و آنرتاكنوز نيز است. وجود ليكوپن در هندوانه موجب ايجاد رنگ قرمز در آن شده است. هندوانه هيبريد منارا نانهمز جز هندوانه‌هاي كريمسون سوئيت (خطي) و بيضي كشيده است. هندوانه منارا به دليل خصوصيت خاص پوست قابليت صادرات براي مناطق با مسافت زياد را ندارد. البته لازم به ذكر است ضخامت پوست در حدي است كه ميوه‌ها در زمان اتصال به بوته دچار تركيدگي نمي‌شوند. از اين جهت كشاورزاني كه قصد دارند بار خود را در مناطق نزديك‌تر بفروشند غالباً از اين رقم استفاده مي‌كنند. رنگ ميوه و ميزان شيريني هندوانه هيبريد منارا موردتوجه بسياري از افراد سخت پسند است.

بذر هندوانه چارلستون محصولي با وزن تقريبي ۱۰ تا ۱۵ كيلو در شرايط ايده آل توليد مي‌كند، طعم اين هندوانه شيرين بوده و ترد و قرمز است. دوره باردهي هندوانه چارلستون ۸۵ روز است. بهتر است از كود دامي پوسيده در محل كشت استفاده شود. رنگ پوست هندوانه سياه گرد سبز بسيار تيره يا مشكي است درصورتي‌كه در نور كافي كاشته نشود ممكن است رنگ پوست آن خيلي تيره نشود و به رنگ سبز بسيار تيره (مايل به مشكي) ديده شود. طعم اين هندوانه شيرين بوده و دانه‌هاي آن به اندازه هندوانه‌هاي چارلستون است.منشأ هندوانه مشكي را ژاپن مي‌دانند.

بذر هندوانه آناناسي (زرد) گياهي از خانواده هندوانه است. به‌صورت علفي و رونده رشد مي‌كند. گياهي يك‌ساله است. هندوانه زرد يك نوع هندوانه هيبريد محبوب و پرطرفدار است كه داراي گوشت زرد و طعم شيرين مطلوبي است. بوته تقريباً جمع‌وجور بوده و به همين دليل اين هندوانه در فضاي محدود نيز قابل كاشت است. در بيشتر مناطق رشد مي‌كند. هندوانه از ميوه‌هاي فصل گرم به شمار مي‌رود كه در فصل گرم سال حسابي مي‌چسبد. گل‌هاي بزرگ شيپوري مانندي دارد. شاخه‌هاي اين گياه علفي است. رشد سريعي دارد طوري كه پس از گذشت چند ماه محصول مي‌دهد و شما مي‌توانيد از محصول تازه آن استفاده كنيد. در واقع نوعي هندوانه زينتي است كه شكل خاصي دارد. برگ‌هاي سبزرنگ بزرگ، دندانه‌داري دارد كه معمولاً پوشيده از كرك است. ميوه‌ها كروي يا بيضي شكل هستند. پوست ميوه‌ سبز رنگ با نوارهاي سبز تيره است و وزن هر كدام از هندوانه‌ها به ۲ تا ۳/۵ كيلو مي‌رسد. اين هندوانه داراي پوست نازكي است. كيفيت و طعمشيرين و بسيار خوبي دارد و بسيار بازارپسند است.قسمت گوشتي اين گياه آبدار و به رنگ زرد شبيه ميوه آناناس است. در قسمت گوشتي اين گياه تعداد كمي تخمه به رنگ سياه وجود دارد كه قابل خوردن نيست.

هندوانه ابوجهل ميوه‌اي تلخ‌مزه است كه در فارسي با نام‌هاي خربزه روباه، كدوي تلخ و سيب تلخ و در عربي با نام‌هاي حنظل، مراره الصحاري و علقم و در فرهنگ اچمي‌زبان‌هاي جنوب ايران به نام خزَرَ (تلفظ: Khazara) نام برده شده است. هندوانه ابوجهل از راسته كدوئي‌ها (Cucurbitales) از تيره كدو (Cucurbitaceae)، از سرده سيترولوس (Citrullus) بوده و نام علمي آن Citrullus colocynthis است. مصرف آن باعث كوليت شديد شده و به علت مواد سمي خطرناك است. نام نوعي گياه بالارونده بومي حوضه مديترانه به‌ويژه ازمير تركيه، نوبه آفريقا و تريسته ايتاليا است. اين گياه از خانواده هندوانه است اما با هندوانه معمولي تفاوت‌هايي دارد شامل اندازه كوچك‌تر، جسم سفت‌تر و مزه تلخ.

تخم جاچوني كه به اشتباه معروف به تخم ژاپني (تخمه ژاپني) ناميده مي‌شود و به هندوانه آجيلي معروف است، يكي از دانه‌هاي خوراكي است كه نوعي آجيل است. اين دانه‌ها تخم نوعي هندوانه بوده كه در ظاهر همانند هندوانه‌هاي معمولي است ولي تنها دانه‌هاي آن مصرف مي‌شود و خود هندوانه خوراك دام مي‌شود. بافت داخلي اين هندوانه در رقم‌هاي مختلف گاهي قرمز و يا گاهي زرد يا سفيد است و معمولاً بدون مزه است ولي برخي معتقدند مزه شيريني دارد ولي قابل خوردن نيست. هندوانه جاپوني در شهر جابان يا جابُن واقع در دماوند كاشته مي‌شود و مبدأ اين دانه‌ها نيز در اين شهر بوده البته دهه‌هاست (بيش از ۳۰ سال) كه ديگر اين هندوانه در اين منطقه پيدا نمي‌شود و باغ‌ها جاي زمين‌هاي كشت هندوانه را گرفته است. نود سال پيش براي اولين بار اين هندوانه در جابان كاشته شد. اين نوع تخمه در يكي از روستاهاي اطراف دماوند جابان (jâbân) كه همسايه غربي سربندان بوده و ساكنان آن نيز از نژاد كرمانج هستند كشت مي‌شود و در واقع نام اصلي آن تخمه جاباني است. به غير از جابان دماوند يك روستا هم در حوالي سبزوار با نام جابان وجود دارد و سال‌هاست در آن روستا هم تخمه‌هاي جابوني كشت مي‌شود. در روستاهاي خراسان شمالي، جنوبي و رضوي تا استان گلستان كشت اين نوع از تخمه رواج دارد و ساليانه در حدود ۱۵‌هزار تن توليد داخلي است.

كاشت بذر هندوانه

كاشت هندوانه بسيار ساده است و بذرها به‌سرعت جوانه مي‌زنند. هندوانه با آفتاب كامل و خاك رسي شني نياز دارد. اگر فضاي كافي براي كاشت بذر هندوانه نداريد مي‌توانيد با كمي مراقبت آن را در گلدان و در جايي نورگير بكاريد. هندوانه گياهي يك‌ساله و تقريباً رونده است كه نحوه رشد آن شبيه تاك است درنتيجه براي كاشت در گلدان حتماً بايد براي آن قيم (نگه‌دارنده) ببنديد. همچنين براي جدا نشدن هندوانه از بوته در طول رشد نبايد زير آن خالي باشد، براي اين كار مي‌توانيد هندوانه را بعد از كمي درشت شدن درون تور قرار دهيد و به محلي ببنديد. براي كاشت هندوانه ابتدا بذرهاي آن را به مدت ۲۴ يا حداكثر ۴۸ ساعت در آب خيس نموده سپس گودال‌هايي به عمق ۲۰ سانتي‌متر ايجاد كرده و تا ارتفاع ۱۵ سانتي‌متر گودال را از خاك نرم و كود حيواني پوسيده پر مي‌كنيم. سپس ۲ تا ۳ عدد بذر را داخل گودال قرار مي‌دهيم به‌طوري‌كه بذرها در عمق ۳ تا ۵ سانتي‌متري قرار بگيرد و بر روي آن خاك نرم مي‌ريزيم.

هندوانه را معمولاً به‌صورت مستقيم مي‌كارند و نشاء گيري آن توصيه نمي‌شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها نبايد خاك خيلي خشك شود. درصورتي‌كه قصد كاشت در گلدان را داريد بايد گلداني بزرگ با ارتفاع حداقل ۳۰ و قطر ۳۰ سانتي‌متر انتخاب كنيد و حتماً گلدان را در محيطي قرار دهيد كه روزانه ۷ تا ۸ ساعت نور مستقيم خورشيد داشته باشد. گلدان خود را بايد با خاك بسيار غني پر كنيد. تركيب كود حيواني و خاك باغچه يا كمپوست براي كاشت هندوانه مناسب است. كود حيواني حتماً پوسيده باشد. پس از رشد گياهان و چهار برگه شدن آن‌ها بوته‌هاي ضعيف را با ناخن حذف كنيد و بوته قوي‌تر كه رشد بيشتري در اين مدت داشته را نگه‌داريد. حذف علف‌هاي هرز اطراف بوته در طول دوره رشد هندوانه ضروري است. هندوانه رونده است و اگر در گلدان كاشته‌ايد بايد به‌وسيله قيم يا داربست مناسب بوته نگه داشته شود. همچنين هندوانه به دليل وزن زياد نبايد آويزان باشد، بهتر است گلدان هندوانه در محلي قرار گيرد كه بوته بر روي زمين رشد كند.

نكات كاشت بذر هندوانه

هندوانه براي رشد نياز به آفتاب كامل و طولاني و گرما در طول روز دارد، هندوانه به سرما بسيار حساس بوده و با شروع سرما گياه از بين مي‌رود.

هندوانه در شهرهاي شمالي كشور و شهرهايي كه رطوبت بالايي دارند نيز رشد مناسبي داشته ولي رطوبت بالاي هوا احتمال بيماري‌هاي قارچي را نيز بالا مي‌برد كه بايد به اين نكته توجه داشت.

بهترين دما براي جوانه‌زني هندوانه دماي ۱۵ تا ۲۵ درجه است درنتيجه بعد از رفع سرماي زمستان و گرم شدن هوا اقدام به كاشت نماييد.

خاك هندوانه بايد غني باشد، براي اين امر مي‌توان قبل از كاشت به زمين كشت مقدار كود دامي پوسيده اضافه كرد.

هندوانه بايد بعد از رفع سرماي بهاره كشت شود، هندوانه را معمولاً به‌صورت جوي و پشته‌اي مي‌كارند.

فاصله بين پشته‌ها را ۵۰ تا ۱۵۰ سانتي‌متر و فاصله بين بوته‌هاي هندوانه را نيز معمولاً ۵۰ تا حداكثر ۱۰۰ سانتي‌متر در نظر مي‌گيرند.

اگر در شهري زندگي مي‌كنيد كه تابستان‌هاي كوتاهي دارد، بايد چند هفته قبل از شروع فصل بهار اقدام به كاشت بذرها در گلخانه يا محيطي گرم بنماييد.

برداشت هندوانه

زمان برداشت هندوانه هميشه پرسش بوده، كشاورزان عزيز اين زمان را به‌صورت تجربي تشخيص داده ولي از چند راه مي‌توان به رسيدن كامل هندوانه و زمان برداشت آن مطلع شد:

با زدن ضربه به هندوانه بايد صدايي خفه و بم شنيده شود، ميوه‌هاي نارس صداي تيزتري دارند.

رنگ ميوه‌هاي رسيده روشن‌تر و به زردي مي‌زند.

قسمتي از ميوه كه بر روي زمين قرار دارد بايد به رنگ زرد روشن باشد، ميوه‌هاي نارس به رنگ سفيد يا روشن هستند.

قسمت انتهايي ساقه كه به ميوه متصل مي‌شود در هندوانه‌هاي رسيده خشك‌شده و به رنگ تيره است.

آب‌وهوا

هندوانه يك گياه فصل گرم است. نسبت به گرما بيشتر از ساير گياهان تيره كدوييان مقاوم است. اين گياه مخصوص مناطقي است كه داراي تابستاني طولاني و گرم هستند. ازاين‌رو تابستان‌هاي خشك و به نسبت مرطوب براي آن‌ها مناسب است.

خاك

هندوانه خاك‌هاي سبك و شني را كه از نظر مواد غذايي غني هستند را مي‌پسندد. در خاك‌هاي رسي هم محصول خوبي مي‌دهد. به‌شرط آب زيرزميني پايين باشد. بهترين pH براي هندوانه ۶ تا ۷ است. براي آماده‌سازي زمين مثل خيار عمل مي‌شود با اين تفاوت كه فاصله جوي‌ها بيشتر در نظر گرفته مي‌شود كه اين فاصله شايد ۴ الي ۵ متر نيز برسد.

فوايد هندوانه

مصرف ميوه ها و سبزي ها از انواع مختلف با كاهش خطر بسياري از بيماري هاي مرتبط با سبك زندگي پيوند خورده است. مطالعات بسياري نشان داده اند كه افزايش مصرف مواد غذايي گياهي مانند هندوانه خطر چاقي، مرگ و مير كلي، ديابت، و بيماري قلبي را كاهش مي دهد. از ديگر خواص هندوانه مي توان به بهبود شرايط پوست و مو، افزايش انرژي و كاهش وزن اشاره كرد.

براي خريد بذر هندوانه و ساير صيفي جات به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۰۸ توسط:zerafatcom :

معرفي برخي ارقام خربزه

خربزه

خربزه داراي ارقام زيادي است. خربزه پوست سبز داراي پوست سبز رنگ تيره است و چروك‌هاي بزرگي بر روي پوست وجود دارد. خربزه پوست سبز داراي گوشت سبز رنگ است. خربزه خاتوني داراي پوست زرد به همراه خطوط موازي سبز كمرنگ و ميوه به صورت دوكي شكل كشيده با گوشتي سفيد و مايل به زرد مي‌‎باشد. خربزه سرشار از ويتامين A و C است. خربزه گوشت زرد ميوه‌اي مناسب براي افرادي است كه در روزهاي گرم تابستان به دنبال يك ميوه شيرين و تازه مي‌گردند. اين ميوه معمولاً به خاطر پوست صاف و گوشت رنگ زردشناخته شده است و يكي از محبوب‌ترين اعضاي خانواده Cucumis melo همراه با هندوانه و طالبي است. خربزه گوشت زرد همچنين داراي ارزش غذايي بالايي است. از ويتامين B تا زينك، هر تكه از اين ميوه حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني مختلفي است. اندازه آن معمولاً از كوچك تا متوسط در شكل گرد يا بيضي‌شكل است. برخلاف ساير خربزه‌هايي كه در آب‌وهواي گرمسيري رشد خوبي دارند، خربزه گوشت زرد در مناطق گرم و خشك بهتر رشد مي‌كنند.

خربزه تيل نوعي خربزه از خانواده Cucurbitaceae با نام علمي Galia Melom است. خربزه تيل آتشي بسيار شبيه به طالبي است ولي بسيار شيرين‌تر مي‌باشد و به دليل شيريني بسيار زياد معروف شده است. بوته خربزه تيل آتشي مانند ساير خربزه‌ها است. گياه داراي ساقه طويل و خزنده بوده و برگ‌هاي درشت آن به‌صورت متناوب در طول ساقه مي‌رويند. در هر بوته ۳ تا ۵ ميوه توليد مي‌شود. خربزه تيل آتشي داراي ويتامين C، ويتامين A، كاروتنوئيد، بيوفلاوونويدها، مواد معدني مختلف مانند پتاسيم، كلسيم و آهن است و همچنين حاوي مقادير قابل‌توجهي از فيبرهاي غذايي، ازجمله پكتين است. همچنين چربي، كلسترول و كالري كمي دارند.

يكي از اين ارقام مشهور خربزه آناناسي (Ananas Melon) از خانواده Cucurbitaceae است. خربزه آناناس براي اولين بار در آفريقا يافت شد. سپس از آفريقا در سال ۱۷۷۷ ميلادي به فرانسه راه يافت. توماس جفرسون در سال ۱۷۹۴ آن را در Monticello (خانه شخصي و آرامگاه توماس جفرسون، نويسنده اعلاميه استقلال آمريكا و از بنيان‌گذاران كشور ايالات‌متحده است) كشت نمود. اين نوع خربزه داراي عطري خوش و مزه‌اي بسيار لذيذ و خوشمزه است و گوشت آن زرد تيره تا نارنجي‌رنگ مي‌باشد. خربزه آناناس در سراسر خاورميانه كاشته مي‌شود. بوته‌هاي آن رونده بوده و بر روي زمين پخش مي‌شوند. خربزه آناناسي مخزني از بتا كاروتن، فولات، پتاسيم، منيزيم، منگنز، مس، ويتامين A، C و K و فيبر رژيمي بوده. بوته‌هاي را به‌صورت رديفي كشت مي‌كنند. فاصله بين هر دو بوته را ۵۰ سانتي‌متر و فاصله رديف‌هاي كاشت را ۱۵۰ سانتي‌متر در نظر مي‌گيرند.

خربزه گوشت سبز ميوه‌اي مناسب براي افرادي است كه در روزهاي گرم تابستان به دنبال يك ميوه شيرين و تازه مي‌گردند. اين ميوه معمولاً به خاطر پوست صاف زرد و گوشت رنگ سبز شناخته شده است و يكي از محبوب‌ترين اعضاي خانواده Cucumis melo همراه با هندوانه و طالبي است. خربزه گوشت سبز همچنين داراي ارزش غذايي بالايي است. از ويتامين B تا زينك، هر تكه از اين ميوه حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني مختلفي است. اندازه آن معمولاً از كوچك تا متوسط در شكل گرد يا بيضي‌شكل است. اگر چه اين ميوه به‌طورمعمول براي داشتن گوشت سبز مايل به سبز و پوست زرد شناخته شده است، اما در واقع در ساير رنگ‌ها و بافت نيز موجود مي‌باشد. تعدادي از آن داراي پوست زرد روشن به علت جهش هستند، درحالي‌كه گونه‌هاي ديگر داراي گوشت نارنجي فوق‌العاده هستند. برخلاف ساير خربزه‌هايي كه در آب‌وهواي گرمسيري رشد خوبي دارند، خربزه گوشت سبز در مناطق گرم و خشك بهتر رشد مي‌كنند. اگر در يك منطقه مرطوب كاشته شوند ممكن است ميوه‌هاي كوچك‌تر را با مقاومت كم‌تر نسبت به آفات و بيماري‌ها توليد كنند.

خربزه مينو يا خربزه مشهدي (تايباد) يا راكت زرد نام محبوب‌ترين خربزه در ايران بوده كه ممكن نيست طعم آن را نچشيده باشيد، اين خربزه درصورتي‌كه در زمان مناسب از بوته جدا شود و به‌طور كامل رسيده باشد طعم شيرين دارد. شهرستان‌هاي تايباد در خراسان رضوي، گرمسار، سمنان و سرخه از مكان‌هاي مهم كشت خربزه در ايران است كه در اين بين خربزه تايباد (كه بعضاً به اشتباه خربزه مشهدي ناميده مي‌شود) به لحاظ طعم و كيفيت و شهرت در رتبه بالاتري قرار دارد.

خربزه كاناري يا خربزه قناري كه به دليل رنگ زرد قناري آن نام گرفته است و ربطي به جزاير قناري ندارد اغلب با نام جون كاناري (Juan Canaria) شناخته مي‌شود. اين خربزه شيرين‌تر از خربزه عسل بوده و بافت داخلي آن همانند گلابي ولي نرم‌تر از آن است. خربزه كاناري گاهي با نام‌هايي همچون خربزه اسپانيايي، خوان كانري، Jaune des Canaries و Amarillo نيز شناخته مي‌شود. خربزه كاناري بيشتر در مناطق آسيايي مانند ژاپن، كره جنوبي و مراكش يافت مي‌شود. در ايران نيز به‌صورت محدودتر از خربزه‌هاي تايباد و مشهد كاشته مي‌شود. خربزه كاناري نسبتاً ميان‌رس بوده و بعد از ۹۰ تا ۱۰۰ روز از كاشت برداشت آغاز مي‌شود. يكي از ويژگي‌هاي خربزه كاناري ماندگاري بالاي آن است كه باعث شده جزو خربزه‌هاي صادراتي در جهان محسوب شود. خربزه‌هاي كاناري منبع خوبي از ويتامين‌هاي A و C هستند. آن‌ها همچنين يك منبع آروماتيك فيبر هستند. همچنين بهبوددهنده بيماري قلبي، ديابت، چاقي و فشارخون بالا است.

كاشت

كاشت خربزه مانند بقيه گياهان هم‌خانواده به‌صورت جوي پشته و كپه‌اي و به روش نم­كاري است. تعداد ۳ الي ۵ بذر خربزه خيس‌خورده در هر كپه كاشته مي‌شود. بعد از سبز شدن تعداد بوته‌ها به ۲ يا ۳ و گاهي به يك بوته كاهش داده مي‌شود و اين زماني است كه بوته ۴ برگي شده باشد فاصله بين دو بته حدود ۶۰ تا ۱۰۰ سانتي‌متر و فاصله دو خط كشت بين ۲ تا ۳ متر است.

براي داشتن محصولي زودرس يا در مناطقي كه دوره رشد كوتاه است مي‌توان در گلخانه يا شاسي داخل گلدان‌هاي جيفي پات اقدام به كشت كرد و در زمان مناسب بوته‌هاي آماده‌شده در جيفي پات را به محل اصلي منتقل نمود. مقاوم كردن بوته‌ها قبل از انتقال به محل اصلي الزامي است.

داشت

مراقبت‌هاي لازم پس از كاشت نشاء عبارت‌اند از آبياري، دفع علف‌هاي هرز و سله شكني است. پس از كشت، آبياري اهميت زيادي دارد. به‌طوري‌كه يك دوره خشكي شديد باعث ريزش گل‌ها و ميوه‌ها مي‌شود. پس از انتقال نشا بايد ابتدا روزانه آبياري صورت گيرد و پس از آن بسته به نوع خاك و شرايط آب و هوايي هر ۷ روز يك‌بار بايد آبياري انجام گيرد. طول دوره رشد خربزه بين ۸۰ تا ۱۰۰ روز متفاوت است. سله شكني، آبياري و وجين علف‌هاي هرز از جمله مراقبت‌هاي زراعي خربزه است. هرس و گل گيري در خربزه مرسوم است. به‌اين‌ترتيب كه پس‌ازآنكه گياه گل داد، به ازاي هر ساقه ۲ تا ۴ ميوه را نگه‌داشته و بقيه را حذف مي‌كنند. در هرس خربزه، ساقه اصلي را بعد از برگ سوم و ساقه فرعي را بعد از برگ پنجم قطع مي‌كنند.

برداشت

زمان برداشت به عوامل مختلفي بستگي دارد، اين گياه گونه‌هاي زودرس، ميان‌رس و ديررسي دارد. لذا موقع برداشت آن‌ها به نوع واريته هم بستگي دارد. از ديگر عوامل زمان برداشت فاصله تا بازار مصرف است. اگر بازار نزديك باشد بهتر است ديرتر برداشت شود تا شيرين‌تر شود و كامل برسد ولي در صورت دوري بازار مصرف توصيه مي‌شود زودتر برداشت شود چون ميوه‌هاي رسيده شديد در هنگام جابجايي آسيب مي‌بيند. معمولاً خربزه را در زمان رسيدن كامل برداشت مي‌كنند زيرا در اين زمان ميوه‌ها داراي قند زيادتر هستند. خربزه زماني رسيده است كه در اطراف دم ميوه خطوط مدوري تشكيل گردد. همچنين خربزه رسيده را مي‌توان از برجستگي شبكه‌هاي روي خربزه، تغيير رنگ پوست آن و نرم شدن سر خربزه تشخيص داد.

آب‌وهوا

خربزه مانند بقيه گياهان خانواده Cucurbitaceae طالب آب‌وهواي گرم و آفتابي است. آها گياهان يك‌ساله‌اند و احتياج به فصل رشد طولاني دارند. در مناطقي كاشته مي‌شود كه بين آخرين سرماي بهاره و اولين سرماي پاييزه حدود ۱۴۰ روز فاصله باشد. هواي مرطوب مناسب رشد آن‌ها نيست و ميوه آن‌ها در اين نوع هوا شيرين نمي‌شود. ضمن اينكه هواي مرطوب در آن‌ها موجب اشاعه بيماري‌هاي قارچي مي‌شود. هواي گرم و خشك باعث شيرين‌تر شدن ميوه در اين گياه مي‌گردد. همين‌طور هواي ابري مناسب رشد خربزه نيست.

خاك

بهترين زمين براي كاشت اين گياه خاكه‌اي شني و سبك با pH بين ۵/۵ تا ۷ است. در كشت بايد به اين نكته توجه كرد كه خربزه در زمين‌هاي سنگين و رسي رشد خوبي ندارد و بايد كمي هوموسي و داراي مواد آلي باشد. خربزه از جمله صيفي‌هايي است كه مواد غذايي زيادي از زمين جذب مي‌كند. به همين دليل استفاده از كودهاي شيميايي كامل ازت فسفر و پتاسيم توصيه مي‌شود.

نور

نور كامل و آفتاب مستقيم براي اين گياه مناسب است.

آبياري

صرف‌نظر از اينكه در باغچه يا در گلدان مي‌كاريد، هميشه خاك آن را بايد مرطوب نگهداريد. مخصوصاً زماني كه گياه در حال رشد است بايد هميشه خاك آن خيس باشد. البته بايد گلدان و يا خاك باغچه شما زهكشي مناسبي داشته باشد زيرا كه آبياري زياد نيز موجب گنديدن گياه مي‌شود.

براي خريد بذر خربزه و ساير صيفي جات به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/17 ساعت: ۰۷ توسط:zerafatcom :

گل مغربي

گل مغربيگل مغربي گياهي علفي و گل‌دار از خانواده Onagraceae و بومي آمريكاي شمالي و جنوبي بوده كه بيشتر به‌عنوان گياهي دارويي كاشته مي‌شود ولي مي‌توان به جهت گل‌هاي زيبايش آن را به‌عنوان گياهي زينتي مورد كاشت قرار داد. گل مغربي داراي گونه‌هاي فراواني (حدوداً ۱۵۰ تا ۲۰۰ مدل) و دو رنگ گل مغربي زرد و گل مغربي صورتي است كه به‌صورت يك‌ساله يا چندساله كشت مي‌شود. گل مغربي اوايل قرن هفدهم به‌عنوان گياه زينتي در باغ گياه‌شناسي به اروپا معرفي شد و پس از حدوداً ۱۰۰ سال بعد خواص دارويي آن كشف شد و به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد. تمامي قسمت‌هاي گياه گل مغربي مصارف دارويي، آشپزي، خوراكي، پزشكي دارد. اين شامل ريشه‌ها، برگ‌ها، شكوفه‌ها، جوانه‌هاي گل و دانه مي‌شود.

ريشه‌هاي گل مغربي ضخيم و گوشتي و به رنگ قرمز است. ريشه‌ها مي‌توانند خام يا پخته‌شده مانند سيب‌زميني مصرف شوند. برگ‌هاي گياه گل مغربي در سال اول و تا قبل از رويش گل‌ها مي‌تواند به‌صورت خام به‌عنوان سالاد يا در سوپ و مانند اسفناج مصرف نمود. در برخي قبيله‌هاي آمريكايي از برگ‌هاي آن نوعي چاي تهيه مي‌كنند. گل‌هاي زرد گياه مغربي معمولاً پس از غروب آفتاب شكوفا مي‌شود و دليل نام‌گذاري آن نيز همين است. گل‌هاي آن داراي عطر مطلوبي است و جذب كنده پرنده‌ها و پروانه‌ها و زنبورها است كه معمولاً در طول روز به‌صورت جمع و پژمرده ديده مي‌شود و بعد از غروب آفتاب تا طلوع آن شكوفا مي‌شود. ارتفاع اين گياه حدوداً ۴۰ تا ۱۵۰ سانتي بوده و برگ‌هاي كشيده و بيضوي دارد و گل‌هاي آن به رنگ زرد و در برخي گونه‌ها به رنگ سفيد يا صورتي بوده كه از اواخر بهار تا اواسط يا اواخر تابستان ظاهر مي‌شود. گل‌ها در برخي گونه‌ها درشت‌تر و در برخي گونه‌ها كوچك‌تر ظاهر مي‌شود.

گل مغربي در اصل گياهي دارويي بوده ولي از اين گياه براي كاشت در حاشيه باغ‌ها نيز مورداستفاده قرار مي‌گيرد. كشور چين بزرگ‌ترين توليدكننده گياه مغربي است. از اين گياه در صنايع عطرسازي، داروسازي و لوازم آرايشي استفاده مي‌شود. ساقه گل دهنده گل مغربي كه داراي كرك‌هاي ريزي است گاهي در سال دوم كاشت ظاهر مي‌شود. گل‌ها داراي چهار گلبرگ بوده و معمولاً به‌صورت گل آذين خوشه‌اي ظاهر مي‌شود. كپسول‌هاي بذر اين گياه نيز حاوي دانه‌هاي ريز و قهوه‌اي‌رنگ مي‌باشد كه به‌سرعت بعد از رسيدن به روي زمين پخش مي‌شود و يكي از مشكل‌هاي برداشت بذر است.

گل مغربي گياهي مقاوم به خشكي و كم‌آبي است و به غرق آبي بودن خاك حساس است همچنين نسبت به سرما نيز مقاوم بوده اگرچه سرما باعث كاهش مواد مؤثر در دانه‌ها و گياه مي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است كه معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملكرد بذر گل مغربي در چين بين ۱۱۲۵ و ۱۵۳۰ كيلوگرم در هكتار است. نام‌هاي ديگر گياه گل مغربي عبارت‌اند از: Narrow leaf evening، primrose، sun drops، Evening primroses، narrow leaved sundrops و حشيشه الحمار.

كاشت

گل مغربي به‌راحتي از طريق بذر تكثير مي‌شود. ولي قلمه‌زني و خوابانيدن نيز روش‌هاي رايج براي ازدياد اين گياه است. كاشت بذر نيز هم به‌صورت مستقيم و هم غيرمستقيم (نشاء كاري) انجام مي‌شود كه معمولاً كاشت غيرمستقيم پيشنهاد مي‌شود و رايج‌تر است. بذر معمولاً در فصل بهار يا پاييز كشت مي‌شود. تقسيم بوته در اوايل بهار و قلمه‌زني كه از گياه‌هاي چندساله گرفته مي‌شود در اواخر بهار صورت مي‌گيرد. قبل از كاشت بذر گل مغربي را به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت در آب خيس نماييد. سپس بذر گل مغربي را در عمق ۰٫۵ تا ۱٫۵سانتي‌متري بكاريد. بهترين فصل براي كاشت بذر گل مغربي بهار و تابستان و در مناطق گرمسير پاييز است هنگامي‌كه دماي هوا بالاتر از ۱۵ درجه شد و سرماي زمستان به اتمام رسيد مي‌توانيد بذرهاي خود را مستقيم در زمين اصلي يا گلدان موردنظر بكاريد.

براي كاشت در گلدان بايد گلداني با حداقل سايز ۱۰ انتخاب نماييد و به‌طوركلي در هر سايز گلدان، بذرها را به فاصله ۵ تا ۱۰سانتي‌متر در گلدان بكاريد بعدازاينكه گياهان رشد كردند مي‌توانيد گياهان اضافي را براي رشد بهتر باقي گياهان حذف نماييد. براي كاشت خانگي در فصل بهار يا تابستان بذر گل مغربي را ۶ تا ۱۲ ساعت در آب خيس نماييد سپس در سيني نشاء يا ليوان‌هاي يك‌بار مصرف كه با خاك تميز ترجيحاً تركيب (كوكوپيت + پرليت + پيت ماس) پرشده در عمق ۰٫۵ تا ۱٫۵سانتي‌متري بكاريد. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها كافي است اجازه ندهيد خاك خشك شود بعد از رشد كامل گياه آبياري هنگامي انجام شود كه خاك كاملاً خشك شده است. بعد از رشد گياهان و رسيدن به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵سانتي‌متر آن‌ها را به زمين اصلي يا گلداني با سايز حداقل ۱۰سانتي‌متر منتقل كنيد يا اينكه از همان ابتدا بذرها را به‌صورت مستقيم در محل اصلي بكاريد تا نياز به جابجايي نباشد.

براي كاشت خانگي و به‌صورت محدود در تمامي طول بهار و تابستان مي‌توان اقدام به كاشت در باغ (باغچه) و گلدان نمود يا در كل طول سال با ايجاد شرايط كاشت اقدام به پرورش اين گياه نمود. براي كاشت بذر گل مغربي در باغچه و مزرعه ابتدا خاك (بستر كشت) را به عمق ۱۵ تا ۲۰سانتي‌متر زيرورو كنيد و با كود حيواني پوسيده يا كمپوست مخلوط كنيد. بعد از رشد جوانه‌ها و آماده شدن نشاءها يعني رسيدن گياه به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰سانتي‌متر، آن‌ها را به محل اصلي كاشت منتقل كنيد. تا قبل از جوانه‌زني بذر گل مغربي، بستر كشت هميشه بايد مرطوب باشد ولي غرق آبي نه. براي تسريع در جوانه‌زني بذرها مي‌توانيد بر روي بستر كشت يك مشما شفاف بياندازيد. توجه كنيد كه با اين كار دما زير مشما بالا مي‌رود و درصورتي‌كه هوا خيلي گرم باشد از انجام اين كار پرهيز كنيد و تنها مراقب باشيد كه خاك خشك نشود.

علف‌هاي هرز را از همان ابتدا حذف كنيد. وجود علف هرز باعث رقابت در جذب مواد مغذي خاك ميان گياه و علف هرز مي‌شود و باعث كاهش مواد دريافتي موردنياز گياه مي‌شود. گل مغربي را هم به‌صورت كرتي و هم به‌صورت رديفي مي‌توانيد كشت كنيد. براي كاشت رديفي فواصل بين رديف‌ها را ۵۰ تا ۷۰ و فواصل بين گياهان را ۲۰ تا ۳۰سانتي‌متر در نظر بگيريد. گل مغربي گياهي مقاوم بوده و تقريباً دچار آفات خاصي نمي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است كه معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملكرد بذر گل مغربي در چين بين ۱۱۲۵ و ۱۵۳۰ كيلوگرم در هكتار است.

شرايط محيط و نگهداري

خاك

براي كاشت و رشد نياز به خاك نيمه سبك و با زهكشي مناسب دارد كه خيلي آب را در خود نگه ندارد. خاك شني ماسه‌اي و لومي مرطوب و داراي زهكشي مناسب با ph حدوداً ۶ براي رشد گل مغربي ايده آل است. اين گياه تحمل خاك‌هاي آهكي، شور، صخره‌اي، خشك و كم‌عمق را نيز دارد و به‌طوركلي نسبت به نوع خاك حساس نيست.

آبياري

تحمل خشكي و كم‌آبي گياه گل مغربي نسبتاً خوب است ولي در كل نياز به آبياري آن متوسط است و آبياري منظم باعث افزايش عملكرد آن مي‌شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها كافي است اجازه ندهيد خاك خشك شود بعد از رشد كامل گياه آبياري هنگامي انجام شود كه خاك كاملاً خشك شده است.

نور

نياز به محيطي كاملاً پرنور و روشن و آفتاب كامل و مستقيم دارد. رشد و عملكرد آن در سايه كاهش مي‌يابد.

دما

گل مغربي گاهي تا دماي ۵- درجه را نيز تحمل مي‌كند. دماي مناسب براي جوانه‌زني بذر گل مغربي ۱۵ تا ۲۰ درجه بوده و دماي مناسب براي رشد اين گياه حداقل ۲- و حداكثر ۳۵ درجه است.

خواص دارويي و نحوه مصرف

همان‌طور كه گفته شد در ابتداي كشف گل مغربي اين گياه بيشتر به‌عنوان گياهي زينتي كاشته مي‌شد و صد سال بعد به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد و به فوايد گل مغربي پي بردند. امروزه از اين گياه در قالب كپسول گل مغربي، قرص گل مغربي، پماد گل مغربي ، روغن گل مغربي و لوسيون گل مغربي يافت مي‌شود. دانه‌هاي رسيده اين گياه بخش اصلي دارويي اين گياه را تشكيل مي‌دهد. ذرت‌هاي اين گياه داراي ۲۰ تا ۳۰ درصد روغن هستند كه يك منبع تجاري مهم جهت گاما لينولنيك اسيد (GLA) مي‌باشند. برخي از محققين عنوان كرده‌اند كه باوجود حضور سطوح بالاي گاما لينولنيك اسيد در بذر گياهاني مانند گل‌گاوزبان به نظر مي‌رسد روغن بذور گل مغربي فعال‌ترين فرم بيولوژيكي گاما لينولنيك اسيد را دارا است.

در ادامه به برخي خواص گل مغربي اشاره مي‌كنيم:

بهبود و التيام دهنده زخم‌ها

خاصيت ضدالتهابي

بهبود درمان بيش فعالي كودكان

آرام‌بخش و ملين

براي درمان بيماري آرتريت روماتوئيد و بيماري اسكلروز مفيد است

درمان بيماري‌هاي پوستي و اگزما

كاهش آسيب عصبي ناشي از ديابت

درمان عفونت‌هاي ويروسي

درمان بيمارهاي ناشي از كم‌كاري سلول‌هاي كبدي

تأمين‌كننده اسيدهاي چرب ضروري بدن

ضد سرطان و كاهش‌دهنده سطح كلسترول

كاهش‌دهنده فشارخون

همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:

۱- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به كانال تلگرامي به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبايل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/16 ساعت: ۲۱ توسط:zerafatcom :